Suedia-Romania 3-1! Romanii parasesc Grupa Mondiala!

Andrei Pavel Cupa Davis Romania Suedia Victor Hanescu Tenis
Data publicarii: Duminica 20 Septembrie 2009, 16:00
Data actualizarii: Duminica 20 Septembrie 2009, 16:14

Victor Hanescu a fost invins, duminica, de Robin Soderling, scor 7-5, 6-1, 6-0, in meciul 4 din partida de Cupa Davis, iar Romania retrogradeaza astfel din Grupa Mondiala, deorece scorul general este de 3-1 in favorea scandinavilor.

In primul set Hanescu si Soderling au mers cap la cap pana la 5-5, suedezul castigandu-si serviciu si apoi impunandu-se cu 7-5. In setul 2, Hanescu nu a mai reusit un serviciu atat de bun, oferindu-i sansa lui Soderling sa faca break imediat, 2-0. Romanul a reusit sa isi castige propriul serviciu abia la 5-1, sudezul impunandu-se astfel cu 6-1. In ultimul set, Hanescu a repetat greselile din cel secund, iar Soderling a fost tot mai sigur pe victoria sa cu un set castigat la 0.

Romania paraseste Grupa Mondiala dupa o perioada de aproximativ opt ani in care a fost prezenta in aceasta faza a Cupei Davis. Romanii obtineau in 2002 calificarea in Grupa Mondiala dupa ce invingeau Austria cu scorul de 5-0. Echipa de atunci era formata din Andrei Pavel, Adrian Voinea, Gabriel Trifu si Victor Hanescu, iar capitan era Florin Segarceanu. Romania va juca acum in Zona Europa-Africa.

In palmaresul Romaniei in Cupa Davis sunt si trei finale, toate trei pierdute in fata Statelor Unite (1969, 1971, 1972).