LIVEBLOG ziua 16 | Americanii sunt REGII Planetei la baschet: SUA 107-100 Spania! Franta este campioana olimpica la handbal masculin!

JO 2012
Data publicarii: Duminica 12 August 2012, 17:24
Data actualizarii: Duminica 12 August 2012, 19:21

Din 4 in 4 ani, o mana de oameni bucura o tara intreaga! Ei sunt eroii de la Londra! Vezi aici TOT ce fac la Jocurile Olimpice!

13:00 Marius Ionescu concureaza la maraton!

15:00 Brazilia - Rusia finala volei masculin
17:00 Suedia - Franta finala handbal masculin
17:00 USA - Spania finala baschet masculin
17:50 Croatia - Italia finala polo masculin
17:15 Cammarelle Roberto Italia - Joshua Anthony Anglia finala box la grei

_________

19.00 Americanii au luat aurul la baschet masculin! Statele United a castigat finala cu Spania, scor 107-100.

18.35 Franta este campioana olimpica la handbal masculin. Francezii au invins Suedia in finala, scor 22-21.

17.20: SUA conduce cu 28-20 Spania, in timp ce Suedia si Franta sunt egale la handbal, 7-7.

17.00 A inceput finala la baschet masculin dintre SUA si Spania, cele mai tari natiuni din baschet. La handbal se joaca finala dintre Suedia si Franta.

Atletul Marius Ionescu a terminat pe locul 26, cu timpul de două ore, 16 minute si 28 de secunde, in cursa de maraton de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Usain Bolt a stabilit un nou record mondial cu echipa Jamaicai la proba de stafeta 4x100m. Acesta a fost ultimul care a concurat iar dupa ce a terminat cursa nu a mai vrut sa predea stafeta organizatorilor. Dupa cateva minute in care a tot evitat oficialii Federatiei Internationale, Bolt a fost nevoit sa renunte la "bat".

Federatia Internationala nu agreeaza astfel de comportamente, regulamentul specificand faptul ca acesta trebuie sa predea stafeta imediat dupa terminarea cursei: "Cazul sau va fi discutat intr-o comisie de disciplina", au declarat oficialii de la JO.

Cea mai tare imagine de ieri, de la jocurile olimpice: USA si Iran, prieteni! Burroughs si Goudarzi, dupa finala la lupte libere la 74kg, castigata de american.