PRIMUL DERBY DECIS: RAPID 1-2 CFR

Data publicarii: Duminica 28 Octombrie 2007, 20:26
Data actualizarii: Duminica 28 Octombrie 2007, 20:26
LOCOMOTIVA SPRE LIGA, HALTA GIULESTI

CFR a decis primul derby al acestui campionat, dupa sapte remize intre marile ecjipe ale Ligii lui Mitica. Ceferistii au reusit un meci fantastic. Rapidul a avut prima mare ocaziei a partidei, dar Clujul a deschis scorul prin Trica, in minutul 36. Clujeanul l-a invins pe Coman dintr-o pozitie clara de offside. Rednic a fost inspirat si l-a aruncat pe Burdujan in lupta, iara atacantul a inscris cu un sut superb sub transversala, la prima atingere a mingii. Nu a fost egal, pentru ca Fabbiani a aratat de ce i-a costat 2 milioane pe ardeleni. Preluare cu spatele la poarta si sut din intoarcere. 2-1 in minutul 73. Rapidul ar fi putut egala in minutele de prelungire, dar Burdujan a ratat incredibil.

Rapid: Coman - Tamandare, Maftei, M. Constantin, Bozovic - N. Grigore - E. Dica, Maldarasanu, Cesinha - Buga, Mazilu.

CFR: Nuno Claro - Tony, Panin, Cadu, Sandberg - Culio, Trica, Dani - Didy, Semedo, Fabbiani Cristian.