Sa vina Spania lui Nadal! VICTORIE pentru Romania la Cupa Davis! Romania castiga duelul cu Slovenia cu 4-1

Tenis
Live Blog

Cupa Davis: Romania - Slovenia

Data publicarii: Sambata 05 Martie 2016, 17:20
Data actualizarii: Duminica 06 Martie 2016, 18:01

Romania a castigat intalnirea cu Slovenia de la Cupa Davis! Va juca acum cu Spania lui Nadal!

18:01 06 Mar

Marius Copil l-a invins pe Tomislav Ternar cu 6-3, 6-3, duminica, in Sala Sporturilor din Arad, si a parafat victoria echipei Romaniei in fata Sloveniei cu scorul de 4-1, in primul tur al Cupei Davis, in Grupa I valorica a zonei Europa-Africa.

Copil (25 ani, 202 ATP) a trecut fara probleme de Ternar (25 ani, 639 ATP), in doar 65 de minute de joc.

Echipa Romaniei s-a calificat in turul al doilea, unde va intalni echipa Spaniei, tot pe teren propriu, probabil in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, in perioada 15-17 iulie.

In primul meci de simplu de vineri, Marius Copil (25 ani, 202 ATP) l-a invins pe Blaz Rola (25 ani, 160 ATP) cu 7-5, 6-3, 7-6 (5), iar in al doilea, Adrian Ungur (31 ani, 193 ATP) a dispus de Grega Zemlja (29 ani, 181 ATP) cu 4-6, 4-6, 6-3, 7-6 (3), 6-4.

Sambata, perechea Florin Mergea/Horia Tecau a trecut de cuplul Blaz Rola/Grega Zemlja cu 6-3, 7-6 (5), 7-6 (3).

Duminica, Blaz Rola l-a invins pe Adrian Ungur cu 6-3, 6-4, iar Copil s-a impus in fata lui Tomislav Ternar cu 6-3, 6-3.

17:28 05 Mar

DAAA! Victorie pentru Romania in fata Sloveniei, dupa ce Mergea si Tecau au castigat cu 3-0 la dublu. Romania va juca in fata Spaniei la Cupa Davis! Sa vina Nadal :)

16:38 05 Mar

7-6 pentru Romania in setul al doilea si intram in setul care poate decide calificarea

15:59 05 Mar

Perechea Horia Tecau / Florin Mergea a castigat primul set in fata slovenilor Blaz Rola si Grega Zemllja, scor 6-3.

20:24 04 Mar

Romania conduce cu 2-0 dupa o victorie dramatica obtinuta de Adrian Ungur.

Romanul a intors scorul dupa ce a fost condus cu 2-0 la seturi si s-a impus cu 4-6, 4-6, 6-3, 7-6, 6-4 in fata slovenului Grega Zemlja.

16:53 04 Mar

Romania conduce cu 1-0 dupa victoria lui Marius Copil, scor 7-5, 6-3, 7-6 cu Blaz Rola.

13:58 04 Mar

Potrivit organizatorilor, primele bilete care s-au epuizat, in numai trei zile de la punerea lor in vanzare (17 februarie), au fost cele pentru meciul de dublu, de sambata, in care vor evolua Horia Tecau si Florin Mergea. S-au epuizat apoi biletele pentru prima zi a intalnirii, cea de vineri, pentru ca marti seara sa se epuizeze si biletele pentru disputele de duminica.

De mentionat ca organizatorii au scos la vanzare cate 490 de bilete pentru fiecare zi (4-6 martie), la pretul de 50 lei/reuniune, alte circa 500 de bilete fiind rezervate unor invitati din intreaga tara.

Intalnirea Romania - Slovenia se va disputa dupa sistemul ''cel mai bun din cinci meciuri''. Primele doua meciuri de simplu, in care Romania va fi reprezentata de Adrian Ungur si Marius Copil, se vor disputa vineri 4 martie, cu incepere de la ora 14,00. Meciul de dublu, in care vor evolua Horia Tecau si Florin Mergea, doi dintre cei mai valorosi jucatori de dublu ai tenisului mondial, va avea loc sambata 5 martie, de la ora 15,00, ultimele doua partide urmand sa se dispute duminica 6 martie, incepand cu ora 14,00.

Festivitatea tragerii la sorti a jocurilor va avea loc joi, de la ora 12,30, in Sala ''Regele Ferdinand'' din incinta Palatului administrativ al municipiului Arad, acolo unde a fost amenajata o expozitie de insignofilie si numismatica cu tematica sportiva, exponatele apartinand lui Puiu Valea, cunoscut colectionar aradean.

Vineri 19 Aprilie 2024, 18:00
Cătălin Cîrstoiu va susține o conferință de presă la 18:30. Ar putea face un anunț privind candidatura la Primăria Capitalei