Bunica româncă îi dă putere Biancăi Andreescu: „Înainte să mor, vreau să te mai văd câștigând un Grand Slam”

Bianca Andreescu Roland Garros 2023 Tenis WTA Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 31 Mai 2023, 11:55
Data actualizarii: Miercuri 31 Mai 2023, 12:10

Bianca Andreescu a revenit incredibil împotriva Victoriei Azarenka - dublă campioană de Grand Slam - de la 2-6, 1-3.

Bianca Andreescu (22 de ani, 42 WTA) a câștigat, scor 2-6, 6-3, 6-4, meciul de 2 ore și 30 de minute cu Victoria Azarenka, derulat în runda inaugurală a turneului de la Roland Garros, ediția 2023.

Sportiva canadiană cu părinți români s-a declarat impulsionată de spusele bunicii sale din București, în timpul partidei pe care a întors-o formidabil, deși a fost condusă cu set și break de către bielorusă.

Bianca Andreescu s-a gândit la spusele bunicii în timpul meciului cu Victoria Azarenka

• Bianca Andreescu a câștigat ediția 2019 a turneului de mare șlem de la New York, după o finală cu Serena Williams.

„O să fiu sinceră, în acest meci am început să mă gândesc la bunica mea, care e foarte bătrână și de care sunt foarte apropiată.

Mi-a spus: 'Bianca, înainte să mor vreau să te mai văd câștigând un Grand Slam'. Asta mi-a sunat în minte când eram condusă cu set și 3-1.

Am devenit foarte emoționată, dar acest lucru a fost un catalizator, de acolo a venit schimbarea în jocul meu.

Bianca Andreescu are culoar către o optime cu Iga Swiatek, la Roland Garros 2023

Mi-am spus că trebuie să schimb ceva și nu m-am mai gândit la scor, ci doar la fiecare punct în parte, am încercat să dau totul pentru a câștiga următorul punct și următorul.

Am început să servesc mult mai bine, am returnat bine, spiritul de luptă și-a făcut apariția. Sunt foarte mulțumită,” a declarat Bianca Andreescu, după meci.

În turul secund, Andreescu va juca împotriva americancei Emmei Navarro (75 WTA). Canadianca are șansa unei optimi de finală cu Iga Swiatek, dacă va trece de Navarro și de jucătoarea mai bună a duelului dintre Lauren Davis și Lesia Tsurenko.