Simona a explicat ce s-a intamplat in meciul care a socat lumea tenisului! De ce a fost invinsa de numarul 121 WTA

Simona Halep US Open Tenis
Live Blog

Capul sus, Simona! Romania te iubeste!

Data publicarii: Sambata 30 August 2014, 09:00
Data actualizarii: Sambata 30 August 2014, 09:04

Mirjana Lucic-Baroni, 32 de ani, este locul 121 WTA.

20:37 29 Aug

Daca trece de Marjana Lucic, Simona da in optimi peste castigatoarea partidei Sara Errani - Venus Williams. Errani conduce in acest moment cu 5-0 in primul set.

20:26 29 Aug

Partida dintre Gael Monfils si Alejandro Gonzalez s-a incheiat cu victoria francezului, scor 7-5, 6-3, 6-2. Pe acelasi teren incepe in cateva minute meciul asteptat de tot romanii: Simona Halep - Marjani Lucic-Baroni.

19:31 29 Aug

Miza partidei din aceasta seara este calificare in optimile de finala de la US Open. Asa arata jumatatea de tablou a Simonei:

19:19 29 Aug

Meciul Simonei Halep va incepe, cel mai probabil, in jurul orei 20:30. Pe aceeasi arena se joaca acum partida dintre Gael Monfils si Alejandro Gonzalez. Meciul e abia in setul 2. Primul set a fost castigat de Monfils, scor 7-5.

CLICK AICI PENTRU LIVESCORE

19:18 29 Aug

Simona Halep are varianta LEGO. Un fan al romancei i-a dedicat urmatoarea imagine. Sursa foto

17:26 29 Aug

Simona Halep a vorbit cu New York Times inaintea partidei de diseara din turul 3 de la US Open. Halep a dezvaluit ca merge des la shopping in Manhattan si ca prefera sa manance faimosii hot-dogi americani.

Ea a vorbit si despre tenis cu jurnalistii americani, carora le-a explicat ce inseamna "tenisul frumos" pentru ea.

"Incerc sa joc relaxata, sa lovesc frumos, sa trimit lovituri castigatoare, sa trimit drop shots. Nu vreau nici sa exagerez, dar sa incerc de mai multe ori intr-un meci. Si sa incerc niste slice-uri. E dorinta mea de a avea un joc complet", a povestit Simona.

"Sunt mai fericita atunci cand imi ies toate astea. Dar poti sa faci mereu drop shots, mai ales in momentele importante ale meciului, cand e mai importanta siguranta. Dar imi place sa incerc", a mai spus ea.

Simona se teme de celebrele meciuri din nocturna de pe arena Arthur Ashe, pe care incerca sa le evite. "Inca n-am jucat, dar nici nu imi doresc. Nu imi place sa joc noaptea. E prea tarziu si trebuie sa astept toata ziua ca sa inceapa meciului, imi pierd energia, imi pierd concentrarea. Dar daca va trebui sa joc, o sa joc", mai spus ea.

09:48 29 Aug

Simona Halep joaca astazi in turul trei la US Open cu Mirjana Lucici-Baroni, locul 121 WTA, in timp ce la dublu mixt, Horia Tecau va evolua in runda inaugurala. Meciul dintre Halep si Lucici-Baroni este al doilea programat pe Grandstand, urmand sa aiba loc in jurul orei 19.30.

Tecau si sportiva ceha Lucie Hradecka, favoriti numarul 5, vor intalni in primul tur al probei de dublu mixt perechea Hao-Ching Chan/Max Mirnii (Taiwan/Belarus), aceasta urmand sa fie al patrulea meci de pe terenul 10.

La junioare, Ioana Diana Pietroiu, cap de serie numarul 6, va juca, pe terenul P 10, in compania sportivei americane Madison Bourguignon, in primul tur la simplu.

08:52 29 Aug

Sorana Cirstea, locul 80 WTA, a fost eliminata in turul doi la US Open, ultimul Grand Slam al anului, dupa ce a fost invinsa de canadianca Eugenie Bouchard, cap de serie numarul 7, scor 6-2, 6-7 (4/7), 6-4.

