TURNEUL DE LA DOHA // Zi fabuloasa! PATRU ROMANCE sunt in turul 3: Halep, Cirstea, Niculescu si Buzarnescu! Miki Buzarnescu a batut-o pe Ostapenko

Simona Halep Mihaela Buzarnescu Monica Niculescu Sorana Cirstea Tenis
Data publicarii: Miercuri 14 Februarie 2018, 20:11
Data actualizarii: Miercuri 14 Februarie 2018, 20:56

Simona Halep a anuntat marti ca va intra pe teren la Doha, turneu care o poate readuce pe primul loc WTA.

VEZI AICI DESFASURAREA MECIULUI SIMONA HALEP - EKATERINA MAKAROVA

VEZI AICI DESFASURAREA MECIULUI SORANA CIRSTEA - ELISE MERTENS

VEZI AICI CE S-A INTAMPLAT LA MECIUL MONICA NICULESCU - RYBARIKOVA

Mihaela Buzarnescu - Jelena Ostapenko 6-1 6-3

Miki Buzarnescu a invins-o in doua seturi pe Ostapenko, detinatoarea trofeului de la Roland Garros. Este prima victorie a romancei impotriva unei jucatoare de TOP 10 mondial.

Monica Niculescu - Magdalena Rybarikova 6-7 6-2 3-0

Monica Niculescu s-a calificat si ea in turul urmator, dupa ce a trecut de Magdalena Rybarikova. Romanca a profitat de un abandon al adversarei in setul decisiv!

SORANA CIRSTEA 7-5 6-4 ELISE MERTENS LIVE TEXT

Al doilea set:

6-4 GAME SET SI MECI Sorana Cirstea! Sorana rateaza o minge de meci, dar isi pastreaza cumpatul si castiga meciul

5-4 Sorana Cirstea castiga gameul si se apropie la un game de victorie

4-4 Mertens rezista si merge cap la cap cu Sorana in setul secund. Belgianca da dovada de un autocontrol extraordinar in momente de tensiune

4-3 Romanca joaca excelent in continuare. Sorana isi continua forma si revine in avantaj

3-3 Sorana are sansa unui break care sa rupa setul secund, dar Mertens rezista si isi castiga serviciul

3-2 Sorana conduce jocul in continuare si isi fructifica sansa de a face inca un game pe propriul serviciu

2-2 Mertens, semifinalista de la AO, nu renunta la lupta si egaleaza inca o data

2-1 Sorana isi adjudeca din nou game-ul pe propriul serviciu

1-1 Belgianca Mertens isi fructifica si ea serviciul

1-0 Sorana serveste in continuare bine si isi castiga game-ul

Primul set:

7-5 Sorana joaca din ce in ce mai bine si are 2 mingi de set. Si castiga cu un backhand superb langa tusa!

6-5 Mertens pune presiune pe serviciul Soranei, dar romanca rezista si reuseste sa castige game-ul. Se pastreaza echilibrul in primul set.

5-5 Mertens egaleaza cu ajutorul unui serviciu foarte bun.

5-4 Sorana mizeaza mult pe propriul serviciu in acest meci si tactica functioneaza. Mertens returneaza bine, insa Sorana anuleaza o minge de break. Iar apoi castiga game-ul!

4-4 Mertens serveste bine si are sansa unui game alb. Face insa o dubla greseala. Serviciul 2 o ajuta insa pe belgianca sa se impuna in acest game.

4-3 Continua sa functioneze serviciul Soranei care are 2 mingi de game. Si trece din nou in avantaj pe tabela

3-3 Mertens incearca sa readuca egalitatea cu serviciul si reuseste, castigand 2 puncte de la 30-30.

3-2 Sorana serveste extraordinar si obtine al 3-lea game la rand!

2-2 Sorana joaca din ce in ce mai bine si are 2 sanse de break. Prima este anulata de serviciul lui Mertens. Nu si a doua si Sorana egaleaza pe tabela!

