min 91

Clasamentul final al grupei G: Germania 7p, SUA 4p, Portugalia 4p, Ghana 1p

min 90
min 90

FINAL | SUA - GERMANIA 0-1 | Nemtii si americanii merg impreuna in optimi din grupa G. Americanii n-au scos egalul pe care si l-au propus la inceput, dar au profitat de rezultatul din celalalt meci al grupei. Portugalia nu a reusit decat o victorie la limita, 2-1 in fata Ghanei si este eliminata de la Mondial.

min 89

Doua sanse uriase de gol pentru americani - mai intai Bedoya, apoi Dempsey ii dau primele emotii lui Neuer in acest meci.

min 80

Barack Obama vede meciul in Air Force One

min 73

Americanii n-au trimis niciun sut pe spatiul portii lui Neuer pana acum.

min 58

In celalalt meci al grupei, Ghana a egalat Portugalia, este 1-1. Americanii ies daca Ghana mai inscrie o data.

min 55

Thomas Muller l-a depasit pe Maradona la numarul de goluri mondiale.

min 55

Este al 4-lea gol pentru Muller, care ii egaleaza astfel pe Messi si Neymar in clasamentul marcatorilor. 9 goluri in 9 meciuri jucate la mondial, este bilantul fantastic al neamtului.

min 54

Thomas Muller deschide scorul cu un sut plasat din marginea careului, iar situatia devine ingrijoratoare pentru americani. SUA e la egalitate de puncte cu Portugalia, dar are +3 la golaveraj in fata portughezilor.

SCOR: 0-1
min 46
min 45

0-0 la pauza, scor perfect pentru ambele echipe. 7 din ultimele 8 goluri marcate de americani la Cupa Mondiala au venit dupa pauza.

min 35

Americanii au echilibrat meciul, se joaca mai mult la mijlocul terenului, ceea ce le convine de minune ambelor echipe. La acest scor, nemtii castiga grupa, iar SUA se califica de pe locul 2.

min 28

Continua asaltul nemtilor la poarta lui Howard - goalkeeperul american respinge sutul lui Tony Kroos din marginea careului.

min 15

Mesajul Terminatorului: Nu fiti terminati! :)

min 14

Gonzalez intervine excelent si il blocheaza pe Thomas Muller in momentul sutului, dupa un contraatac aproape perfect al nemtilor.

min 11

Asa s-a jucat in primele 10 minute - americanii au reusit doar 7 pase, nemtii au acuratete de 97%.

min 10

Meciul asta numai a blat nu arata. Nemtii pun o presiune sufocanta pe careul lui Tim Howard, defensiva americanilor si-a facut treaba fara greseala pana acum.

min 2

Nemtii au prima ocazie de poarta a acestui meci - Muller incearca sa reia din foarfeca din centrul careului, dar rateaza executia; mingea ajunge la Podolski, care suteaza peste.

min 1

Meciul se joaca pe Arena Pernambuco din Recife.

min 1
hh: Se termina egal, va fi scandal dupa meci
min 0

Scenariu nebun: grupa ar putea fi decisa prin aruncarea unui ban.

In aceasta seara am putea asista la o premiera in fotbal in ultimii 46 de ani - grupa G, grupa din care fac parte Germania, Statele Unite, Portugalia si Ghana, ar putea fi decisa prin aruncarea unei monede, daca Portugalia si Statele Unite vor termina la egalitate perfecta - acelasi numar de puncte, acelasi golaveraj si acelasi numar de goluri inscrise.

Asta se poate intampla daca:

- Portugalia invinge Ghana

- SUA pierde in fata Germaniei

- Portugalia recupereaza diferenta de 5 goluri fata de SUA, cu acelasi numar de goluri ca si americanii.

- SUA pierde cu 4-2, Portugalia castiga cu 4-1

Ultima daca cand o grupa a fost decisa prin aruncarea monedei s-a intamplat in 1968, la Italia 0-0 URSS (Italia a castigat 'la moneda')

Sursa: businessinsider.com

min 0

Germania si SUA au cate 4 puncte si ocupa primele doua pozitii in grupa G. Nemtii sunt avantajati de golaveraj, asa ca la egal ar termina grupa pe prima pozitie.

min 0

Echipele de start:

min 0

Nemtii de la Bild i-au facut lui Klinsmann o poza speciala pentru meciul din aceasta seara: "O sa vezi stele" :))