08:47 29 Aug

Monica Niculescu a fost invinsa cu scorul de 4-6, 6-4, 6-2, de sportiva ceha Barbora Zahlavova Strycova, cap de serie numarul 30, in turul doi la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anluui. Meciul a durat doua ore si 16 minute.

11:54 28 Aug

Cirstea, Niculescu, Begu, Olaru, Tecau si Mergea joaca astazi in turul doi la US Open

Sorana Cirstea o va intalni pe Eugenie Bouchard (Canada), cap de serie numarul 7, in turul doi la US Open, meciul fiind ultimul programat pe arena Arthur Ashe, informeaza site-ul oficial al competitiei.

Tot in turul secund, Monica Niculescu va evolua pe terenul 7, in meciul al doilea, impotriva sportivei Barbora Zahlavova Strycova (Cehia), a 30-a favorita a competitiei. Niculescu va juca azi si in proba de dublu, unde face perechea cu Caroline Garcia (Franta). Ele vor intalni, in runda inaugurala, in ultimul meci de pe terenul 15, cuplul Dominika Cibulkova/Mirjana Lucici-Baroni (Slovacia/Croatia).

Meciul de dublu masculin Horia Tecau/Jean-Julien Rojer (Romania/Olanda, favoriti 9) - Jesse Huta Galung/Rameez Junaid (Olanda/Australia) va fi primul de pe terenul 12, de la ora 18.00.

Tot azi, pe terenul 14, in fiecare meci programat va evolua cate un sportiv roman: ora 18.00 - Florin Mergea/Marin Draganja (Romania/Croatia) - Frantisek Cermak/Jaroslav Levinsky (Cehia), urmat de Irina-Camelia Begu/Karin Knapp (Romania/Italia) - Su-Wei Hsieh/Shuai Peng (Taiwan/China, nr.2), urmat de Raluca-Ioana Olaru/Stefanie Voegele (Romania/Elvetia) - Alla Kudriavteva/Anastasia Rodionova (Rusia/Australia, nr.9), urmat de Florin Mergea/Elina Svitolina (Romania/Ucraina) - Casey Dellacqua/Jamie Murray (Australia/Marea Britanie).

10:35 28 Aug

Simona Halep joaca cu Marjana Lucici-Baroni in turul 3 de la US Open!

"Am jucat mai bine decat in primul tur. Desi am inceput cam greu, pana la urma mi-am regasit stilul si am inceput sa lovesc mingea repede. Jocul nu a fost usor, a fost foarte cald afara. Dar serviciul m-a ajutat in cateva momente cheie. Am facut o treaba buna si sunt satisfacuta de jocul meu. Primul meci este intotdeauna greu la inceputul turneului, dar in al doilea meci deja joc mai bine. In al treilea joc inca si mai bine, daca il castig pe al doilea. Eu de obicei joc din ce in ce mai bine. Nu e usor sa castigi, fiecare adversar isi joaca sansa. Dar eu cred in sansa mea. Acum sunt mai increzatoare decat la Roland Garros, acolo mi-am castigat increderea ca pot juca bine la un turneu de Grand Slam. Ca si la Wimbledon. Aici sunt pregatita sa stau mai mult pe teren, imi place sa lupt si sa ma concentrez pe meciul urmator", a declarat Halep dupa victoria cu Jana Cepelova.

Simona Halep a vorbit si despre calificarea a cinci jucatoare din Romania in turul doi la US Open: "Este un lucru bun ca am fost cinci jucatoare din Romania in turul doi, nu este un usor, pentru ca suntem o tara mica cum bine stim. Dar eu intotdeauna am avut incredere ca putem face fata chiar daca venim din Romania. Tara noastra e mica, dar avem multe talente. Trebuie sa avem mai multa incedere in noi si cu siguranta vom avea rezultate mai bune in viitor in tenisul feminim. Eu sper sa vina si de la baieti ceva".

Romanca va juca in mansa a treia cu Mirjana Lucici-Baroni (Croatia), locul 121 WTA, care a trecut, cu scorul de 6-7 (8), 6-3, 6-2, de Shahar Peer (Israel), locul 155 WTA. Jucatoarea croata, in varsta de 32 de ani, venita din calificari, a produs una dintre surprizele primului tur, eliminand-o pe spaniola Garbine Muguruza, locul 26 si cap de serie numarul 25.

