robert glinta Jocurile Olimpice Robert Glință a ratat semifinalele probei de 200 m spate
Data publicarii: Miercuri 28 Iulie 2021, 13:11
Data actualizarii: Miercuri 28 Iulie 2021, 14:38

JO 2020 / Miercuri, 28 iulie

La JO 2020, Robert Glință a încheiat prima serie a calificărilor pe locul al treilea, cu timpul de 1:59,18, dar insuficient pentru a se califica în semifinalele probei.

Sportivul de la Dinamo s-a clasat al 26-lea la general, nereuşind să intre între primii 16 sportivi, care vor evolua în semifinale.

Cel mai bun timp l-a înregistrat înotătorul britanic Luke Greenbank (1:54,63), iar ultimul timp de calificare (1:57,83) l-a obținut canadianul Markus Thormeyer.

Nici mezina lotului României nu a avansat

Și Bianca-Andreea Costea, mezina lotului tricolor, a ratat calificarea în semifinalele probei de 100 m liber.

Sportiva tricoloră a încheiat seria a treia a probei de 100 metri pe locul cinci, cu timpul de 56,35, în cursa câștigată de cipriota Kalia Antoniou, care a blocat cronometrul la 55,38.

Cel mai bun rezultat al României în probele de înot de la Tokyo a fost obţinut de tânărul David Popovici (16 ani), locul 4 în proba de 200 m liber. El s-a calificat şi în finala probei de 100 m liber, care va avea loc joi, la 05:37 (ora României).