VIDEO / Alonso invinge in Bahrain! Massa si Hamilton, pe podium, Schumacher pe 6

Data publicarii: Duminica 14 Martie 2010, 19:38
Data actualizarii: Duminica 14 Martie 2010, 19:39

Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Fernando Alonso, a castigat, duminica, primul Grand Prix al sezonului 2010 din Campionatul Mondial de Formula 1, dupa ce s-a impus in Marele Premiu al statului Bahrain.

Alonso a fost urmat de coechipierul sau de la Ferrari, brazilianul Felipe Massa, in timp ce britanicul Lewis Hamilton, de la McLaren, a fost al treilea.

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a ocupat locul patru, urmat de conationalul sau Nico Rosberg (Mercedes).

Septuplul campion mondial, Michael Schumacher (Mercedes), revenit in competitie dupa trei ani, a terminat cursa din Bahrain pe locul 6, fiind urmat campionul mondial en-titre, britanicul Jenson Button (McLaren).

Locul opt a fost ocupat de australianul Mark Webber (Red Bull), in timp ce pe noua s-a clasat italianul Vitantonio Liuzzi (Force India).

Brazilianul Rubens Barrichello (Williams) s-a clasat pe locul 10.