02:15 28 Aug

Alexandra Dulgheru pierde in fata Mariei Sharapova, dupa 6-4, 3-6, 2-6.

02:02 28 Aug

4-1 in setul 3 pentru Sharapova, care serveste. Dulgheru a acuzat probleme la incheietura

23:53 27 Aug

Dulgheru castiga primul game in fata Mariei Sharapova, este 2-1 pentru rusoaica.

23:43 27 Aug

Sharapova a castigat primul game in meciul cu Dulgeru: este 1-0.

22:52 27 Aug

56 de minute a durat meciul Simonei Halep. Simona Halep va juca in mansa a treia cu invingatoarea din meciul Mirjana Lucici-Baroni (Croatia), locul 121 WTA - Shahar Peer (Israel), locul 155 WTA. Jucatoarea croata, in varsta de 32 de ani, venita din calificari, a produs una dintre surprizele primului tur, eliminand-o pe spaniola Garbine Muguruza, locul 26 si cap de serie numarul 25.

22:43 27 Aug

Simona castiga si urmatoarele doua game-uri! I-a lasat adversarei numai 3 tot meciul si poate incepe sa se gandeasca la turul 3! Pentru Halep este a 40-a victorie din 2014!

22:35 27 Aug

4-1 pentru Simona!

22:31 27 Aug

3-1 pentru Simona Halep, care se indreapta spre calificarea in setul al treilea.

22:13 27 Aug

6-2 pentru Simona Halep, care conduce cu 1-0 la seturi!

22:08 27 Aug

5-2 pentru Simona!

22:05 27 Aug

Simona Halep continua in acelasi ritm si nu are emotii. Conduce cu 4-2

22:00 27 Aug

Simona Halep face un meci perfect in acest moment: conduce cu 3-2, dupa inca un break.

21:56 27 Aug

Perfect! Halep face 2-2!

21:53 27 Aug

Daaa! Halep revine in meci! Este 1-2 pentru Cepelova, iar Simona serveste.

21:48 27 Aug

Halep are un nou inceput greu. Cepelova conduce cu 2-0 dupa ce a facut break.

21:45 27 Aug

Cepelova castiga primul game, conduce cu 1-0, dupa ce Simona Halep a avut 30-0.

21:44 27 Aug

Simona Halep incepe bine, cu 30-0 pe serva Cepelovei, care revine insa si egaleaza.

A inceput Simona Halep - Jana Cepelova! Hai Simona!

19:49 27 Aug

Agnieszka Radwanska, locul 5 WTA si cap de serie numarul 4, sportiva cel mai bine clasata pe partea de tablou a Simonei Halep, a fost invinsa cu 6-3, 6-4 de chinezoaica Shuai Peng, locul 39 WTA, in turul doi al US Open.

12:44 27 Aug

Cristian Tudor Popescu: "Sorana este mai talentata decat Simona" / Mihai Mironica: "Portretul castigatoarei de US Open: capul Simonei, bratele Soranei"

CTP: "E un lucru extraordinar faptul ca avem pe tabloul principal, in turul 2, patru jucatoare, ne situeaza printre primele natiuni la tenis feminin. Spre deosebire de tenisul masculin, si deosebirea este din ce in ce mai mare, tenisul feminin este deja un brand in Romania."

"Sigur ca Alexandra pleaca cu sansa a doua in acest meci. Are un an bun, a fost din ce in ce mai motivata. Important este ca Alexandra sa faca un joc bun in fata publicului american, unul foarte receptiv la tenisul frumos. Alexandra nu cred ca trebuie sa se gandeasca ca trebuie sa o invinga pe Sarapova. Singura sansa ca sa se califice este sa nu se gandeasca la asta."

"Simona e deja un fenomen social. O gramada de insi care habar n-aveau cum se tine scorul la tenis, brusc s-au lipit de acest fenomen... Simona. Oamenii isi dau cu presupusul, nu stiu ce inseamna ierarhiile in tenis, nu stiu istoria tenisului, nu stiu nimic si atunci vin cu ziceri de felul asta <> Sunt niste prostii, e o gandire primitiva, dar e bine... e bine faptul ca se discuta despre tenis, fie si la acest nivel de fite, sa spunem."

