Romania, invinsa de Germania in Fed Cup, dupa ce si Monica Niculescu a pierdut meciul cu Petkovici! Am retrogradat din grupa mondiala

Tenis
Live Blog

Fed Cup

Data publicarii: Duminica 17 Aprilie 2016, 17:00
Data actualizarii: Duminica 17 Aprilie 2016, 17:01

Afla aici tot ce se intampla la Fed Cup!

13:58 17 Apr

2-2! Simona isi face greu serviciul, dar reuseste sa castige si inchide punctul!

13:55 17 Apr

Kerber trece in avantaj dupa serviciul ei. 2-1!

13:50 17 Apr

1-1. Din nou break Kerber, care revine perfect in meci.

13:47 17 Apr

Break Simona la primul game din setul 2! 1-0 pentru Romania! Hai, Simona!

13:43 17 Apr

Kerber castiga si urmatoarele doua game-uri si inchide setul. 6-2!

13:32 17 Apr

Kerber reuseste inca un break si are 4-2!

13:25 17 Apr

Kerber revine rapid si face re-break. 3-2 pentru Kerber!

13:22 17 Apr

Kerber face primul break al meciului si conduce cu 3-1!

13:15 17 Apr

Se merge perfect pe serviciu pana acum. Simona a egalat la 1, apoi Kerber a reusit sa revina in avantaj.

13:07 17 Apr

Kerber isi face serviciul la 0. Inceput in forta al nemtoaicei.

13:06 17 Apr

Kerber are primul serviciu.

13:04 17 Apr

Meciul Simonei Halep cu Kerber incepe acum! Sala este aproape plina, 8000 de spectatori vor fi ma meciul lui Halep.

18:02 16 Apr

Duminica se joaca meciurile Simona Halep - Angelique Kerber si Irina Begu - Andrea Petkovici, apoi, daca este cazul, si partida de dublu.

18:01 16 Apr

"Ma bucur mult ca am castigat acest meci, sper ca maine sa fie si mai bine. Va multumesc mult ca ne sustineti. Va fi un meci foarte dificil maine, Kerber este o jucatoare foarte bine. Stiu cum va trebui sa joc, va trebui sa lupt si sper sa castig", a spus Simona Halep la finalul partidei.

18:00 16 Apr

Victorie pentru Simona Halep, scor 6-4, 6-7, 6-4. Simona a incheiat partida cu un break si i-a adus Romaniei primul punct in meciul cu Germania. Este 1-1 dupa prima zi.

17:55 16 Apr

Final dramatic de meci, Simona nu a reusit sa-si castige serviciul decisiv. Petkovici a facut breakul. Este 5-4.

17:49 16 Apr

Reactie fantastica a Simonei - a reusit rebreakul si serveste pentru meci! Este 5-3.

17:44 16 Apr

Petkovici reuseste breakul, la capatul unui game foarte disputat, si ramane in meci. Este 4-3 pentru Simona si nemtoaica urmeaza la serviciu.

17:35 16 Apr

Simona Halep este tot mai aproape de victorie. 4-2 in setul decisiv.

17:27 16 Apr

2-1 pentru Simona in setul decisiv. Romanca serveste convingator si isi castiga al doilea serviciu in acest set, scor 40-15.

17:05 16 Apr

Este 1-1 la seturi, dupa ce Andrea Petkovici s-a impus in tie-break, scor 7-5. Nemtoaica n-a avut emotii in tie-break, a condus cu 4-1 si 5-2

16:57 16 Apr

Simona Halep isi castiga serviciul si setul 2 se decide in tie-break.

16:52 16 Apr

6-4, 5-6. Simona Halep urmeaza la serviciul dupa un game castigat usor de nemtoaica.

16:35 16 Apr

6-4, 3-4 si Petkovic conduce dupa ce Halep a avut 3-1

16:33 16 Apr

Kerber, dupa victoria cu Begu:

"Am jucat agresiv inca de la primul punct, m-am miscat bine in teren. Cred ca aceasta a fost cheia meciului, faptul ca am jucat agresiv impotriva ei. stiam ca este o jucatoare buna, am intalnit-o si in urma cu o saptamana, asa ca stiam cum joaca. Tactica a fost sa imi fac jocul si sa ma misc mai mult decat la partida din turneul de la Charleston. A fost un meci bun pentru mine. Am castigat destul de repede primul set, dar in al doilea au fost destul de multe momente disputate. Cred ca e a incercat sa joace mai agresiv decat in precedentul nostru meci, dar eu am fost destul de bine pregatita pentru asta", a spus Kerber la finalul partidei.

Jucatoarea germana a afirmat ca se asteapta la un meci dificil, duminica, impotriva Simonei Halep.

