Un singur slogan cantat ca o galerie: tot stadionul i-a cerut DEMISIA lui Radoi! Seara absurda pe National Arena: norvegienii, aplaudati, stelistii au iesit huiduiti de pe teren

Live Blog

CALIFICARE

Data publicarii: Joi 20 August 2015, 20:03
Data actualizarii: Joi 20 August 2015, 22:55

Mirel Radoi a vazut meciul din loja si a auzit pentru prima data un slogan scandat de tot stadionul: "Demisia!"

20:57 20 Aug

Radoi a dat ultimele indicatii si a urcat la loja cu cateva minute inainte de meci.

20:56 20 Aug

Poza de "sus, sus, sus" !

20:46 20 Aug

Crainicul arenei incearca sa insufleteasca un pic atmosfera.. si chiar ii iese. Din peluza se aude pentru prima data numele Stelei, lumea s-a ridicat in picioare si scandeaza numele titularilor.

Poate putin surprinzator, tinand cont de evenimentele recente, cel mai tare s-a auzi numele lui Alexandruuuu Chipciuuuuu.

A video posted by Paul Angelescu (@paulangelescu) on

20:41 20 Aug

Nu e chiar un peisaj care sa ne faca sa credem ca pronosticul de 25.000 de suporteri al oficialilor Stelei se va adeveri in seara asta. Mai sunt totusi 20 de minute pana la meci, sa speram ca vreo 10.000 de spectatori sunt inca la tigara :)

20:39 20 Aug

20:35 20 Aug

Jucatorii au iesit la incalzire, cateva mii de suporteri in tribune, in special la peluza din dreapta si la tribuna a II-a, inelul 1. Teodora Maftei e un pic mai norocoasa decat Radoi - o sa vada meciul de la marginea terenului :)

20:16 20 Aug

20:12 20 Aug

20:06 20 Aug

Incep sa vina suporterii, lumea s-a strans in zona chioscurilor. Peluza din dreapta incepe sa se populeze. Spectatori. Galeriile nu vin nici la acest meci.

20:01 20 Aug

19:57 20 Aug

19:52 20 Aug

Atmosfera linistita in afara stadionului, fata de alte meciuri de Europa. Locuri de parcare pe Maior Coravu cate vrei, nu sunt stradute inchise, de probleme cu galeria adversa nici nu poate fi vorba.

Si totusi, cat de mare e meciul asta! Participarea in grupele Europa League poate aduce bonusuri de aproape 10 milioane de euro. E meci capital si pentru antrenor. E decisiv si in incercarea lui Radoi de a aduce din nou galeria la stadion.

25.000 de suporteri sunt asteptati in seara asta.

19:47 20 Aug

Mirel Radoi, Massimo Pedrazzini, Valeriu Argaseala si "Mache" sunt la marginea terenului, intr-o mini sedinta. Radoi nu are voie sa stea pe banca in seara asta, dar poate sa mearga la vestiare inainte, la pauza, si dupa meci.

19:44 20 Aug

La tribuna VIP, un grup de vreo 20 de suporteri norvegieni care isi incalzesc vocile pentru meci. Un "Ruuuuzzeenboorrg" ca-n filmele de groaza cu norvegieni :)

19:39 20 Aug

Inca o ora si jumatate pana la meci, jucatorii Stelei au iesit sa inspecteze gazonul. Tribunele sunt deocamdata goale, ploua ca-n octombrie la Bucuresti, dar pe stadion nu se simte - acoperisul de pe National Arena e tras.

Salut, sunt Dan Pavel, cu voi in blog pana spre miezul noptii, pentru o seara mare in playoff-ul Europa League. La 21:00 incepe Steaua - Rosenborg la ProTV.

18:58 20 Aug
ULTIMA ORA | Echipa de start a Stelei

Mirel Radoi mizeaza pe un prim 11 alcatuit din: Cojocaru - Alcenat, Papp, Tosca, Guilherme - Filip, Muniru - Ad. Popa, Hamroun, Chipciu - Tade

17:05 20 Aug

FRF l-a interzis pe Mirel Radoi: antrenorul va avea dreptul sa stea pe banca, dar nu mai poate da indicatii (DETALII AICI)

14:54 20 Aug

Adio, Szukala. Fundasul a fost prezentat la Osmanlispor, stelistii isi pot lua la revedere de la el (DETALII AICI)

Credeti ca era Szukala cea mai buna varianta pentru centrul defensivei lui Radoi?

Totusi, acesta va avea un salariu de 600 de mii de euro in primul an, plus ca a incasat un bonus la semnatura de 350 de mii de euro.

11:28 20 Aug

Reprezentantii UEFA au anuntat la sedinta tehnica in ce consta suspendarea aplicata lui Radoi. Mirel nu are voie in zona tehnica pe toata durata jocului. Poate sa intre in vestiare inaintea partidei, la pauza si dupa joc.

11:26 20 Aug

Pentru Steaua - Rosenborg s-au vandut pana in aceasta dimineata 25 000 de bilete!

09:24 20 Aug

Steaua spera sa obtina a 7-a calificare dupa play-off in Europa League in aceasta seara contra celor de la Rosenborg si a 11-a consecutiva in grupele unei competitii europene. Chiar si fara Mirel Radoi pe banca, Steaua incearca sa razbune eliminarea din urma cu un deceniu din preliminariile Ligii, Steaua ajungand atunci in primavara europeana.

Rosenborg a reusit 5 victorii si 1 egal in primele 3 tururi preliminare din Europa League, trecand pe rand de Vikingur, Reykjavik si Debrecen. Steaua spera sa-i opreasca pe norvegieni asa cum a reusit cu TSKA Sofia, Valerenga, St Patrick's, Grasshoppers, din nou TSKA Sofia si Ekranas, in ultimul tur inainte de grupele Europa League (sau Cupa UEFA).

La Steaua va reveni in aceasta seara in primul 11 Alcenat, in timp ce unul dintre cei mai buni jucatori ai echipei din primele meciuri, Nicusor Stanciu, va fi pe banca. Vor lipsi insa de la meciul tur Varela si Breeveld, ambii fiind suspendati.

Echipe probabile:
Steaua:
Cojocaru - Alcenat, Papp, Tosca, Guilherme - Muniru, Filip - Ad Popa, Hamroun, Chipciu - Tade

Rosenborg:

Andre Hansen - Svensson, Bjordal, Ryjolfsson, Skjelvik - Jensen, Vilhjalmsson, Midtsjo - Helland, Soderlung, Mikkelsen.

21:31 19 Aug

Radoi a dat ordin in vestiarul Stelei: victorie cu Rosenborg. Acum 10 ani, Steaua a scos doar egal acasa cu norvegienii si a urmat cosmarul de la Trondheim.

In tur, Steaua a facut 1-1 acasa cu Rosenborg. Putea ajunge in grupele Ligii si cu un egal in deplasare, dar dupa o ora de joc Rosenborg avea 3-0. Radoi si-a dat autogol. Tot Radoi a dat trezirea. A marcat la vinclu. Imediat a lovit si Victoras Iacob. Steaua mai avea nevoie de un singur gol intr-un sfert de ora pentru calificare. N-a mai venit.

21:28 19 Aug

Petru Rosenborg, viata se vede in roz. "Am venit sa castigam la Bucuresti", ameninta norvegienii inaintea marelui meci care va fi la PRO TV joi de la 9 seara.

Norvegienii sunt insotiti de iubite la Bucuresti. Au venit cu tone de bagaje in Romania. Fostul fotbalist al CFR-ului Dorsin e ghidul lui Rosenborg la Bucuresti.

17:32 19 Aug

Ce spun norvegienii despre suspendarea lui Radoi

Kare Ingebrigsten, antrenorul lui Rosenborg, dar si Alex Soderlund, unul dintre cei mai importanti jucatori ai nordicilor, au comentat si situatia lui Mirel Radoi.

"Va juca Radoi? Nu! El poate sta oriunde, pentru ca jucatorii sunt cei care conteaza pe parcursul celor 90 de minute. Poti sta oriunde si sa vorbesti cu toata lumea prin telefon, deci nu e o problema", a spus antrenorul Ingebrigsten.

"Nu stiu cat de mult va conta asta pentru noi sau pentru ei. Nu este la fel de important ca jucatorii care vor fi pe teren. Probabil isi va face treaba din tribuna", a spus si Alexander Soderlund.

17:31 19 Aug

Norvegienii au sosit la Bucuresti

Rosenborg a sosit in cursul zilei de astazi la Bucuresti, adversarii Stelei din Play Off-ul pentru grupele Europa League declarandu-se increzatori inaintea partidei care se va disputa maine, pe National Arena, si care va fi transmisa IN DIRECT de ProTV, de la 21:00.

"Steaua este o echipa puternica, am mai jucat cu ei si a fost greu. Ma astept ca si de aceasta data sa fie, dar sper sa reusim sa ne calificam in grupe", a spus Kare Ingebrigsten, antrenorul lui Rosenborg.

De aesmenea, Ingebrigsten a declarat ca echipa sa a avut o doza de noroc la tragerea la sorti, Steaua fiind unul dintre adversarii facili peste care putea da.

