Cursa și recordul | David Popovici a stabilit un nou record mondial la juniori la 200 m liber: "O să devin și eu o bestie"

david popovici Jocurile Olimpice Tokyo record mondial Jocurile Olimpice Cursa și recordul | David Popovici a stabilit un nou record mondial la juniori la 200 m liber: "O să devin și eu o bestie"
Data publicarii: Marti 27 Iulie 2021, 09:22
Data actualizarii: Marti 27 Iulie 2021, 09:27

David Popovici s-a clasat pe locul patru în finala olimpică la 200 m liber.

Românul de 16 ani a uimit o lume întreagă cu performanțele sale obținute în ultima perioadă. Acesta a cucerit trei medalii de aur la Europenele de juniori, unde a stabilit și recorduri mondiale de juniori la 100 m liber și 200 m.

La Jocurile Olimpice de la Tokyo, David Popovici s-a calificat pentru probele de 50 m, 100 m și 200 m liber, cursa sa favorită fiind cea de 100 m liber.

• Cursa și recordul | David Popovici a stabilit un nou record mondial la juniori la 200 m liber: O să devin și eu o bestie

Record mondial la juniori, la 200 m liber

Timpul obținut în finala olimpică de la 200 m liber, 1:44,68, reprezintă un nou record mondial la juniori.

Precedentul a fost stabilit tot de el, la Campionatele Europene de juniori din Italia, unde a terminat cursa pe primul loc, cu 1:45:95.

"Nu am simțit niciun fel de presiune, există, dar nu o las să mă afecteze. Deși sunt niște bestii ale înotului cele cu care înot, mi-am câștigat dreptul să fiu lângă ele. Și să devin și eu o bestie!", a declarat Popovici după finala olimpică de la 200 m liber.