Au stors Portocala Mecanica | Situatie incredibila pentru Olanda: risca sa rateze prima calificare dupa 14 ani la un turneu final. Islanda, lider in grupa

Olanda Islanda Preliminarii EURO 2016 Preliminarii EURO 2016
Data publicarii: Vineri 04 Septembrie 2015, 09:44
Data actualizarii: Vineri 04 Septembrie 2015, 10:02

Olanda e aproape de un dezastru aproape de neimaginat pentru o nationala care in 2010 juca finala Campionatului Mondial din Africa de Sud.

Situatie incredibila pentru nationala Olandei in grupa A de calificare la EURO 2016, dupa ce "Portocala Mecanica" a fost stoarsa de "pescarii" din Islanda.

Islanda s-a impus cu 1-0 in Olanda, iar nationala batava e aproape de prima ratare a unei calificari la un turneu final dupa 14 ani.

Cu un selectioner nou, in persoana lui Danny Blind, nimeni altul decat tatal mijlocasului Daley Blind, de la Manchester United, Olanda a suferit a doua infrangere in fata Islandei in grupa A.

Astfel, Olanda, care a acumulat doar 10 puncte in 7 partide, se afla doar pe locul 3 al grupei de calificare, la 6 lungimi de Cehia si la 8 de nationala Islandei. Locul de baraj este insa amenintat de Turcia, care ocupa pozitia a patra, avand 9 puncte.

Turcia si Olanda se vor duela intr-o partida directa duminica seara, la Istanbul.

Turcia vine si ea dupa un meci slab, incheiat la egalitate, scor 1-1, cu Letonia. Letonii au egalat in minutul 90+1 al meciului disputat la Konya, dupa ce Selcuk Inan deschisese scorul in minutul 77.

Olanda - Islanda 0-1 (Gylfi Sigurdsson 52 - pen.)

Olanda: Cillessen - van der Wiel, de Vrij, Martins Indi, Blind - Wijnaldum (Promes 80), Klaasen - Robben (Narsingh 31), Sneijder, Depay - Huntelaar (Bruma 40)

Islanda: Halldorsson - Saevarsson, Arnason, R. Sigurdsson, A. Skulason - Bodvarsson (Finnbogasson 78), Gylfi Sigurdsson, Gunnarsson (O. Skulason 87), Bjarnason - Gudmundsson, Sigthorsson (Gudjohnsen 64)