Victorie pentru Simona Halep in primul meci de la Stuttgart: 10-8 in super tie-break

Simona Halep turneul de la stuttgart Tenis
Data publicarii: Marti 25 Aprilie 2017, 18:15
Data actualizarii: Marti 25 Aprilie 2017, 18:18

Simona Halep joaca miercuri primul meci pe tabloul de simplu.

Perechea Simona Halep/Alicja Rosolska (Romania/Polonia) a invins, cu scorul de 6-0, 2-6, 10-8, cuplul Andreja Klepaci/Maria Jose Martinez Sanchez (Slovenia/Spania), cap de serie numarul 2, in primul tur al probei de dublu din cadrul turneului de la Stuttgart.

Halep si coechipiera ei au fost conduse cu 6-1, in super tie-break, dar au intors scorul pentru a se impune intr-o ora si patru minute.

In sferturile de finala, invingatoarele vor juca impotriva castigatoarelor din partida Darija Jurak/ Mirjana Lucici-Baroni (Croatia/Croatia) - Andrea Havlackova/Samantha Stosur (Cehia/Australia).

Calificarea in sferturi, la dublu, este recompensata cu un premiu total de 4.974 de euro si cu cate 100 de puncte WTA.

Halep este pe tabloul principal si la simplu, urmand a evolua, miercuri, cu Barbora Strycova din Cehia.