1-2 Sorana incearca sa castige primul game al sau in acest meci pe propriul serviciu. Insa Mertens este cea care ajunge la o noua sansa de break. Sorana o salveaza, insa Mertens obtine o noua sansa de break. Sorana serveste insa bine si obtine primul ei game!

0-2 Inceput extrem de dificil pentru Sorana care a pierdut primele 6 mingi ale meciului! Primul punct al Soranei vine in al 7-lea schimb. Sorana pare sa-si fi revenit si se ajunge la egalitate la 40. Sorana rateaza o minge si pierde game-ul.

0-1 Sorana este prima la serviciu insa Mertens a inceput excelent si are sansa unui break alb! Si il castiga

SIMONA HALEP 6-3 6-0 MAKAROVA LIVE TEXT

Info: A inceput deja partida dintre Anastasija Sevastova si Naomi Osaka, invingatoarea urmand sa joace cu castigatoarea meciului Simona Halep - Makarova in turul urmator. Sevastova a castigat primul set cu 6-4. Castiga si al 2-lea set cu 6-1 si se califica in optimi.

6-0 Simona serveste pentru castigarea meciului dupa 70 de minute de la startul lui. Primele 2 puncte sunt castigate de Simona, serviciul 2 ii ofera 3 mingi de meci. VICTORIE! Simona castiga meciul si se califica in optimi acolo unde o va intalni pe Sevastova!

5-0 Makarova pare sa fi cedat, Simona returneaza cu multa incredere. 30-15 rapid. Apoi vine o noua sanse de break, anulata insa de Makarova. Simona joaca apoi o minge extraordinar cand Makarova avea sansa de a castiga primul game al setului. Simona obtine o noua sansa de break. Si va servi pentru calificarea in optimi!

4-0 Simona loveste perfect in aceste momente, trimite si al 4-lea as al meciului! Doua mingi de game pentru Simona, o castiga pe prima!

3-0 Makarova serveste bine in urmatorul game si are 2 sanse de a se apropia la un punct pe tabela. Simona returneaza foarte bine si anuleaza insa 3 sanse de game ale Makarovei. Simona trimite apoi un forehand castigator si are o noua sansa de break! Iar Makarova trimite in fileu!

2-0 Makarova este mai agresiva pe serviciul Simonei si are 2 sanse de rebreak! Makarova este agresiva insa rateaza de 2 ori si este egalitate la 40. Makarova obtine o noua sansa de break, anulata de un serviciu excelent al Simonei. Stanga-dreapta pentru Simona si sansa de game. Halep rateaza apoi insa, trimitand in fileu. Makarova are o noua sanse de break ratata. Simona castiga game-ul cu ajutorul unui as! Au fost 4 mingi de break pentru Makarova.

1-0 Simona incepe agresiv si al 2-lea set si castiga primul punct pe serviciul Makarovei. Castiga inca 2 si are 3 sanse de break! Simona face break la 0 dupa o minge trimisa afara de Makarova.

Primul set:

6-3 Makarova loveste din ce in ce mai bine si pune presiune pe Simona. Makarova reuseste apoi sa castige punctul meciului dupa ce a alergat enorm si a reusit apoi un lung de linie fix in colt. Simona o alearga pe Makarova si este 30-30. Prima minge de set pentru Simona! Nu o castiga insa. Iar Makarova are o noua minge de break. Simona are apoi a 2-a minge de set, anulata din nou de Makarova. Vine si a 3-a. SET SIMONA! De 40 de minute a avut nevoie pentru a se impune in primul set.

5-3 Makarova a crescut in incredere si a avut 3 mingi de game. Pe prima a ratat-o dupa o minge prea lunga. Simona a mai castigat o minge insa un serviciu mult in exterior ii aduce un nou game Makarovei. Simona va servi pentru a 2-a oara in acest set pentru castigarea lui.

