S-a inventat cel mai TARE portar din istorie! A faultat in careu, dupa care a scos penalty!

Data publicarii: Duminica 15 Februarie 2009, 11:08
Data actualizarii: Duminica 15 Februarie 2009, 11:15
Ca si Duckadam, un portar brazilian a intrat in cartea recordurilor. In acelasi meci a facut un fault in careu, in urma caruia echipa sa a luat gol din penalty, dar s-a revansat in ultimul minut, cand a scos un 11 metri, din care ai sai au castigat.

Portarul lui Fluminense, Henrique a devenit la fel de celebru in Brazilia ca Ronaldinho, Kaka si Robinho. Dupa ultimul meci. La 1-0 pentru ai lui, portarul si-a lovit un adversar, iar echipa sa a fost penalizata cu un penalty. Omul n-a putut sa-l apere.

Pana la finalul meciului a incercat sa se revanseze - a mers de mai multe ori in careul advers sa dea gol. I-a iesit la ultima faza a meciului, in prelungiri, cand a fost faultat in careu si a scos un penalty. N-a batut el, dar Fluminense a castigat oricum din acel 11 metri.