"O sa fac o afirmatie care probabil o sa socheze - Sorana e mai talentata decat Simona. Are un joc mai complet, are lovituri ascutite, poate sa practice un tenis ofensiv, care atunci cand ii merge, poate sa franga pe oricine. De altfel, porecla ei pe care i-au dat-o francezii era 'taietoarea de capete'. Are un serviciu mai bun decat Simona si poseda niste procedee care Simonei nu ii sunt foarte familiare. Si totusi, diferenta mare dintre cele doua este data de psihic. Psihicul fantastic al Simonei."

"Ea, fiind extrem de stabila, e capabila sa castige si meciuri pe care le joaca prost. Pentru ca doar asa se ajunge la marea performanta. Adica ce a facut Simona in meciul cu Danielle Rose."

Mihai Mironica: "Poate daca am lua capul Simonei si bratele Soranei, am avea o campioana la US Open."

08:46 27 Aug

Cea mai mare surpriza de pana acum la US Open - Cibulkova a fost eliminata de o jucatoare de 15 ani!

Dominica Cibulkova, favorita numarul 12 la US Open, a fost eliminata in primul tur de sportiva americana Catherine Bellis, in varsta de 15 ani.

Cibulkova, finalista la Australian Open in acest an, a fost invinsa cu scorul de 6-1, 4-6, 6-4. Bellis se afla pe locul 1208 in clasamentul WTA.

Catherine Bellis este cea mai tanara jucatoare care castiga un meci pe circuitul WTA dupa Anna Kournikova in 1996.

Cibulkova este jucatoarea care a eliminat-o pe Simona Halep in sferturi la Australian Open, scor 6-3, 6-0.

08:21 27 Aug

Programul romancelor azi la US Open:

Maria Sarapova - Alexandra Dulgheru - dupa ora 22:00

Jana Cepelova (Slovacia) - Simona Halep - dupa ora 22:00

Roberta Vinci - Irina-Camelia Begu - ora 18:00

Tornado Alicia Black (SUA) / Bernarda Pera (SUA) - Sorana Carstea / Pauline Parmentier (Fra) - 18:00

00:37 27 Aug

Sportiva Monica Niculescu, locul 68 mondial, a invins-o cu scorul de 6-7 (5/7), 6-1, 7-5, pe Iaroslava Svedova din Kazahstan, locul 50 WTA, si a devenit a cincea jucatoare din Romania care a acces in turul 2 al US Open, ultimul Grand Slam al anului. Niculescu va juca in turul doi in compania sportivei Barbora Zahlavova Strycova (Cehia/ favorita 30), care a trecut de Ashleigh Barty (Australia), scor 6-1, 6-3.

19:11 26 Aug

Sorana Carstea a facut un meci perfect cu Watson, pe care a invins-o cu 6-1, 6-1.

15:07 26 Aug

Simona Halep e a treia favorita la casele de pariuri din Anglia! Romanca are sanse mai mici la victoria finala decat Maria Sharapova si Serena Williams. Halep e favorita numarul 2 a turneului american.

12:24 26 Aug

Alexandra Dulgheru: Nu e nicio presiune, nu am ce pierde in meciul cu Sarapova

"N-am absolut nicio presiune, am jucat bine cu ea. Am jucat de doua ori, mi-a placut sa joc cu ea sa vad cum se simte mingea ei in teren, n-am absolut nimic ce pierde, doar imi doresc sa fiu OK cu mana, de-abia maine o sa-mi dau seama cum o sa fie. Cel mai mult imi doresc sa pot intra pe teren si sa joc".

12:18 26 Aug

Veste buna pentru Simona Halep - Gabrine Muguruza a fost eliminata in primul tur de croata Lucic Baroni, locul 119 WTA. Simona se putea intalni cu Muguruza in turul 3.

