Ce scriu americanii despre performanța lui David Popovici la CM de juniori din Peru

Data publicarii: Luni 05 Septembrie 2022, 09:50
Data actualizarii: Luni 05 Septembrie 2022, 10:26

CM de înot pentru juniori de la Lima a fost transmis LIVE de VOYO. România a încheiat competiția cu opt medalii (4-2-2).

David Popovici a concurat luni dimineață, la Lima, în ultima sa cursă la juniori.

Sportivul de la CS Dinamo a cucerit aurul și în proba de 100 m liber și a încheiat competiția cu trei prezențe pe prima treaptă a podiumului (100 m liber, 200 m liber, 4x100 m liber) și un argint (ștafeta combinată de 4x100 m liber).

Popovici a fost performerul delegaței României care a încheiat în clasamentul pe medalii din Peru pe locul 4, la egalitate cu Turcia (4 medalii de aur, două de argint și două de bronz).

"David Popovici a dat dovadă de maturitate. S-a remarcat și din punct de vedere emoțional"

Celebra publicație americană Swimming World Magazine a evidențiat forcingul recordmenului mondial de la 100 m liber și a subliniat și capacitatea mentală a lui Popovici de a gestiona rolul de superstar al înotului, sportiv de la care așteptările sunt mari, cursă de cursă.

"Cu patru competiții majore într-un interval de trei luni, Popovici a demonstrat o rezistență impresionantă în timpul verii, atât din punct de vedere fizic, cât și din punct de vedere mental.

Deși toată lumea îi știe capacitatea sa fizică, Popovici s-a remarcat în această vară și din punct de vedere emoțional și a dat dovadă de maturitate.

El și-a gestionat cu pricepere apariția din postura de cel mai urmărit reprezentant al acestui sport și a confirmat așteptările cu care se confruntă la fiecare cursă", a notat prestigioasa revistă americană, după finalul Campionatului Mondial de juniori de la Lima.

• 15 septembrie e ziua în care David va împlini 18 ani
  • David a făcut dubla în 2022 (aur la 100 m liber, respectiv 200 m liber), la CE de juniori (Otopeni), CE de seniori (Roma), CM de seniori (Budapesta) și CM de juniori (Lima)
  • Popovici mai are contract cu Dinamo până după JO de la Paris

Bilanțul României la CM de juniori (4-2-2)

- medaliile de aur au fost cucerite în proba de ştafetă masculină 4x100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu), prin David Popovici (200 m liber, 100 m liber) şi Bianca Costea (50 m liber)

- argintul a fost obţinut de Vlad Stancu (400 m liber) şi de ştafeta combinată 4x100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Rebecca Diaconescu, Bianca Costea)

- bronzul a fost adus de Vlad Stancu (800 m liber şi 1.500 m liber)