Chelsea 2-1 Manchester City | Willian aduce victoria lui Chelsea si ii acorda titlul lui Liverpool! Fernandinho, eliminat dupa un hent facut pe linia portii

Serie A clasament la liga Premier League Titlu Fotbal extern
Live Blog
Fotbal de 5 stele
Data publicarii: Joi 25 Iunie 2020, 23:30
Data actualizarii: Vineri 26 Iunie 2020, 00:44

AICI AI TOT CE SE INTAMPLA IN MARILE CAMPIONATE ALE EUROPEI!

22:55 23 Jun
Legenda lui Bilbao, Aduriz, a primit o placheta din parcea conducerii Barcelonei inaintea meciului!

00:56 23 Jun
S-a incheiat si ultimul meci al zilei. Leganes si Granada au remizat, scor 0-0, intr-o partida contand pentru etapa a 31-a din La Liga

00:40 23 Jun

Fluier final in meciul dintre Bologna si Juventus. Cristiano Ronaldo si Dybala au stabilit soarta partidei inca din prima repriza, iar cele 3 puncte adjudecate de "bianconeri" ii ajuta sa-si pastreze pozitia de lideri in Serie A cel putin pana la finalul etapei cu numarul 27.

23:56 22 Jun
Final de meci pe Etihad Stadium. Manchester City castiga cu 5-0 in fata lui Burnley si acumuleaza 63 de puncte, fiind la 20 de puncte in spatele liderului din Premier League, Liverpool.
Mai sunt 8 etape pana la finalul sezonului.

23:27 22 Jun
GOOOL Manchester City! Elevii lui Pep Guardiola nu se mai pot opri! Marcatorul primului gol, Foden, reuseste dubla dupa un assist al lui Jesus, care i-a permit sa trimita mingea in poarta goala.

23:24 22 Jun

GOOOL Juventus! Dybala mareste avantajul pentru "bianconeri" dupa o actiune superba in care au fost implicati Bernardeschi si De Ligt.

23:14 22 Jun
GOOOL Manchester City! David Silva isi trece si el numele pe lista marcatorilor din aceasta seara, dupa o pasa frumoasa primita de la Bernardo Silva.

23:09 22 Jun

GOOOL Juventus! Cristiano Ronaldo inscrie primul sau dupa pandemie dintr-o lovitura de la 11 metri, obtinuta de De Ligt.

22:54 22 Jun
GOOOL Manchester City! Acelasi Mahrez inscrie din penalty in minutele de prelungire ale primei reprize si reuseste dubla in mai putin de 5 minute.

22:45 22 Jun
GOOOL Manchester City! Mahrez majoreaza scorul cu un sut superb din interiorul careului, la care portarul advers nu poate sa intervina.

22:36 22 Jun
BOLOGNA - JUVENTUS

Echipele de start:

22:32 22 Jun
S-a incheiat si partida de pe Stadio Artemio Franchi. Fiorentina a incheiat meciul cu doi oameni in minus pe teren, iar scorul de la pauza, 1-1, a ramas neschimbat. Pozitiile celor doua echipe in clasament raman si ele neschimbate.

22:30 22 Jun
Final de meci si in Lecce. AC Milan se impune cu 4-1 dupa o repriza secunda in care a inscris de 3 ori in 18 minute. Milanezii urca dupa aceasta victorie pe locul 7 in clasamentul din Serie A.

22:27 22 Jun
Fluier final pe Estadio de la Ceramica. Villareal si Sevilla remizeaza, scor 2-2, iar pozitiile lor din clasamentul actual din La Liga sunt in pericol.

22:25 22 Jun
GOOOL Manchester City! Foden deschide scorul pe Etihad Stadium in minutul 23, dupa o preluare perfecta a pasei lui Bernardo Silva si un sut fantastic de la distanta.

22:05 22 Jun

GOOOL AC Milan! Dupa o pasa perfecta a lui Conti, Leao preia mingea pe cap si o trimite direct in poarta.

22:01 22 Jun
GOOOL Sevilla! El Haddadi a trimis mingea direct pe poarta, dupa un sut superb care ajunge in coltul din dreapta jos al portii, fara ca goalkeeper-ul gazdelor sa aiba vreo sansa.

21:51 22 Jun

GOOOL AC Milan! Dupa alte doua minute, Rebic, lansat de Calhanoglu, intra in careu si trimite un sut puternic in vinclu, dupa o situatie de 1-1 cu portarul.

GOOOL AC Milan! Bonaventura inscrie aproape de pe linia portii, dupa ce primeste la picioare o minge respinsa gresit. El isi duce astfel echipa in avantaj la doar 2 minute dupa ce Lecce reusise sa egaleze.

