0-1
Grupa D / 12 iunie / 16:00 / Parc des Princes, Paris
Modric 42'
min 95

Final de meci si o victorie meritata a Croatiei. Turcii n-au aratat mai nimic, in timp ce croatii au ratat multe ocazii, in special in repriza a doua. Babacan a fost salvat in doua randuri de bara transversala.

Luni se joaca celalalt meci din grupa D: Spania - Cehia, de la ora 16:00.

Statistica uefa.com

min 93

Turcii sunt aproape de o mare surpriza in al treilea minut suplimentar - Balta este blocat in centrul careului, chiar in momentul sutului.

min 78

Croatii rateaza inca o sansa mare - Brozovic reia cu capul din 10 metri, mingea prinde gazonul in fata portii, apoi este respinsa de Babacan chiar de sub transversala.

min 72

Turcii au inca o data noroc - Perisic reia cu capul din 6 metri, in transversala portii lui Babacan.

min 70

Turcii nu au forta sa puna probleme in atac - Calhanoglu isi incearca norocul cu un sut de la mare distanta, mult pe langa poarta lui Subasic.

min 66

Actiune foarte frumoasa a croatilor, plecata de la portar - Perisic centreaza de pe partea stranga, Mandzukic incearca sa reia din 6 metri, dar nu poate lovi mingea in plin.

min 55

Perisic e un mini-Pogba al croatilor :) Si-a desenat in cap harta Croatiei si numarul de pe tricou.

min 53

Srna e din nou aproape de 2-0, dupa o faza ca un asediu la poarta lui Babacan - sutul sau trece putin pe langa poarta.

min 53

min 50

Srna este cel care bate, mingea trece peste zid, portarul e batut, dar bara transversala ii salveaza pe turci.

min 49

Rakitic este faultat din spate de Ozan, la 20 de metri de poarta turcilor. Lovitura libera

min 48

Volkan Sen reia din voleu, din marginea careului, mingea este blocata chiar de un coechipier de-al sau.

min 47

O petarda explodeaza in spatele portii croate.

min 46

Paza de pe stadioanele din Franta e din nou cu semne de intrebare. Un suporter croat a intrat nestingherit pe teren sa se bucure alaturi de Modric si ceilalti jucatori la gol. Camerele au surprins pentru o secunda momentul, apoi au fost mutate. Parc des Princes este stadionul pe care se joaca miercuri Romania - Elvetia.

min 45

Croatia conduce cu 1-0 la pauza, la capatul unei reprize pe care a dominat-o. Croatia a inceput cu o ocazie mare a lui Rakitic, in minutul 2, turcii au avut si ei o sansa mare prin Tufan, in minutul 28, iar Modric a marcat cu trei minute inainte de pauza. Arda Turan, capitanul turcilor, a avut o prestatie foarte modesta in prima repriza.

Statistica uefa.com:

min 42

GOOOOOOL Croatia! Luka Modric inscrie cu un voleu fantastic de la 25 de metri. A fost o minge respinsa de defensiva turca, Mandzukic a sutat violent, fara preluare. Portarul Babacan are si el partea lui de vina.

0-1
min 38

Mandzukic - sut din intoarcere, din centrul careului, slab totusi, nicio problema pentru Babacan.

min 35

Faza fixa a turcilor, suporterii se ridica in picioare si asteapta golul. Nu e cazul, sutul lui Calhanoglu este mult peste poarta.

min 28

Cea mai mare ocazie de pana acum - centrare excelenta a lui Gonul, Ozan Tufan reia cu capul din 6 metri, in portarul Subasic. Mingea a fost scoasa de pe linia portii, tehnologia video ne-a confirmat asta.

min 27

Meciul este unul cu o singura directie, croatii pun din ce in ce mai multa presiune in preajma careului turc - Milan Badelj, sut sanatos din afara careului, pe directia portarului Babacan.

min 18

Turcii incearca sa respire si imping jocul spre poarta croatilor. Iese un corner, dupa o lovitura libera de la 30 de metri.

min 14

Mandzukic reia cu capul din centrul careului, dar de pe picioare, fara forta, mingea este respinsa de un fundas turc.

min 12

min 10

Croatii au inceput mai bine meciul, controleaza jocul si ajung mai usor la poarta adversa. Croatii incearca sa impinga presiunea spre mijlocul terenului.

min 5

L'Equipe scrie ca atmosfera linistita de dinaintea partidei a fost stricata de huliganii francezi, care au atacat un grup de suporteri turci langa stadion. Din fericire, interventia politistilor a fost prompta de aceasta data.

min 3

Spiritele sunt incinse deja pe teren, arbitrul Jonas Erikson intervine prompt si ii calmeaza pe jucatori dupa o contra dura la mijlocul terenului.

min 2

Prima mare ocazie de gol le apartine croatilor - Srna centreaza de pe dreapta, Rakitic reia cu tibia, din cadere, putin pe langa poarta.

min 1

min 1

min 0

Turcia - Croatia este considerat meci cu grad maxim de risc, motiv pentru care fortele de ordine au fost suplimentate in zona stadionului Parc des Princes din Paris. Cu toate astea, atmosfera este cat se poate de calma, sunt suporteri turci si croati care si-au dat mana si au ciocnit paharele de bere inainte de meci.