Vettel castiga din nou, Button a fortat prea tarziu, Schumacher aproape de tragedie! Vezi cum s-a desfasurat MP din Singapore:

Sebastian Vettel Marele Premiu din Singapore F 1
Data publicarii: Duminica 25 Septembrie 2011, 15:00
Data actualizarii: Duminica 25 Septembrie 2011, 19:26

Germanul Sebastian Vettel e din ce in ce mai aproape sa devina Campion in Formula 1!

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al statului Singapore, a 14-a etapă a Campionatului de Formula 1, disputat, duminică, pe circuitul Marina Bay.
Vettel a fost urmat de britanicul Jenson Button (McLaren) şi de coechipierul său, australianul Mark Webber.
Spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) a fost al patrulea, urmat pe cinci de britanicul Lewis Hamilton (McLaren) şi pe şase de un alt britanic Paul di Resta (Force India).
Locul şapte i-a revenit germanului Nico Rosberg (Mercedes-Benz), iar pe opt s-a clasat un alt german, Adrian Sutil (Force India).
Mexicanul Sergio Perez (Sauber) a fost al nouălea, ultimul loc în puncte revenindu-i brazilianului Felipe Massa (Ferrari).

9. Felipe Massa (Brazilia/Ferrari) la un tur
10. Sergio Perez (Mexic/Sauber-Ferrari) la un tur.

! Vettel termina pe 1, Button pe 2 si Webber pe 3

Turul 50: Alonso trece pe locul 3 din nou, in fata lui Webber!

Turul 49: Vettel intra la boxe pentru a 3-a oara. Revine dupa doar 3.7 secunde pe pista!

Turul 48: Podiumul este format din Vettel, Button si Alonso.

Michael Schumacher, dupa accidentul din Singapore: "Sunt OK. Practic, el a virat prea rapid si nu am putut anticipa. Eu vroiam sa o iau pe interior pentru ca era mult mai lent ca mine. Din pacate, a fost o neintelegere. E pacat"
Turul 35: Dispare safety car-ul iar Vettel profita imediat si se duce la 4 secunde de Button

Safety car-ul este si el prezent iar Webber, Vettel si Button profita si intra la boxe

Turul 31: Michael Schumacher s-a lovit urat cu Perez! Germanul reuseste insa sa iasa din masina in siguranta insa accidentul a fost din vina lui. A incercat o depasire pe interior iar roata stanga fata a lui a lovit roata dreapta spate a lui Perez si masina lui Schumacher s-a dus in zidul de protectie

Turul 16: Hamilton e pe 16 dupa coliziunea cu Massa si a primit o penalizare suplimentara!

Turul 12: Massa are o problema tehnica si intra la boxe! Inspectorii de cursa analizeaza imagini video ale ciocnirii dintre brazilian si Hamilton!

Turul 11: Nico Rosberg e primul pilot care intra la boxe. Alonso intra si el pentru a trece pe cauciucuri dure.

Turul 7: Vettel are un avans urias: 8,2 secunde si pare sa nu aiba rival in aceasta cursa! Webber trebuie sa termine cel putin al doilea pentru a ramane in lupta pentru titlu.

Turul 5: Hamilton vrea sa castige loc dupa loc dupa ce l-a depasit pe Schumacher! Trece si de Rosperg, si e aproae de Massa.

Turul 4: Britanicul reuseste depasirea. Vettel are avans de 4.4 secunde in fata lui Button!

Turul 2: Schumacher e pe 7, Hamilton incearca sa-l depaseasca, dar nu reuseste.

Turul 1
: Button are un start excelent, trece pe 2! Fernando Alonso e pe 3, si el cu un inceput foarte bun! Vettel are deja jumatate de secunda avans
__________________________________________________________________________________________