"Cu Simona maine va fi un alt fel de meci. Simona Halep este un adversar dificil care joaca foarte bine pe zgura. Asa ca ma astept la puncte lungi. Sunt mai increzatoare decat inainte sa castig Australian Open. Mental sunt mai bine si incerc sa dau totul la fiecare meci, indiferent ca joc intr-un turneu WTA sau la Fed Cup"

16:29 16 Apr

6-4, 3-2. Petkovic incearca sa ramana in setul secund si isi castiga serviciul. Simona face insa un meci bun

16:19 16 Apr

6-4, 3-1. Halep se distanteaza

16:13 16 Apr

Begu, dupa infrangere cu Kerber:

"Am trait un sentiment unic astazi. Mi-as dori ca fiecare om sa traiasca o asemenea atmosfera, un asemenea eveniment. Emotiile au fost foarte mari la inceput, dar ulterior mi-am revenit. Publicul a fost extraordinar. Eu am luptat cat am putut si imi pare rau ca poate astazi i-am dezamagit pe unii. Dar le multumesc celor care m-au sustinut indiferent care era situatia scorului. Sunt mandra ca avem o astfel de sala in Romania. Consider ca am facut destul de multe greseli nefortate, iar in setul doi, cand mi-am revenit, era poate un pic cam tarziu. Tactica mea a fost sa fiu agresiva, sa joc liftat si apoi sa intru cu drepta pe lung de linie. Dar atunci cand dorinta e prea mare, nu iese asa cum vrem", a spus Begu la finalul partidei.

Jucatoarea romana are in continuare dureri la genunchi, dar a mentionat ca nu acesta este motivul pentru care a pierdut meciul.

"Stiam ca intalnesc o jucatoare foarte puternica, care a castigat Australian Open. Acum doua luni plangeam acasa si nu stiam cand revin. Dar acum ma bucur ca sunt pe teren, imi pare rau ca nu am reusit mai mult. Am o problema la genunchi care nu dispare atat de repede, trebuie s-o tin sub control. Dar nu asta m-a impiedicat sa joc un tenis mai bun azi"

14:49 16 Apr

Ne pregatim de meciul Simonei Halep cu Petkovic. Germania are 1-0 in fata Romaniei la Fed Cup.

14:37 16 Apr

Begu, invinsa in mai putin de 90 de minute la Fed Cup: 2-6, 3-6 cu Kerber!

12:50 16 Apr

Atmosfera senzationala la Cluj pentru intalnirea de la Fed Cup intre Romania si Germania. In 10 minute incepe prima partida, Begu vs. Kerber!

11:01 16 Apr

Azi, la Fed Cup, de la 13:00 Begu - Kerber, urmat de Halep - Petkovic

Duminica, 13:00 Halep - Kerber, Begu - Petkovic, A. Dulgheru/ M. Niculescu - A. Beck/J. Goerges.

11:00 16 Apr

Simona Halep se pregateste de duelul cu Germania de la Fed Cup. Va juca in primul meci impotriva lui Petkovic. Halep se bucura ca nu deschide duelul cu Germania.

"Sunt pregatita, m-am pregatit foarte bine, am avut antrenamente foarte grele."

"Pot sa castig cu Petkovici, pentru ca am mai castigat impotriva ei de multe ori si ma simt stapana pe mine in privinta acestui meci."

"Cu Kerber am jucat, tot asa, am castigat contra ei, stiu cum trebuie sa joc, dar este foarte dificila, pentru ca e stangace si mingea vine altfel, cu alt efect."

"A castigat un Grand Slam anul acesta si inseamna foarte mult pentru ea, vine cu un moral ridicat. Dar nimic nu este imposibil si am incredere ca putem castiga aceste meciuri."

"Este mai bine ca nu incep eu, ca sa ma obisnuiesc cu tensiunea, cu atmosfera."

"Pentru fani am un mesaj: va multumesc ca veniti la meciuri si ca ne sustineti. Haideti sa batem impreuna Germania!", a declarat Simona Halep la DolceSport.

Halep isi vopseste parul in rosu daca Romania trece de Germania. Nu vrea sa fie fata verde, ca Serena.:)

Halep n-a vazut noul look al Serenei, care si-a vopsit parul in verde.  :) Begu incepe barajul pentru Grupa Mondiala impotriva lui Kerber, iar Halep va da in prima zi peste Petkovic.

10:59 16 Apr

Halep si romancele din Fed Cup au deja 1-0 cu Germania. Au facut senzatie la dineu de la Cluj. Pe tocuri, Halep a avut emotii mai mari decat la meciuri.

In tinutele de gala, Halep, Begu, Niculescu si Dulgheru au fost orbite de bliturile fanilor la Cluj. Nemtoaicele au venit imbracate pana-n gat. S-au fotografiat intre ele.

Halep a avut emotii pe tocuri la dineu. :)

Cele doua echipe au facut schimb de cadouri. Halep a primit si darul de Paste - un iepuras de Armata.

Next: 3. Vezi urmatoarea pagina »