12:15 26 Aug

"Am invatat ca trebuie sa lupt pana la ultima minge si sa am incredere ca pot castiga meciul chiar daca am pierdut primul set" - Simona Halep, dupa emotiile din primul meci, cu Danielle Collins. DETALII AICI

10:07 26 Aug

Sorana Cirstea si Monica Niculescu joaca astazi in turul 1 la US Open. Ambele partide sunt programate sa inceapa la ora 18.00.

18.00 Sorana Cirstea - Heather Watson

18.00 Yaroslava Shvedova - Monica Niculescu

08:33 26 Aug

Alexandra Dulgheru o intalneste pe Maria Sharapova in turul 2 la US Open.

Sharapova n-a avut nicio emotie in primul tur - a trecut in doua seturi de o alta rusoaica, Maria Kirilenko, si va da peste romanca Alexandra Dulgheru in turul 2.

Dulgheru, locul 99 WTA, a invins-o luni pe Kristyna Pliskova (Cehia), scor 6-3, 6-4.

21:13 25 Aug

OFICIAL: Simona Halep si-a aflat adversara! Slovaca Jana Cepelova este cea de care trebuie sa treaca in turul II. Aceasta a invins-o in trei seturi pe Torro-Flor, scor 2-6, 7-5, 6-1.

Jana Cepelova este locul 65 WTA.

20:45 25 Aug

SuperSIMO spera sa ajunga cel putin pana in semifinalele US Open. Ea a mai facut o promisiune inainte de turneul american: isi face cont de Twitter dupa! :)

20:20 25 Aug

Simona va juca in turul 2 cu invingatoarea duelului Jana Cepelova (Slovacia, locul 65 WTA) - Torro Flor (Spania, locul 62 WTA)

20:19 25 Aug

6-2 pentru Simona Halep! Victorieeeeee!!! Halep merge in turul II, dupa 7-6, 1-6, 2-6 cu Danielle Collins!

20:11 25 Aug

5-2 cu mari emotii pentru Simona! Collins a revenit de la 0-40, a dus game-ul in avantaj, dar Halep a revenit si a castigat. E 5-2.

20:05 25 Aug

4-2 pentru Simona, romanca isi ia serviciul.

20:00 25 Aug

3-2 acum, Collins reduce din diferenta.

19:57 25 Aug

Inca un game castigat de Halep pe serviciul sau: 3-1

19:52 25 Aug

Simona conduce in decisiv: 2-1

Simona egaleaza, e 1-1 acum, dupa ce castiga game-ul la 15.

19:49 25 Aug

Collins castiga primul game. 1-0 in decisiv

19:42 25 Aug

6-1 si Simona duce meciul in decisiv! E 1-1 la seturi in acest moment.

19:37 25 Aug

5-1 pentru Simona Halep! Este aproape sa castige setul doi.

19:32 25 Aug

Halep a revenit in meci! 4-1 pentru romanca!

19:29 25 Aug

Simona se distanteaza: a luat al patrulea game pe serviciul adversarei. 3-1 acum

19:23 25 Aug

2-1 pentru Simona: a reusit un 'game alb'

19:21 25 Aug

Collins egaleaza: 1-1 in setul doi.

19:15 25 Aug

Simona incepe temator al doilea set: castiga la 30, pe serviciul sau, primul game

19:10 25 Aug

Simona pierde primul set! E surpriza mare! 7-6 pentru Collins, o jucatoare care a primit Wild Card ca sa participe la US Open! 7-2 s-a terminat in tiebreak pnetru americanca.

19:04 25 Aug

Primul set merge in tie-break! E 6-6

19:00 25 Aug

6-5 pentru Danielle Collins! Halep a pierdut pe serviciul adversarei, la pauza afiseaza tristete in timp ce sta pe banca...

18:56 25 Aug

Simona isi castiga serviciul, la 15. E 5-5.

18:53 25 Aug

5-4 pentru Collins! Halep e in pericol sa piarda primul set!

18:51 25 Aug

Emotii! Collins castiga pe serviciul lui Halep, la 15! E 4-4 acum.

18:47 25 Aug

Collins isi ia serviciul, dupa ce a fost egalata la 30, apoi la 40. E 4-3 pentru Simona.

18:42 25 Aug

4-2 pentru Simona! A castigat cu la 30, cu emotii game-ul 6

18:37 25 Aug

Collins isi castiga serviciul acum. Este 3-2 pentru Simona

18:34 25 Aug

3-1 pentru Halep, deja! Al patrulea game a fost castigat la zero!

