Cine mai are nevoie de Balotelli? Italia si-a gasit 'monstrul': ZAZA SHOW, victorie in primul meci oficial al lui Conte! VIDEO

Simone Zaza Italia Preliminarii EURO 2016
Data publicarii: Miercuri 10 Septembrie 2014, 09:49
Data actualizarii: Miercuri 10 Septembrie 2014, 10:15

Italia a castigat primul meci din campania preliminara Euro 2016, 2-0 cu Norvegia. A fost primul meci oficial cu Antonio Conte pe banca nationalei.

Conte a surprins pe toata lumea in momentul in care a anuntat lista jucatorilor convocati pentru meciul cu Norvegia. Proaspat transferat la Liverpool pentru 20 de milioane de euro, Mario Balotelli n-a prins lotul Italiei, in locul lui fiind preferat Simone Zaza, un atacant de la Sassuolo, echipa care a terminat pe 17 sezonul trecut in Serie A.

Zaza a fost omul meciului pentru italieni - a marcat golul de 1-0 in minutul 16, a avut o bara in repriza secunda si o alta ocazie uriasa de gol, la o faza facuta de el, pe final de meci.

Fost jucator la Sampdoria, Zaza a fost detinut in coproprietate de Juventus si Sassuolo sezonul trecut, dar a jucat pentru fosta echipa a dinamovistului Marius Alexe. Vara asta, Sassuolo a platit 7,5 milioane de euro pentru a cumpara drepturile detinute de campioana Juventus pentru atacantul de 23 de ani.

Italia este lider in grupa H dupa victoria obtinuta in Norvegia. Croatia si Bulgaria au si ele cate 3 puncte, dupa victoriile cu Malta, respectiv Azerbaijan.