VIDEO Andy Murray, o legendă inepuizabilă! L-a bătut pe Zverev, la Doha, după un meci de peste trei ore

Andy Murray Alexander Zverev ATP Doha Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 23 Februarie 2023, 09:10
Data actualizarii: Joi 23 Februarie 2023, 09:12

La 35 de ani și cu un șold metalic implantat, Andy Murray are un palmares pozitiv în circuitul ATP, în sezonul 2023.

Scoțianul Andy Murray (70 ATP) nu a impresionat doar la Australian Open în noul sezon. Victoria obținută după 5 ore și 45 de minute, în meciul cu Thanasi Kokkinakis nu doar a confirmat succesul semnat după 4 ore și 49 de minute de joc, în fața italianului Matteo Berrettini, dar a și prevestit un nou succes răsunător.

Multiplul campion de Grand Slam l-a învins pe Alexander Zverev (16 ATP), după 3 ore și 3 minute de joc, scor 7-6 (5), 2-6, 7-5, în optimile turneului ATP 250 de la Doha. Victoria este cu atât mai impresionantă cu cât britanicul a trecut de Lorenzo Sonego, în turul anterior, după ce a salvat trei mingi de meci ale oponentului.

Andy Murray i-a învins pe Matteo Berrettini și Alexander Zverev în startul sezonului 2023

În sferturile de finală, Andy Murray va primi replica francezului Alexander Muller (170 ATP), care i-a învins la Doha pe Nikoloz Basilashvili (113 ATP) și pe Botic Van De Zandschulp (34 ATP).

În clasamentul ATP LIVE, Andy Murray urcă până pe locul 66 și se apropie de o reintrare neverosimilă în top 50 ATP, în contextul intervențiilor chirurgicale suferite la nivelul șoldului.

În acest an, Andy Murray are ca obiectiv participarea la Roland Garros. „Planul meu e să joc la Madrid, Roma și, să sperăm, la Roland Garros, cu condiția să mă simt bine fizic,” a precizat Murray, notează Tennis Majors

Andy Murray a avut parte de o nunta ca in povesti! Tenismenul s-a casatorit in Scotia si i-a chemat si pe fani la petrecere