Steaua, OUT din Cupa! Bistrita 5-4 Steaua, la penaltyuri! VEZI REZUMAT

Data publicarii: Miercuri 28 Octombrie 2009, 21:49
Data actualizarii: Miercuri 07 Aprilie 2010, 10:04

Steaua zice ADIO Cupei Romaniei, dupa ce a fost eliminata de Gloria Bistrita, la finalul unui meci dramatic.

VEZI REZUMATUL MECIULUI AICI PE WWW.CUPAROMANIEI.RO

Steaua si Gloria au oferit probabil cel mai spectaculos meci al Cupei pana in acest moment, tinut intr-o tensiune maxima timp de 120 de minute plus penaltyuri.

In minutul 80, jucatorul Mihai Onicas (Steaua) a fost eliminat, pentru ca l-a lovit cu cotul pe Borbely.

In minutul 102, Dinu Sanmartean, de la Gloria, a primit al doilea cartonas galben, pentru tinere de tricou, si implicit pe cel rosu, deoarece mai fusese avertizat in minutul 64 al meciului.

La finalul celor 90 de minute regulamentare si dupa cele doua reprize de prelungiri, scorul a fost egal 0-0.

Cartonase galbene: Velcovici '25, D. Sanmartean '64, '102, V. Nastase '90+1, Borbely '95 / Ochirosii '15, Plesan '19, Surdu '19, Bibiskov '76, Grzelak '80, Dayro Moreno '110

Cartonase rosii: D. Sanmartean '102 / Onicas '81

La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, dintre care 200 de sustinatori ai formatiei Steaua.

Jucatorul Ovidiu Petre a revenit la Steaua dupa o lunga perioada de absenta, cauzata de o accidentare.

Ambele echipe au menajat in acest meci mai multi jucatori: Lucian Sanmartean, Borbely si Ciuca, la Gloria, respectiv Zapata, Ghionea, Nicolita, Toja si Kapetanos, la Steaua.

Directorul tehnic-manager general al Gloriei, Florin Halagian, aflat in stare de suspendare, a urmarit meciul de la Tribuna a II-a, undeva deasupra bancilor de rezerve.

REACTII GLORIA 5-4 STEAUA!

Cristi Coroian la Sport.ro:
"Nu sunt erou, toata echipa trebuie sa fie laudata, e victoria ei, nu a mea. Cred ca experienta noastra si-a spus cuvantul, am jucat bine, Steaua si-a facut ocazii dar nu a reusit sa marcheze. Dayro Moreno mi se pare un jucator bun care nu se afla in maxim de forma. Secretul nostru este multa munca si disciplina."

FAZELE MECIULUI

Steaua:

Tatarusanu- Rada, Tudose, Baciu, Szekely- Ov.Petre, Ochirosii, Plesan, Dayro Moreno- Surdu, Bibishkov
Antrenor: Mihai Stoichita

Gloria Bistrita:

Albut- Nastase, Velcovici, Homei, Sanmartean- Coroian, Keita, Achim, Tibor Moldovan- Hora, Tarnaveanu

Min 109:
Dayro marcheaza, dar se semnalizeaza offside si primeste galben pentru proteste.
Min 107:
Dayro reia cu capul peste poarta din 6 metri.
Min 105:
Sut senzational al lui Bicfalvi de la peste 20 de metri, in bara portii lui Albut
Min 102:
Dinu Sanmartean este eliminat de la Bistrita.
Min 100:
Borbely intra in careu, ajunge in 6 metri, suteaza, dar Tatarusanu apara.
Min 95: Rada suteaza de la distanta, apara Albut.
Min 93: Borbely sut peste poarta.
Min 90: Urmeaza reprizele de prelungire.
Min 81:
Onicas e eliminat pentru un fault cu cotul.
Min 76:
Sut Dayro, pe langa poarta.
Min 65:
Lovitura libera Steaua, sut Dayro, peste poarta.
Min 58:
Sut Szekely, aparat de portarul Gloriei.
Min 45:
Cap al lui Tibor Moldovan, mingea e respinsa in corner.
Min 36:
Keita suteaza de la peste 30 de metri peste poarta.
Min 29:
Ratare a lui Ovidiu Petre, cap pe langa vinclu.
Min 11:
Surdu rateaza din careu.
Min 10:
Sut al lui Hora, pe langa poarta Stelei.
Min 2:
Eroare a lui Baciu, iar Tatarusanu o salveaza pe Steaua dupa ce ajunge la minge in fata adversarului.