Un pilot de anduranta poate alerga peste 40 de km! Il poti intrece?

Data publicarii: Marti 27 Decembrie 2011, 14:00
Data actualizarii: Miercuri 28 Decembrie 2011, 12:14

Vitezist sau lenes? Ce fel de sofer esti? Fa-ti aici testul si in ianuarie pleci moca la Dubai!

E greu sa castigi o cursa de anduranta. Dar pentru pilotii de la Nissan GT Academy, mai greu a fost sa termine un maraton. Pana acum, maratonul de la New York a fost cea mai dura proba pentru castigatorii Nissan GT Academy. Cei patru au alergat 42 de kilometri, alaturi de aproape 50.000 de participanti.

Chiar daca sunt experti in cursele de anduranta, cele 6 ore de alergare i-au distrus. Dupa primii 16 kilometri, se gandeau deja sa renunte. “Nici nu m-am uitat la linia de sosire, doar am alergat spre ea. Dupa ce am trecut i-am multumit lui Dumnezeu ca am scapat. Nu mai fac niciodata asta! A fost oribil!”, a spus englezul Jann Mardenborough, castigatorul Nissan GT Academy 2011.

Cel mai bine a iesit spaniolul Lucas Ordonez. E singurul pe care mentorii GT Academy nu l-au “obligat” sa termine cursa. A alergat doar 25 de kilometri apoi a plecat spre China, pentru ultima etapa din cupa intercontinentala Le Mans. Cum se va descurca spaniolul vedeti miercuri, la Sport.ro, de la ora 16:30.

Vrei si tu sa vezi pe viu cum un gamer innebunit dupa jocurile cu masini se poate transforma in pilot profesionist? Fa-ti aici profilul de sofer si inscrie-te in concursul Nissan GT Academy! In ianuarie poti sa vezi pe viu cursa de 24 de ore de la Dubai!