Visul Irinei s-a oprit in semifinale! Serena Williams a castigat in doua seturi, 6-4, 6-1, si se bate pentru trofeu cu americanca Madison Keys. UPDATE: Romancele au pierdut la dublu

Irina Begu - Misaki Doi, vineri, 15:00

Intalnirea dintre Irina Begu si japoneza Misaki Doi va incepe de la ora 15:00, ora Romaniei.

Meciul dintre cele doua sportive va fi al doilea al zilei pe Grandstand, fiind programat dupa intalnirea dintre Lucas Pouille si Juan Monaco.

Tot astazi, Irina Begu va juca in sferturile turneului de dublu alaturi de Monica Niculescu, in jurul orei 17:30.

Daca o va invinge pe Misaki Doi in sferturile competitiei de simplu, Begu isi va asigura un cec de 107.860 dolari.

15:09 12 May

Victoria de astazi o duce pe Irina Begu de pe locul 35, pe locul 28 WTA. In cel mai bun scenariu, cel al castigarii trofeului la Roma, Irina urca pana pe locul 23, peste Maria Sharapova.

13:42 12 May

VICTORIE fantastica a Irinei Begu si calificare in sferturile turneului de la Roma, dupa 6-1, 6-4 cu Daria Kasatkina.

Irina Begu se va bate pentru un loc in semifinale cu castigatoarea partidei dintre Misaki Doi (Japonia, 45 WTA) si Johanna Konta (Marea Britanie, 22 WTA).

13:36 12 May

Irina Begu a condus cu 5-1, apoi Kasatkina a revenit cu trei game-uri consecutive si a facut 5-4. Irina serveste pentru castigarea meciului.

13:09 12 May

Doua breakuri reusite de Irina Begu si un 3-0 incredibil in debutul setului secund.

12:54 12 May

Irina Begu a spulberat-o pe Kasatkina in primul set! 6-1 si romanca e la un set distanta de sferturile de finala ale turneului de la Roma

12:43 12 May

4-1 / Irina Begu reuseste inca un break si se distanteaza in primul set.

12:35 12 May

2-1 / Ce pacat! Begu a avut trei mingi de 3-0, pe serviciul ei, dar Kasatkina a revenit si a castigat game-ul.

12:33 12 May

2-0 / Excelent inceput de meci pentru Irina Begu, romanca reuseste primul break al partidei.

09:54 12 May

Irina Begu joaca astazi doua meciuri!

Singur romanca ramasa pe tabloul de simplu, Irina Begu, joaca astazi in optimi cu Daria Kasatkina (Rusia, 19 ani, 53 WTA). Este primul meci de pe terenul 1, programat sa inceapa la ora 12:00.

Begu are programat astazi si meciul de dublu, alaturi de Monica Niculescu, a treia partida de pe terenul 2, care va incepe in jurul orei 16:00.

Perechea romaneasca va inalni cuplul Yung-Jan Chan (Taiwan) / Anna-Lena Groenefeld (Germania).

16:51 11 May
Simona Halep - Daria Gavrilova 3:6 6:4 3:6

SETUL 3

- Meci castigat de Gavrilova, care a incheiat cu un break la 0 pe serviciul Simonei.
- Probleme pentru Halep, dupa ce adversara i-a luat 3 game-uri la rand
- Simona preia conducerea cu 2-1, fiecare jucatoare si-a pastrat serviciul.
- Simona castiga primul game dupa pauza de ploaie!
- Meciul s-a reluat dupa mai bine de o ora de pauza cauzata de ploaie.

SETUL 2

- Set reusit de Simona, care a inceput sa isi impuna jocul in fata Gavrilovei!
- Simona castiga 4 game-uri la rand si preia conducerea in setul 2.
- Revenire a Simonei, care egaleaza in setul 2, si pe o scadere in jocul Gavrilovei!
- Gavrilova reuseste break-ul si se distanteaza si in setul 2.
- meciul incepe echilibrat, fiecare jucatoare castigandu-si serviciul.

SETUL 1

- Set reusit de Gavrilova, care se bucura zgomotos la finalul setului! Simona joaca destul de slab, cu multe greseli.
- Simona reuseste sa egaleze situatia la game-uri cu un re-break!
- Gavrilova reuseste sa faca break pe serviciul Simonei, care nu are cel mai bun start de meci.
- meciul a inceput putin greoi pentru Halep, care salveaza doua mingi de break pentru a egala la 1.

16:50 11 May

Begu va juca in optimi cu Kasatkina, locul 33 WTA, cu 2 pozitii mai sus decat Begu.

13:29 11 May

Victorie formidabila a Irinei Begu si calificare in optimile turneului de la Roma. 6-3, 6-2 cu Victoria Azarenka, jucatoare care mai pierduse un singur meci in 2016 pana acum.

12:59 11 May

Dupa un set impecabil, castigat cu 6-3, Irina Begu a inceput perfect setul al doilea. Break si sansa de a se distanta, poate decisiv, spre calificarea in optimi. Azarenka este una dintre cele mai in forma jucatoare din circuit in 2016.

10:57 11 May

Miercuri - programul romanilor la Roma:

- Irina Begu joaca cu Viktoria Azarenka, de la ora 12:00. Azarenka e locul 6 WTA. Patru din cele 5 intalniri directe au fost castigate de sportiva din Belarus.

- Simona Halep - Daria Gavrilova este al 4-lea meci al zilei si va incepe in jurul orei 17:00.

- Tot diseara joaca si Florin Mergea, la dublu, alaturi de Bopanna. Cei doi intalnesc perechea Benoit Paire / Joao Sousa.

17:52 10 May

Halep debuteaza impotriva Gavrilovei

Simona Halep si-a aflat astazi prima adversara de la Roma.

Romanca, proaspat castigatoare a turneului WTA de la Madrid, va debuta in acest an la Roma impotriva rusoaicei Daria Gavrilova.

Gavrilova, in varsta de 22 de ani, a eliminat-o in primul tur pe Sabine Lisicki, scor 6-1, 7-6.

Halep si Gavrilova s-au intalnit o singura data pana acum. S-a intamplat la Indian Wells, anul trecut, atunci cand Halep s-a impus in trei seturi.

Meciul va avea loc miercuri, la o ora pe care organizatorii urmeaza sa o anunte.

18:43 09 May

Irina Begu s-a calificat in turul 2 al turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.707.664 dolari, dupa ce a invins-o luni, in runda inaugurala, pe rusoaica Margarita Gasparian, in doua seturi, 6-3, 6-0.

Irina Begu (35 WTA) a avut o misiune usoara in fata Margaritei Gasparian (52 WTA), de care a trecut dupa o ora si 5 minute. Romanca a obtinut astfel 12.645 de euro si 60 de puncte WTA.

Begu o va intalni in turul 2 pe belarusa Victoria Azarenka, numarul sase mondial. Azarenka a castigat toate cele cinci intalniri disputate pana acum contra Irinei Begu, ultima oara tot in turneul de la Roma, anul trecut (6-4, 5-7, 6-1), in optimi.

Pe tabloul principal la Roma mai sunt doua romance, Simona Halep, care o va infrunta pe invingatoarea dintre australianca Daria Gavrilova si germanca Sabine Lisicki, si Monica Niculescu, ea urmand sa evolueze contra jucatoarei columbiene Mariana Duque-Marino, venita din calificari.

Sursa: Agerpres

Back: La prima pagina «
300x250
ULTIMELE STIRI
300x250
Ursula von der Leyen avertizează: Putin îşi concentrează atacurile hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi