Convocare miraculoasa la Euro: un jucator e in lot, desi are sanse minime sa prinda vreun minut! Si-a rupt piciorul la inceputul lunii

Tara Galilor Joe Ledley Fotbal extern
Data publicarii: Marti 31 Mai 2016, 17:07
Data actualizarii: Marti 07 Iunie 2016, 10:29

Din 10 iunie, Toata Romania vede Romania - toate meciurile Romaniei, cel mai bun meci al zilei (22:00), toate sferturile, semifinalele si finala vor fi trasmise IN DIRECT de ProTV

Joe Ledley a fost convocat in lotul de 23 de jucatori al Tarii Galilor, in ciuda faptului ca vine dupa o accidentare grava si are sanse minime sa prinda vreun minut la Euro, scrie BBC.

Ledley (29 de ani) a ratat finala Cupei Anglie dupa ce si-a rupt piciorul intr-un meci de campionat disputat pe 7 mai, cu Stoke.

Selectionerul Tarii Galilor, Chris Coleman, a decis totusi sa il includa in lotul de Euro, intr-un semn de recunostinta pentru prestatiile bune din campania preliminara.

Lotul Tarii Galilor:

Portari: Wayne Hennessey (Crystal Palace), Danny Ward (Liverpool), Owain Fon Williams (Inverness).

Fundasi: Ben Davies (Tottenham Hotspur), Neil Taylor (Swansea City), Chris Gunter (Reading), Ashley Williams (Captain, Swansea), James Chester (West Brom), Ashley Richards (Fulham), James Collins (West Ham).

Mijlocasi: Aaron Ramsey (Arsenal), Joe Ledley (Crystal Palace), David Vaughan (Nottingham Forest), Joe Allen (Liverpool), Jonathan Williams (Crystal Palace), George Williams (Fulham), Andy King (Leicester), Dave Edwards (Wolves).

Atacanti: Gareth Bale (Real Madrid), Hal Robson-Kanu (Reading), Sam Vokes (Burnley), Simon Church (MK Dons), David Cotterill (Birmingham City)

Tara Galilor face parte din grupa B la Euro, alaturi de Anglia, Rusia si Slovacia.