Moment teribil in MP al Germaniei: Massa s-a rasturnat cu bolidul si a fost la un pas de tragedie! Vezi imagini:

F 1
Data publicarii: Duminica 20 Iulie 2014, 17:01
Data actualizarii: Duminica 20 Iulie 2014, 17:12

Pilotul brazilian Felipe Massa a fost la un pas de tragedie in Marele Premiu al Germaniei

Accidentul s-a produs in chiar primul tur al circuitului, cand danezul Kevin Magnussen l-a atins pe Massa in timpul unui viraj, iar din cauza impactului, monopostul brazilianului s-a rasturnat.

Din fericire, Massa, care a fost nevoit sa abandoneze in urma acestui accident, nu a suferit niciun fel de leziuni.

Rosberg a castigat Marele Premiu al Germaniei

Germanul Nico Rosberg a castigat Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei, la Hockenheim, dupa o plecare din pole position, aceasta fiind a patra victorie a neamtului in sezon.

Locul secund a fost ocupat de Valtteri Bottas, de la Williams, in timp ce ultima treapta a podiumului i-a revenit coechipierului lui Rosberg, britanicul Lewis Hamilton, care a facut o cursa cu adevarat nebuna, plecand de pe locul 20 al grilei de start.

Pe locurile 4-10 s-au clasat, in ordinde: Sebastian Vettel, campionul ultimelor trei sezoane, Alonso, Ricciardo, Hulkenberg, Button, Magnussen ?i Perez

In clasamentul general, Rosberg conduce cu 190 de puncte, fiind urmat de coechipierul Lewis Hamilton (176p), Ricciardo (106p) si Alonso (97p).

Mercedes conduce in acest moment si in clasamentul constructorilor, cu 366 de puncte, fata de doar 188 acumulate de Red Bull Racing Renault si 121 ale celor de la Williams.

SUPREMATIA GERMANILOR

Invingator in cea de-a 4-a curs a sezonului, Nico Rosberg a fost sustinut de la boxe de nimeni altul decat campionul mondial Lukas Podolski, cel care a ridicat deasupra capului cel mai important trofeu din fotbal chiar in aceasta vara.

Lider in clasamentul mondial, Rosberg continua astfel "munca" inceputa de nemti, in timp ce echipa sa - Mercedes - isi consolideaza pozitia de cel mai bun constructor.

Germania se poate lauda in acest moment cu pilotul nr.1 al momentului, cu campionul mondial en-titre, dar si cu cel mai bun motor din lume.