21 de minute de sperante! Salzburg a intors scorul in 6 minute dupa golul lui Seto! VIDEO Vezi fazele din Astra 1-2 Salzburg

Costel Galca Astra Giurgiu Dinamo Kiev FC Salzburg Steaua Europa League
Live Blog

Bucurati-va de fotbal!

Data publicarii: Joi 02 Octombrie 2014, 22:02
Data actualizarii: Joi 02 Octombrie 2014, 23:59

Astra a condus 21 de minute dupa golul lui Seto insa s-a prabusit repede. Kampl si Soriano au marcat in doar 6 minute, stabilind rezultatul final din prima repriza.

15:23 02 Oct

Steaua a luat o decizie curioasa inaintea meciului cu Dinamo Kiev - l-a lasat pe Bucuresti pe Nicolae Dica, cel care a reusit o dubla in victoria de rasunet din grupele Ligii Campionilor din 2006. Dica a ramas la Bucuresti pentru a avea grija de recuperarea jucatorilor accidentati.

Fost jucator la Steaua in perioada 2004-2010, Petre Marin a evoluat in partida de acum 8 ani contra celor de la Dinamo Kiev. Acesta considera ca si acum ros-albastrii sunt favoriti.

„Se intalnesc unele dintre cele mai bune echipe din Europa de Est. Dinamo este o forta in Ucraina, dar daca ne uitam la statisticile celor doua echipe, Steaua porneste cu un avantaj in fata ucrainenilor. Ca suporter al Stelei m-as bucura sa se repete scorul partidei din 2006, insa sunt constient ca va fi o partida destul de dificila pentru jucatorii nostri” a spus Petre Marin pentru Evz.

13:37 02 Oct

Cei de la Salzburg ales sa doarma la Bucuresti si sa se pregateasca pentru partida cu Astra din aceasta seara pe stadionul celor de la Rapid. Surpriza astazi insa - accesul la vestiare nu a fost posibil pentru cei de la Salzburg astfel ca jucatorii au fost nevoiti sa se schimbe pe teren!

Vezi imagini de la acel moment in jurnalul de sport de la Pro TV de la ora 20.00

10:19 02 Oct

Astra - FC Salzburg, ora 22.00 in direct la Sport.ro

Echipa probabila a celor de la Astra:
S Lung Jr - Platisikas, Oros, Ben Youssef, J Morais -  Enache, Takayuki, Laban, De Amorim - Budescu, Bukari

Echipa probabila a celor de la Salzburg:

Gulacsi - Schwegler, Ramalho, Hinteregger, Ulmer - Kampl, Leitgeb, Ilsanker, Sabitzer - Alan, Soriano

Invinsa in prima etapa categoric de cei de la Dinamo Zagreb, Astra incearca sa revina in lupta pentru primavara europeana cu o victorie pe propriul teren. Nici cei de la Salzburg nu sunt in cea mai buna forma, reusind sa castige ultimele 2 partide dupa 5 in care nu reusisera vreun succes (pierdusera 4 dintre ele).

Astra - Celtic - 6 Nov 2014 (20:00)
Astra - Dinamo Zagreb - 27 Nov 2014 (22:05)
Salzburg - Astra- 11 Dec 2014 (20:00)

Dinamo Kiev - Steaua, ora 20.00

Echipa probabila a Stelei:
Arlauskis - Papp, Szukala, Varela, Latovlevici - Breeveld, Prepelita - Sanmartean, Rusescu, Chipciu - Keseru

Echipa probabila a celor de la Dinamo Kiev
Ribka - Vida, Danilo, Dragovici, Makarenko - Ribalka, Sidorciuk - Iarmolenko, Belhanda, Lens - Kravet

Marile favorite la calificarea in primavara europeana, Steaua si Dinamo Kiev vin dupa victorii in prima etapa si pot juca cu garda jos in partida de diseara. Singura dilema a lui Costel Galca este daca sa il introduca pe Tanase din primul minut pe teren, sau sa joace cu Lucian Sanmartean in flancul drept.

“Ma gandesc ca s-ar putea ca Tanase sa intre din primul minut, el este recuperat, dar depinde de el, daca se simte în stare. Ii va fi foarte greu pentru ca, repet, nu a jucat de multa vreme” a declarat Costel Galca.