GOOOL Lecce! Mancosu a restabilit egalitatea din penalty. El reusise sa inscrie si in prima repriza, insa golul a fost anulat dupa consultarea VAR, pe motiv de ofsaid.

21:28 22 Jun
La pauza, Fiorentina si Brescia sunt la egalitate, scor 1-1. Oaspetii au deschis scorul dintr-un penalty transformat de Donnarumma, iar Fiorentina a egalat prin Pezzella, care a marcat cu o lovitura de cap.

21:21 22 Jun
GOOOL Villareal! Cu cateva secunde inainte de pauza, Francisco Torres receptioneaza centrarea trimisa din corner si inscrie cu capul pentru a-si duce din nou echipa in avantaj.

21:18 22 Jun
MANCHESTER CITY - BURNLEY

21:14 22 Jun
GOOOL Sevilla! Sergio Escudero restabileste egalitatea cu un sut superb de la marginea careului.

21:01 22 Jun
GOOOL AC Milan! In minutul 26, Castillejo primeste mingea de la Calhanoglu si o trimite pe langa portarul lui Lecce, in coltul din stanga jos al portii.

20:51 22 Jun
GOOOL Villareal! Paco Alcacer deschide scorul in minutul 18 pe Estadio de la Ceramica. El a inscris in poarta goala dupa ce a preluat mingea respinsa gresit de un adversar.

14:27 22 Jun
In Serie A, in aceasta seara debuteaza etapa a 27-a. Juventus revine in primul meci oficial din campionat dupa pauza cauzata de noul coronavirus. Ronaldo &co joaca de la ora 22:45 contra echipei din Bologna, care se afla pe locul 10 in clasament.
La prima vedere, adversarul pare la indemana pentru supercampioana italiana, insa Juventus vine dupa o finala pierduta, in Cupa Italiei, in fata lui Napoli, si se confrunta cu o problema interna, jucatorii nemaiascultand de Maurizio Sarri. In plus, in meciul tur, echipa de pe Allianz Stadium a castigat la limita, scor 2-1, golurile fiind inscrise de Ronaldo si Pjanic.
Inainte de startul acestei partide, de la ora 20:30 sunt programate alte doua meciuri: Fiorentina - Brescia si Lecce - AC Milan.
In acest moment, dupa 26 de etape, Juventus este lider in Serie A, cu 63 de puncte, dar avantajul "batranei doamne" este minim. Principala contracandidata la titlu este Lazio, care are 62 de puncte, iar in lupta pentru trofeul din Serie A este si Inter, care a invins-o cu 2-1 pe Sampdoria si a acumulat 57 de puncte, completand podiumul.
Iata clasamentul integral din Italia:
serie a

In La Liga, incepe astazi etapa cu numarul 31. Runda debuteaza cu partida dintre Villareal si Sevilla, programata de la ora 20:30. Cele doua echipe sunt in partea superioara a clasamentului din La Liga si au nevoie de puncte pentru a-si asigura calificarea in cupele europene in sezonul viitor. In tur, Villareal a castigat cu 2-1, gratie golurilor marcate de Albiol si Ekambi.
Tot in aceasta seara, dar de la ora 23, se mai infrunta Leganes si Granada, gazdele ocupand penultima pozitie a clasamentului si avand nevoie disperata de puncte pentru a se salva de la retrogradare. In meciul tur,
In acest moment, dupa 30 de etape complete, lideri in Spania sunt Real Madrid si Barcelona, aflate la egalitate cu 65 de puncte.
Iata clasamentul integral din La Liga:

la liga

In Premier League, astazi se incheie cea de-a 30-a etapa, de la ora 22, cand este programata partida dintre Manchester City si Burnley. Echipa lui Pep Guardiola este obligata sa castige pentru a mai spera la titlu, cu atat mai mult cu cat duminica, in derby-ul cu Everton, Liverpool nu a reusit decat o remiza, scor 0-0.
Victoria nu ar trebui sa fie greu de obtinut pentru City, in conditiile in care in meciul tur din acest sezon trupa de pe Etihad s-a impus cu 4-1.
In acest moment, "cetatenii" sunt pe locul 2 in Premier League, cu 60 de puncte, iar Burnley se afla pe a 11-a pozitie, meciul din aceasta seara fiind primul post-pandemie pentru echipa de pe stadionul Turf Moor. De cealalta parte, Manchester City a mai jucat o partida saptamana trecuta, contra celor de la Arsenal, pe care i-au invins cu 3-0.