18:33 25 Aug

2-1 pentru romanca. Halep a inceput deja sa-si domine mai putin experimentata adversara

18:31 25 Aug

1-1 acum! Simona Halep isi castiga servicul, dupa ce iroseste doua mingi de game

18:27 25 Aug

A inceput partida Simonei.

Collins conduce cu 1-0 dupa primul game.

18:23 25 Aug

Partida Simonei Halep trebuia sa inceapa la ora 18.00, insa a fost amanata cateva zeci de minute. Revenim la ora la care incepe jocul din turul I de la US Open.

11:32 25 Aug

Ion Tiriac a sosit la New York pentru a urmari primul meci al Simonei Halep, la US Open, ultimul turneu de Grand Slam din acest an, fostul tenismen asistand, duminica dupa-amiaza, la un antrenament al ocupantei locului 2 WTA.

Tiriac a discutat cu Simona Halep si cu antrenorul ei, belgianul Wim Fissette. Intrebat ce sfaturi i-a dat jucatoarei romane, el a raspuns: "Eu n-am ce sfaturi s?-i dau, are antrenor, eu sunt doar spectator, am venit aici pentru dou? zile".

Despre culoarul Simonei la US Open, Tiriac a spus ca este unul "foarte bun".

Si Virginia Ruzici, managerul Simonei, a asistat la antrenamentul care a durat o ora si a avut loc pe stadionul Louis Armstrong, al doilea ca marime din complexul Flushing Meadows.

10:46 25 Aug

Simona Halep debuteaza azi la US Open, de la 18:00 contra americancei Danielle Rose Collins. Aceasta a primit un wild card din partea organizatorilor si se anunta o prada usoara pentru romanca! Halep are o sansa uriasa la US Open, turneu ce o poate propulsa pe primul loc mondial, dar o si poate arunca pana pe locul 6.

Simona are un parcurs linistit pana in sferturi, acolo unde incepe cosmarul. Daca nu vor fi surprize, Simona o va intalni pe Maria Sharapova pentru o noua batalie epica. Rusoaica a castigat deja de trei ori in fata romancei, iar de fiecare data a fost lupta mare.

Simona anunta ca e pregatita pentru debutul pe arena Arthus Ashe, cea mai mare din lume!

"Am avut ocazia sa exersez pe stadionul «Arthur Ashe». Este urias. E bine sa am aceasta experienta. Pana acum am dobandit experienta multor terenuri, asa ca sunt pregatita pentru orice.

Nu conteaza terenul pe care joci, ci doar sa faci cel mai bun joc", a declarat Halep. Intrebata de jurnalistii americani care este obiectivul sau la US Open, romanca a declarat, zambind: "Sa ajung pana in sferturile de finala, ca sa-mi asigur permis de acces pe viata", referindu-se la asa-numitul “Club Final 8” in care sunt inclusi toti jucatorii care ajung fie intr-un sfert de finala la individual, fie intr-o semifinala la dublu, la un turneu de Grand Slam, pentru care primesc acces gratuit la turneul respectiv pe tot restul vietii si alte beneficii.

"Intotdeauna primul meci este dificil la orice competitie, asa ca trebuie sa ma concentrez, sa-mi dau toata silinta si sa castig meciul. Am facut progrese in jocul meu, serviciul meu s-a imbunatatit, lovesc cu reverul mai bine ca oricand, asa ca vreau sa continui aceasta evolutie si sa vad cat de departe pot ajunge", a spus Halep, care le-a vorbit jurnalistilor americani si despre religie.

"Credinta este importanta pentru mine atat pe teren, cat si in afara terenului. Cred in Dumnezeu. Nu merg la biserica in mod regulat, pentru ca nu am timp si nu este stilul meu, dar cred in El si port anumite lucruri cu mine si cred in ele", a mai spus Simona Halep la conferinta de presa.

Next: 3. Vezi urmatoarea pagina »
300x250
ULTIMELE STIRI
300x250
Ursula von der Leyen avertizează: Putin îşi concentrează atacurile hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi