2-1
Grupa B / 16 iunie / Lens
Bale 41'
min 92

Victorie norocoasa a englezilor, care se instaleaza pe prima pozitie in grupa B. Meciul decisiv de calificare, Anglia - Slovacia, e luni la ProTV, de la ora 22:00.

Clasament
1. Anglia 4p
2. Tara Galilor 3p
3. Slovacia 3p
4. Rusia 1p

min 91

GOOOOL Anglia! Sturridge marcheaza dupa o actiune in care englezii au impins defensiva adversa ca la rugby, cu forta si cu pase in spate. Sturridge a pasat, a primit pe culoar si a inscris cu un sut din unghi.

2-1
min 77

Imaginea nebuniei in fanzone-ul englezilor, in Lille, in momentul in care Vardy a marcat pentru 1-1. VIDEO

min 60

Baiatul lui Rooney nu este deloc impresionat de meci :)

min 55

GOOOOOOOL Anglia! Vardy ii salveaza pe englezi, la 10 minute dupa ce a intrat in teren. Galezii au cerut ofsaid, Vardy era in afara jocului, dar pasa a venit de la galezul Williams, nu de la un coechipier al lui Vardy.

1-1
min 54

Rooney evita frumos un adversar, are culoar de sut si trage plasat din marginea careului, fara probleme pentru portarul galez.

min 51

Englezii nu se pot apropia de poarta lui Hennessey - Sturridge isi incearca norocul cu un sut de la 25 de metri, mult peste poarta.

min 46

Hodgson n-a pierdut niciun meci in preliminarii, dar nici n-a castigat vreunul la turneele finale.

min 46

Hodgson a facut doua schimbari la pauza - Vardy si Surridge i-au inlocuit pe Kane si Sterling.

min 45

Surpriza mare la Lens, Tara Galilor conduce cu 1-0 la pauza! Galezii au inscris la singura faza in care au contat in atac, dupa lovitura libera transformata de Gareth Bale. Englezii au dominat jocul, dar fara sa fie prea convingatori. Sterling a ratat cea mai mare sansa de gol, in debutul partidei, in minutul 6. La acest scor, se complica serios calculele pentru englezi, care vor da in urmatorul meci peste Slovacia.

Bale este la al doilea gol din lovitura libera, dupa cel marcat in meciul cu Slovacia. Doar doi jucatori au mai reusit pana acum sa inscrie de doua ori din lovitura libera la Euro - Hassler, in 1992, si Platini, in 1984.

min 41

GOOOOOOL Tara Galilor! Bale inscrie dintr-o lovitura libera de la 35 de metri - o torpila fantastica, cu efect, Hart a atins mingea cu varful degetelor, dar nu a reusit sa o respinga. Are si Hart vina lui, sutul nu a fost plasat chiar langa bara, dar mingea a luat o traiectorie inselatoare.

0-1
min 38

Meci cu fotbal sarac la Lens, desi pe teren sunt superstaruri de la cele mai bune echipe ale lumii. Englezii controleaza jocul, fara sa se apropie amenintator de poarta lui Hennessey. Galezii nu risca deloc, incearca sa ii tina pe englezi la 30-40 de metri de poarta lor.

min 31

Faza controversata, englezii cer penalty - a fost o minge reluata cu capul de Kane, blocata cu mana de Davies, in duelul aerian dintre cei doi. Nu a fost vorba de intentie, dar mingea se ducea in plasa daca nu era lovita cu mana de jucatorul galez.

min 15

Un prim sfert de ora foarte echilibrat. Anglia pare sa aiba mai mult initiativa, insa nu se apropie periculos de poarta lui Hennessey. Rooney a incercat un sut de la 30 de metri, din lipsa de variante, insa mingea a trecut mult peste

min 6

Anglia are prima ocazie importanta prin Raheem Sterling, dar mijlocasul lui Manchester City reia putin peste poarta din alergare, dupa o centrare ideala

min 1

Fluier de start al partidei Anglia - Tara Galilor

min 0

Gareth Bale, vedeta Tarii Galilor, a costat mai mult decat 10 dintre titularii Angliei la un loc.

min 0

Meci INFO | Partida va fi oficiata de neamtul Felix Brych. Acesta va fi ajutat de Mark Borsch si Stefan Lupp, la cele doua tuse, respectiv Bastian Daknert si Marco Fritz, in spatele portilor. Arbitrul de rezerva va fi Martej Jug (Slovenia).

Meciul se disputa pe Stade Bollaert-Delelis din Lens, arena cu o capacitate de 35.000 locuri.

Anglia si Tara Galilor s-au intalnit pana acum de 19 ori. Engleizi au castigat 13 partide, galezii 3, iar alte 3 s-au incheiat la egalitate. Anglia a inscris 35 de goluri in cele 19 meciuri, iar Tara Galilor doar 11.