Rezervele Serbiei mai bune decat titularii? Citeste cronica meciului Serbia 6-1 Bulgaria, de Emilian Voicu!

Data publicarii: Joi 20 Noiembrie 2008, 13:17
Data actualizarii: Joi 20 Noiembrie 2008, 13:26
Putem sa stam linistiti! Daca ne intrebam pana acum daca Serbia ar fi intr-o forma de zile mari, atunci orice urma de indoiala s-a risipit: vecinii mai dinspre Vest (dar inca in afara Uniunii) chiar au echipa. Si nu una oarecare.

Serbia a zdrobit Bulgaria la Belgrad cu 6-1. A fost un meci ca un spectacol al Lepei Brena, sau al fostei sotii al lui Arkan, Ceca. Adica? Adica bulgarii au fost simpli spectatori, care nu mai aveau mult pana sa-si aplaude adversarii.

Meciul de adio la nationala al lui Savo Milosevici l-a aruncat pe atacantul sarb din agonie la extaz. Colegii i-au oferit in primele 20 de minute capitanului Serbiei 2 cadouri: l-au lasat sa execute 2 penalty-uri, asfel incat golgeterul all-time al nationalei Serbiei sa nu ramana cu onoarea "nereperata".

Vestea proasta pentru Milosevici a fost ca portarul Bulgarilor, Petkov, n-a fost de acord si le-a aparat pe amandoua. Vestea buna a venit ceva mai tarziu, spre sfarsitul primei reprize. Milosevici a dat pasa decisiva la golul 2 al sarbilor cu un calcai a la Trica pe Olimpico (n-am gasit alta comparatie!) si a inscris in cele din urma. De 2 ori.

Serbia a facut o adevarata demonstratie de forta, in fata unei Bulgarii care a aratat in aparare mai degraba ca o felie de cascaval elvetiana. Cu Berbatov pe teren doar in primele 30 de minute (s-a accidentat, ori poate ca a urmat "dieta" prescrisa de Sir Alex Fergusson si s-a menajat), vecinii de la sud de Dunare s-au inecat tocmai la malul fluviului.

Lidera grupei noastre, Serbia, a aratat ca o echipa cinica, mobila, rapida pe contraatac si subtila in momentele paselor decisive. Adica, in mai putine cuvinte, Serbia a aratat ca o echipa adevarata. Semnal de alarma pentru Piturca - nu stii care joaca mai bine: titularii, sau rezervele?

Autor: Emilian Voicu - corespondent PROTV in Bulgaria