Button, in pole position la MP al Belgiei! Alonso, pe 6 in calificari! Schumacher pleaca al 13-lea in cursa 300 din cariera! Grila de start:

F 1
Data publicarii: Sambata 01 Septembrie 2012, 18:37
Data actualizarii: Sambata 01 Septembrie 2012, 18:43

Marele Premiu al Belgiei, a 12-a etapa a Campionatului Mondial, va avea loc duminica, de la ora 15.00.

Pilotul britanic al echipei McLaren-Mercedes Jenson Button a fost cel mai rapid in calificarile Marelui Premiu de Formula 1 al Belgiei, care au avut loc sambata, si va ocupa prima pozitie a grilei de start a cursei programate, duminica, pe circuitul Spa-Francorchamps.

El va fi urmat de japonezul Kamui Kobayashi (Sauber), de venezuelanul Pastor Maldonado (Williams) si de finalndezul Kimi Raikkonen (Lotus-Renault).

Liderul ierarhiei pilotilor, spaniolul Fernando Alonso (Ferrari), a fost al saselea in calificari, iar germanul Sebastian Vettel (Red Bull), campionul mondial en titre, a fost al 11-lea. Vettel va urca un loc pe grila, dupa ce coechipierul sau, australianul Mark Webber, a fost retrogradat cinci pozitii, pana pe 12, deoarece mecanicii i-au schimbat cutia de viteze.

Germanul Nico Rosberg (Mercedes) va beneficia de aceeasi sanctiune din acelasi motiv, astfel ca el va pleca in cursa de pe penultima pozitie.

Septuplul campion mondial Michael Schumacher (Mercedes) va lua startul in Grand Prix-ul cu numarul 300 din cariera sa de pe locul 13.