Portugalia, noua campioana a Europei: 3-2 cu Spania, dupa prelungiri! Nebunie in ultimul minut: golul decisiv si bara portarului Spaniei

Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2018, 18:00
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2018, 00:18

UEFA EURO 2018 Futsal se vede la PRO X

FINALA MARE:

Portugalia 3-2 Spania

Portugalia a castigat pentru prima data trofeul european, la capatul unui meci nebun. Ricardinho a deschis scorul inca din primul minut de joc. Spaniolii au revenit inainte de pauza, prin Tolra, si au preluat conducerea in minutul 32, dupa golul lui Lin.

Portughezii au impins meciul in prelungiri, cu un gol marcat de Bruno Coelho in minutul 38.

Ultimul minut a fost de poveste - portughezii au marcat pentru 3-2 prin acelasi Bruno Coelho, dintr-o lovitura de pedeapsa (10m), iar portarul Spaniei a avut o bara cu 10 secunde inainte de final. (VIDEO MAI SUS)

FINALA MICA:

Rusia 1-0 Kazahstan

Semifinale

Joi
Portugalia 3-2- Rusia

SPANIA 5-5 (3-1) KAZAHSTAN

FINAAAAL! Spania se califica dramatic in finala, dupa loviturile de departajare! Spaniolii vor intalni Portugalia in marea finala!

Min 48: GOL KAZAHSTAN! Zhamankulov aduce egalarea!

Min 44: GOOL SPANIA! GOL Miguelin!

Min 38: GOL KAZAHSTAN! Douglas Junior egaleaza!

Min 34: GOL SPANIA! Pola inscrie!

Min 28: GOL Spania! Joselito egaleaza!

Min 25: GOL! Kazahstan trece in avantaj dupa reusita lui Taku!

Min 24: GOL! Higuita egaleaza!

Min 19. Tolra o aduce pe Spania in avantaj cu un sut din prima dupa un aut batut rapid

Min 16. Spania egaleaza printr-un autogol la o deviere nefericita a lui Yesenamanov la cornerul batut de Bebe.

Min 8. Taynan deschide scorul pe contraatac

PORTUGALIA 3-2 RUSIA

FINAL DE MECI! Rusia a ratat la ultima o minge trimisa cu calcaiul spre poarta! Portugalia este in finala!

Min 40. Incredibil! Rusii marcheaza in doar 7 secunde la reinceputul meciului si mai au 49 de secunde pentru o revenire miraculoasa!

Min 40. Bruno Coelho inscrie din poarta in poarta la o faza la care rusii au cerut a 6-a greseala ce ar fi dus la o lovitura de la 10 metri. Golul a venit cu 57 de secunde inainte de final!

Min 35. Andre Coelho reuseste dubla cu un nou sut superb dupa cornerul batut de Ricardinho

Spania 0-1 Ucraina

Min 40. Robinho inscrie la ultima faza a meciului!

Min 27. Contraatac frumos al Rusiei, Lima reusind sa inscrie din apropiere.

Min 40. Douglas Jr marcheaza golul decisiv in ultimele secunde ale meciului. Sarbii scosesera portarul

Min 36. Rajcevic reduce din diferenta si sarbii spera in continuare.

Kazahstan 1-1 Rusia

Lima a deschis scorul in minutul 2, in timp ce Douglas Junior a egalat in minutul 24. Ambele echipe se califica mai departe in sferturi in urma acestui rezultat.

2-4 Cardoso inscrie si el pentru azeri

2-3 Azerbaijan revine in avantaj in cateva minute prin alte 2 goluri ale lui Bolinha

2-1 Franta trece in avantaj prin Mohammed in secunda 5 din repriza a 2-a

1-1 N'Gala egaleaza cu un sut fantastic sub bara!

0-1 Bolinha deschide scorul

UPDATE 31 ianuarie

**Al doilea meci al zilei: Spania 4-4 Franta

Min 37 - GOL Spania! Fantastic! Bebe inscrie pentru spanioli si este 4-4, dupa ce Franta a condus cu 4-2.

Min 27 - GOL Spania! Solano reduce din diferenta

Min 26 - GOL Franta conduce cu 4-2! Spectacol facut de francezi, care pun doua goluri peste Spania. Ortiz si-a trimis mingea in propria poarta

Min 21 - GOL Franta! Mahoudine ii readuce pe francezi in avantaj in secunda 13 a reprizei secunde

Min 20 - Pauza!

Min 19 - GOL Spania! Aigoun isi trimite mingea in propria poarta si Spania egaleaza

Min 16 - GOL Franta! Alla ii readuce pe francezi in avantaj cu o reluare dintr-un metru, dupa o faza care a anesteziat apararea vicecampioanei mondiale

Min 10 - GOL Spania! Adolfo egaleaza pentru spanioli

Min 8 - GOL Franta! Mohammed deschide scorul in favoarea francezilor

- LIVE TEXT Romania 1-4 Portugalia

Min 37 - GOL Portugalia! Romania este aproape sa marcheze, dar ratam o ocazie imensa. Pe contraatac, portughezii inscriu pentru 4-1 prin Coelho

Min 36 - GOL Portugalia! Ricardino inscrie fabulos, cu o rabona

Min 34 - GOL Romania! Mimi Stoica inscrie pentru Romania dintr-un metru, dupa o faza aglomerata in careul portughezilor

Min 20 - Pauza la Ljublijana: Portugalia conduce cu 2-0

Min 19 - GOL Portugalia! Fabio Cecilio majoreaza diferenta in ultimul minut al primei reprize, din pasa aceluiasi Ricardinho

Min 15 - Ricardinho are o ocazie mare, dupa un "elastico" senzational cu care a trecut de Panzaru

Min 5 - Ricardinho reia superb in meciul din fata portarului, dar goalkeeperul nostru scoate cu un super reflex

Min 4 - GOL Portugalia! Pedro Cary deschide scorul cu capul, din pasa lui Ricardinho

Min 3 - Ocazie mare a portughezilor! Ricardinho, vedeta lor, reia din foarfeca, dar avem noroc si mingea se duce peste poarta noastra

- Romania debuteaza la UEFA EURO 2018 Futsal, de la 19:00, cu Portugalia

UPDATE 30 ianuarie

Al doilea meci al zilei: Rusia, una dintre marile favorite ale turneului, a facut doar egal cu Polonia, nationala calificata dupa 17 ani la un turneu final. Polonezii au eglat cu 9 secunde inaintea finalului.

Primul meci al zilei si al turneului: Slovenia si Serbia au remizat in prima partida a UEFA EURO 2018 Futsal. Cele doua echipe au incheiat 2-2, dupa ce sarbii au egalat cu 28 de secunde inaintea finalului.

Romania pleaca cu ganduri mari in Slovenia, acolo unde va avea loc, in perioada 30 ianuarie - 10 februarie, campionatul european de futsal, competitie organizata de UEFA.

Participa 12 echipe, care au fost repartizate in patru grupe. Romania face parte din grupa C, alaturi de Portugalia si Ucraina.

Meciurile Romaniei din grupa se joaca pe 31 ianuarie, cu Portugalia, si pe 2 februarie, cu Ucraina.

Toate partidele de la Euro, nu doar cele ale Romaniei, vor fi transmise in direct de PRO X.

De ce merita sa te uiti la UEFA Euro 2018

Avem toate motivele sa fim optimisti! Romania are o echipa buna, in crestere, si revine in elita fustal-ului dupa ce a ratat calificarea la precedenta editie, in 2016. Romania s-a calificat de 4 ori la Euro, din cele 10 editii de pana acum, iar cele mai bune performante au fost realizate in 2012 si 2014 - prezenta in sferturile de finala.

In primul meci din grupa, cu Portugalia, ne intalnim cu Ricardinho, care e un fel de Messi si Ronaldo la un loc pentru fotbalul in sala :)

Toate meciurile se joaca la Ljubljana, intr-o sala ultra moderna, de 12.500 de locuri. Partidele sunt sold-out, atmosfera va fi electrizanta!

Spania, campioana editiei precedente, e cea mai buna nationala la futsal, cu 7 trofee cucerite pana acum, din 10 posibile. Italia a castigat Euro de doua ori, in 2003 si 2014, iar Rusia si-a adjudecat un trofeu, in 1999.

Futsalul e definitia pura a sloganului "Bucurati-va de fotbal!"