Etapa I / Grupele Ligii Campionilor / 17 septembrie / 21:45
min 91

Si statistica finala a meciului

Toate rezultatele din Champions League sunt AICI

min 90

Final de meci! Barcelona obtine cele 3 puncte gratie golului marcat de Pique dintr-o faza fixa. Barca a atacat si a avut posesia, dar cipriotii s-au aparat exemplar. Per total, un meci bun facut de oaspeti, care, cu siguranta, nu vor fi outsiderii grupei.

min 89

Carlao este cu siguranta omul meciului pentru APOEL. Fundasul brazilian reuseste inca o data sa-l blocheze pe Messi, care a incercat o actiune pe cont propriu

min 80

Luis Enrique face si el ultima mutare. Tot una intre juniori: iese Sergi Roberto, intra Rafinha

min 68

Schimbare la Barca: iese Munir, intra Ramirez. Un pusti de 19 ani in locul unui altuia de aceeasi varsta. Luis Enrique nu se teme sa bage juniorii, chiar daca scorul este doar 1-0

min 67

Munir face 2-0 pentru Barca, dar golul este anulat pentru ofsaid. Reluarile ii dau dreptate arbitrului

min 67

Adriano incearca un sut de la distanta, mingea este deviata, iar Pardo retine cu siguranta

min 64

Cipriotii incearca sa se apropie de poarta Barcei si beneficiaza in cele din urma de un corner. Apararea gazdelor respinge insa

min 61

Schimbare si la oaspeti: iese Tiago Gomes, intra Manduca

min 61

Schimbare la Barca: iese Xavi, intra Andres Iniesta

Xavi l-a egalat in aceasta seara pe Raul la numarul de prezente in Liga Campionilor - 142 la numar

min 50

Avem si audienta oficiala! Pe Nou Camp sunt 62,832 de spectatori

min 46

Start al reprizei secunde!

INFO: posesia in primele 45 de minute a fost 67% - 33%. In favoarea Barcelonei, bineinteles

min 45

Pauza pe Nou Camp! APOEL a facut o prima repriza foarte buna din punct de vedere defensiv, insa gazdele au reusit sa marcheze dupa o faza fixa

min 45

Neymar are si el o sansa importanta dupa o combinatie frumoasa cu Messi. Sutul acestuia este insa blocat de Carlao

min 28

GOOOOOOOOOOOOOOL Barcelona! Messi centreaza din lovitura libera obtinuta de Dani Alves, Pique reia cu capul si Urko Pardo este batut

SCOR: 1-0
min 27

Antoniades il faulteaza dur pe Dani Alves si incaseaza un galben. Brazilianul Barcelonei pare ca a suferit o accidentare destul de grava

min 25

INFO: O statistica interesanta a primelor 25 de minute. Barcelona a dat 190 de pase, in timp ce oaspetii doar 50. Cu toate acestea, defensiva cipriotilor a functionat bine

min 19

Munir isi incearca si el sansa, acelasi Pardo reuseste sa respinga

min 12

Urko Pardo, portarul despre care va vorbeam mai devreme, fost goalkeeper al Rapidului, reuseste sa scoata mingea trimisa din lovitura libera de Leo Messi

min 11

Vinicius il faulteaza pe Messi si Barca si lovitura libera de mai devreme pare sa se repete. Jucatorul lui APOEL incaseaza si un cartonas galben

min 9

Messi centreaza, mingea ajunge la Xavi, dar sutul acestuia este blocat. Nuno Morais reuseste apoi sa degajeze

min 8

Carlao il faulteaza pe Muri la circa 25 de metri de poarta, Barca are o lovitura libera periculoasa

min 4

APOEL are o prima ocazie! Cipriotii arata mult curaj, dar De Vicenti rateaza tinta

min 3

Barca obtine o lovitura libera dupa un fault asupra lui Neymar. Cipriotii reusesc, insa, sa respinga

min 1

Fluier de start al partidei de pe Nou Camp!

min 0

INFO: Urko Pardo, titularul din poarta lui APOEL, este o mai veche cunostinta a fotbalului romanesc.

Crescut de Barcelona, Urko Pardo a jucat la Rapid in 2008, cand a fost transferat in schimbul a circa 1 milion de euro de la Iraklis Salonic. Acest a aparat doar 4 meciuri poarta echipei din Giulesti, fiind inlaturat in cele din urma dupa plecarea lui Jose Peseiro. In acel moment, la echipa era si Dani Coman.

Pardo a fost imprumutat un sezon la Olympiakos, unde a fost titular cert, pentru ca mai apoi sa ajunga la APOEL.

min 0

INFO: Luis Enrique a facut 9 schimbari fata de meciul cu Athletic Bilbao. Antrenorul Barcei i-a pastrat in primul 11 doar pe Munir si pe Messi

min 0

ECHIPELE DE START

min 0

INFO: Dani Alves joaca in aceasta seara meciul cu numarul 300 pentru Barcelona!

Ajuns la Barca in 2009, Brazilianul s-a impus repede ca titular cert al flancului drept. Acesta a contribuit la castigarea a patru titluri ale Primerei, doua Cupe, trei Supercupe si doua Ligi ale Campionilor.

Alves mai are in palmares doua cupe UEFA (acum Europa League) cu Sevilla.