Camelia Ceasar AS Roma fc barcelona fotbal feminin Women s Champions League Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Miercuri 22 Martie 2023, 10:24
Data actualizarii: Miercuri 22 Martie 2023, 12:38

Camelia Ceasar este născută în Bacău, dar a jucat până acum numai pentru echipe de club din Italia.

AS Roma a pierdut manșa tur din sferturile UEFA Women's Champions League, 0-1 marți seara cu FC Barcelona pe ”Stadio Olimpico” (gol Salma Paralluelo în minutul 34), dar cea mai bună jucătoare de pe teren a fost Camelia Ceasar, portarul român în vârstă de 25 de ani de la echipa gazdă.

”Ceasar a fost un zid. Atât în prima repriză, cât și în cea de-a doua, a avut câteva parade decisive, menținând Roma în joc. A intervenit miraculos la Oshoala în repriza secundă”, a subliniat Tuttomercatoweb, care a notat-o cu 7,5 pe româncă.

Camelia a fost lăudată pentru intervențiile sale ”uimitoare” inclusiv pe site-ul oficial al Federației Italiene de Fotbal.

Partida de pe ”Stadio Olimpico”, arbitrată de Iuliana Demetrescu (cu Ovidiu Hațegan și Horațiu Feșnic în camera VAR), a adus și recordul de asistență pentru fotbalul feminin din Italia, 39.454 de spectatori.

Returul cu Barcelona se joacă miercuri, 29 martie, pe ”Camp Nou”.

Camelia Ceasar a debutat în Serie A la vârsta de 14 ani

Camelia Ceasar este născută în Bacău, dar se află în Italia de la vârsta de cinci ani și a jucat până acum numai la echipe de club din Peninsulă: Torino (unde a debutat în Serie A la 14 ani), Brescia (cu care a câștigat de două ori titlul de campioană), AC Milan și, acum, AS Roma.

Când era junioară, ea a fost convocată la naționala Under 17 a Italiei, în urmă cu aproximativ un deceniu.

Atunci însă, probleme birocratice au împiedicat-o să debuteze pentru ”Azzurre”, iar acum Camelia face parte din lotul naționalei României, unde însă are un singur meci oficial jucat la nivel de senioare.