5-2 Sevastova ataca pe serviciul 2 al Simonei si obtine primul punct. La fel se intampla si in al 2-lea schimb, insa Simona se apara bine iar Makarova greseste: 15-15. Cate un punct castigat de ambele jucatoare duce scorul la 30-30. Prima sansa de break pentru Makarova dupa o scadere a serviciul Simonei. Halep greseste lovitura de rever si este primul break obtinut de Makarova.

5-1 Simona incearca sa se desprinda decisiv si ajunge la 30-15 pe serviciul Makarovei. Simona insa greseste in 2 randuri, trimitand de putin afara, iar Makarova are sansa de a se apropia la 2 game-uri. Un retur cu forehandul castigator al Simonei aduce egalitatea! Inca 2 mingi castigate de Simona ii aduc al 2-lea break Simonei, cea care va servi pentru castigarea primului set!

4-1 Serviciu bun al Simonei, urmat de un forehand castigator. Makarova greseste apoi si se face rapid 30-0. Simona n-are nicio problema si se apropie de castigarea setului.

3-1 Makarova incearca sa castige primul game din meci si Simona ii ofera aceasta sansa dupa 2 greseli nefortate venite pe seama jocului agresiv al romancei. Vine si al 3-lea punct al Makarovei care are 3 sanse de game. Prima este anulata de Simona. Si la fel si urmatoarele 2! Makarova are a 4-a sansa de game dupa un serviciu bun. Urmeaza inca unul si Makarova obtine primul game al sau

3-0 Simona face o dubla greseala, insa apoi raspunde cu un passing extraordinar la urcarea la fileu a Makarovei. Simona a inceput foarte bine meciul. Si are minge de 3-0! Pe care o fructifica datorita unui serviciu foarte bun

2-0 Simona revine de la 30-40 si obtine prima sansa de break a meciului, insa Makarova raspunde cu un serviciu bun si este egalitate. Simona mai obtine o minge de break si face cere challenge la o minge care a iesit milimetric in afara terenului! Din pacate, e din nou egalitate. Makarova greseste si vine a 3-a sansa de break. Si nu mai rateaza oportunitatea!

1-0 Simona incepe la serviciu, insa pierde primele 2 puncte ale meciului. Revine insa apoi si egaleaza la 30. Un backhand castigator ii aduce prima minge de game. Si o fructifica avand putina sansa, fiind ajutata de fileu.

- Este primul meci pentru Simona Halep cu echipament de la Nike!

Captura Digi Sport

Update: Meciul Simonei Halep va incepe in jurul orei 15.00

Simona Halep este prima romanca pe teren astazi la Doha in duelul cu Ekaterina Makarova. Simona are sansa de a reveni pe locul 1 mondial daca ajunge cel putin in sferturi la acest turneu. Daca si Wozniacki ajunge in sferturi, atunci Simona o depaseste in clasament daca va castiga un meci in plus la Doha fata de daneza.

"Ma bucur sa fiu din nou la Doha, insa nu pot sa spun 100% cum e piciorul pentru ca nu am mai jucat meci oficial. Eu ma simt pregatita, o sa intru in teren ca sa joc meciul si ca sa il castig, dar vedem maine. in 2014 am castigat acest turneu, mi-a placut de fiecare data cand am jucat aici. E o atmosfera placuta, vremea e placuta, sper ca si anul acesta sa fac o treaba buna”
a spus Simona Halep pentru Digi Sport.

Simona Halep are 3-2 in duelurile cu Makarova, insa ultima victorie a venit in 2016, la Indian Wells. Anul trecut, Makarova a trecut de Simona la Washington cand romanca s-a retras in setul al 3-lea.

Meciul Simonei Halep cu Makarova incepe nu inainte de ora 14.00. Apoi pe teren, nu inainte de ora 16.00 va intra Sorana Cirstea in fata lui Elise Mertens. Monica Niculescu poate sa ajunga fata in fata cu Wozniacki daca trece de Magdalena Rybarikova, partida aceasta urmand sa inceapa dupa ora 17.30. Ultimul meci al zilei, dupa ora 19.30, este cel al Mihaelei Buzarnescu impotriva lui Ostapenko.