"Nu pot spune ca am fost chiar norocosi, insa am evitat Borussia Dortmund, care era cel mai dificil adversar peste care puteam da. Cred ca Steaua a avut noroc sa joace cu noi. Este un joc din care nu poti sa spui cine va merge mai departe", a mai spus tehnicianul.

"Cred ca cel mai bun jucator al lor este capitanul, dar el nu va juca in acest meci, ceea ce reprezinta un avantaj. Sper sa facem un meci bun, chiar daca jucam impotriva unei echipe bune. Va fi o partida frumoasa", a spus si Alexander Soderlund.

14:45 19 Aug

Vesti bune pentru Steaua de la arabi - Szukala si Sanmartean si-au reziliat contractele si ar putea imbraca din nou tricoul Stelei. Detalii AICI si AICI

14:39 19 Aug

"La vie en rose"-nborg. Sunt fericiti si se simt bine inainte de meciul cu Steaua!

Posted by Sport.ro on Wednesday, August 19, 2015
11:36 19 Aug

Radoi convoaca intalnirea cu galeriile

Mirel Radoi incearca sa ii readuca pe "ultrasi" aproape de echipa, iar o intalnire in acest sens va avea loc imediat dupa dubla cu Rosenborg, anunta DigiSport.

Acest lucru da o insemnatate speciala dublei decisive pentru calificarea in playoff, pentru ca eliminarea lui Rosenborg ar putea inseamna momentul marii impacari dintre echipa si galerie.

Deocamdata este vorba doar de Peluza Nord, pentru ca ultrasii de la Sud sunt hotarati sa isi continue protestul cel putin pana la recuperarea marcii.

10:11 19 Aug

15.000 de bilete vandute

Incepand de marti, biletele pentru partida Steaua - Rosenborg se pot cumpara numai de la casele Arenei Nationale (din Bulevardul Basarabia si Strada Maior Ion Coravu).

Pana marti seara, Steaua a vandut 15.000 de bilete pentru meciul de joi seara.

Arma lui Radoi, interzisa de UEFA

In ciuda parcursului neconvingator al Stelei din acest start de sezon, Radoi a avut parte si de laude. Inspiratia schimbarilor din dubla cu Trencin, dar si discursul de la vestiare, au contat decisiv in momente cheie pentru Steaua.

Insa interdictia dictata de UEFA vine sa anuleze acest atuu al lui Mirel Radoi. Antrenorul deghizat in director sportiv nu are voie sa stea pe banca, incepand cu meciul de joi, dar nu are voie nici sa mearga la vestiare inaintea partidei si la finalul primei reprize. Incalcarea acestei reguli atrage amenzi suplimentare, peste cea de 50.000 de euro pe care Steaua a primit-o la inceputul saptamanii.

Radoi va urmari meciul cu Rosenborg din loja patronului Gigi Becali.

Meciurile schimbate de discursul de la pauza:

Trencin, meciul tur
- 0-0 la pauza, Steaua a marcat doua goluri in repriza a doua si a castigat cu 2-0.

Trencin, meciul retur
- Steaua condusa cu 2-0 la pauza, a marcat apoi repede doua goluri si si-a asigurat calificarea.

CFR Cluj
- Steaua condusa cu 1-0 la pauza, a egalat in repriza secunda, s-a terminat 1-1.

09:55 19 Aug

In urma cu 10 ani... Radoi, pe teren, Adi Popa in Peluza Sud

"Mirel Radoi / Este unul dintre noi", a fost un refren care in urma cu 10 ani a rasunat si din pieptul lui Adi Popa. La meciul tur cu Rosenborg, incheiat la egalitate, 1-1, Popa a stat in Peluza Sud, cu inima stransa si cu gandul la visul grupelor Champions League.

N-a fost sa fie... returul din Norvegia s-a transformat in cel mai mare cosmar din cariera de jucator al lui Radoi, dar tot raul a fost spre bine. Acea eliminare in fata lui Rosenborg a provocat cel mai bun parcurs european al Stelei din ultimii 25 de ani.

La 10 ani distanta, Radoi si Adi Popa au ocazia sa isi ia revansa in fata lui Rosenborg, intr-o dubla decisiva pentru calificarea in grupele Europa League.

Steaua - Rosenborg se vede in direct la ProTV, joi de la ora 21:00.

Poza facuta acum 10 ani la peluza SUD a stadionului Ghencea , exact la meciul cu Rosenborg 1-1

Posted by Adrian Popa on Tuesday, August 18, 2015
Next: 3. Vezi urmatoarea pagina »
300x250
Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”