CE MECI!!! CE VICTORIE!!! Simona o demoleaza pe Serena Williams, 6-0 6-2!!! Ivanovic a invins-o pe Bouchard!

Simona Halep Maria Sharapova Serena Williams Singapore Turneul Campioanelor Tenis
Live Blog

The Special SimOne

Data publicarii: Miercuri 22 Octombrie 2014, 16:11
Data actualizarii: Miercuri 22 Octombrie 2014, 16:11

►Simona e in topul tenisului mondial! Turneul Campioanelor de la Singapore e sansa ei de a incheia anul cu un succes major, cel mai important al carierei!
►www.sport.ro te tine la curent cu tot ce se intampla la Singapore! AICI, in LIVE BLOG, comentam meciurile Simonei si pe cele ale adversarelor ei

16:11 22 Oct

Halep se califica in semifinale inca de azi, daca Eugenie Bouchard castiga un set in fata Anei Ivanovic. La fel se intampla si in cazul unei victorii a canadiencei azi. Astfel, Simona e obligata sa castige si al treilea meci din grupa pentru calificare!

16:08 22 Oct

FINAL! Ana Ivanovic castiga cu 6-1; 6;3 in fata canadiencei Bouchard si pastreaza sanse la calificare. Ea o va intalni vineri pe Simona Halep, in timp ce Bouchard joaca cu Serena Williams.

15:37 22 Oct

Setul al doilea este mult mai strans, e 2-2 in acest moment cu Bouchard care da semne de revenire in meci.

15:18 22 Oct

SET Ivanovic! Sarboaica se impune cu 6-1, dar tanara Bouchard nu pare ca isi revine dupa infrangerea de la debut cu Simona Halep!

15:11 22 Oct

Ana Ivanovic repeta scorul Simonei Halep din meciul cu Serena! E 5-0 pentru sarboaica, aflata intr-o forma buna in acest moment al jocului.

14:56 22 Oct

A inceput celalalt meci din grupa Simonei, intre Eugenie Bouchard si Ana Ivanovic. Sarboaica a inceput meciul cu un break si conduce cu 2-0.

12:36 22 Oct
12:22 22 Oct

Simona Halep dupa meci: "A fost cel mai mare meci din viata mea, nu pot sa explic, sunt foarte fericita si vreau sa ma bucur. A fost visul meu sa inving una dintre surorile Williams, sunt jucatoare foarte bune. Nu as fi putut sa joc asa fara ajutorul vostru, al fanilor, al romanilor mei si al echipei. Trebuie sa imi vad mai departe de joc si sa continui pe aceasta panta.

Serena poate ca nu a fost in cea mai buna zi, insa eu am jucat agresiv, am luat mingea devreme, am deschis terenul, am servit bine. Am jucat foarte bine si sunt extrem de fericita"
, a spus Simona Halep.

12:21 22 Oct

Simona castiga pentru prima data in cariera un meci in fata unei jucatoare din top 3 WTA, dupa 8 infrangeri la rand! De asemenea, o bate pentru prima data in cariera pe Serena! De departe, cel mai bun meci din cariera Simonei!

12:18 22 Oct

MECI PENTRU SIMONA!!!!!!!!!

12:13 22 Oct

E prima data cand Serena castiga un game cu usurinta! 6-0 5-2. Servim pentru meci!

12:10 22 Oct

Acelasi scenariu pentru Simona! Intoarce un punct de break si castiga game-ul!!!! 6-0 5-1

12:04 22 Oct

30 de erori nefortate pentru Serena Williams, pana acum!

12:03 22 Oct

BREAK reusit de Simona!!! Sansa imensa de a incheia meciul in 2 seturi!!! 6-0 4-1

11:59 22 Oct

Simona salveaza un punct de break si conduce cu 3-1!!!

11:54 22 Oct

Schimb absolut superb intre Simona si Serena, americanca a rezistat incredibil la atacurile jucatoarei noastre si a castigat punctul!

11:52 22 Oct

Serena castiga abia al 9-lea game din acest meci.

11:47 22 Oct

Cel mai greu punct din acest meci, Simona reuseste un passing fantastic pe langa Serena!!! 2-0 in setul 2!!!

11:40 22 Oct

Break reusit de Simona la inceputul setului 2!!! 1-0

11:38 22 Oct

Este primul set castigat de Simona Halep impotriva unei jucatoare din Top 3 WTA! Pana acum avea palmares 0-8 la meciuri si 0-16 la seturi, cu adversare din Top 3.

11:35 22 Oct

Simona incheie setul cu un AS! Este a treia oara in cariera cand Serena incaseaza 6-0. Prima data s-a intamplat cu Justine Henin, in 2007, iar a doua oara cu Garrigues, in 2013.

11:30 22 Oct
11:29 22 Oct

Serena face a doua dubla greseala in game-ul 5, Simona castiga al treilea break la rand!!!

11:25 22 Oct

Game castigat la 0!!! Simona conduce cu 4-0!!!

Serena are deja 10 greseli nefortate, dupa doar 3 game-uri!

11:23 22 Oct

Inceput fulminant pentru Simona, care castiga primele 3 game-uri din set, din care 2 pe serviciul Serenei!!!

11:08 22 Oct
10:07 22 Oct

Simona se poate califica inca de astazi in semifinale, daca o bate pe Serena, iar Bouchard o bate pe Ana Ivanovici, sau daca o bate pe Serena in 2 seturi si Ivanovici o bate pe Bouchard in 3 seturi.

10:05 22 Oct
21:28 21 Oct

Simona se bate cu Serena pentru locul 1 in grupa la Turneul Campioanelor. Se pot reintalni in marea finala!

Halep a luat deja 200.000 de dolari dupa victoria cu Bouchard. Se pregateste meciul cu Serena. Pana acum, romanca a castigat doar un set din cele 7 jucate cu numarul 1 mondial.

"Cred ca am sansa mea in meciul cu Serena, dar ea e cea mai buna si e foarte greu sa joci impotriva ei" a declarat Halep.

Serena s-a bucurat de 2 ori dupa victoria cu Ana Ivanovic. A aflat ca seful Federatiei Ruse care a facut-o barbat a fost amendat cu 25.000 dolari.

"Comentariile sale au fost nesmitite, foarte sexiste si rasiste, in acelasi timp" a reactionat Serena.

In 99, cand Serena castiga primul sau Grand Slam, Halep de abia se apuca de tenis! Avea 8 ani.

19:50 21 Oct

Radwanska a reusit sa castige si al doilea set - se termina astfel 6-2, 6-3 pentru poloneza

19:18 21 Oct

Radwanska a castigat fara mari probleme primul set

18:17 21 Oct

Urmeaza sa inceapa duelul dintre Kvitova si Radwanska

17:56 21 Oct

FINAL DE MECI! Wozniacki se impune in setul decisiv dupa 7-6, 6-7, 6-2 in fata Mariei Sharapova!

17:19 21 Oct

Sharapova se impune in tie-break si egaleaza la seturi

17:11 21 Oct

Wozniacki isi castiga foarte greu serviciul si duce partida in tie-break

17:01 21 Oct

Sharapova revine in actul secund, castigand 3 game-uri consecutive la 3-5, moment in care Wozniaki era la un singur game de victorie!

16:22 21 Oct

Sharapova a castigat un punct, iar Wozniaki a cerut un time-out. Ea primeste indicatii de la antrenor. Momentul decisiv al partidei?

Wozniaki incepe bine si al doilea set si conduce in acest moment cu 3-1!

16:05 21 Oct

Wozniacki castiga primul set al meciului cu Sharapova dupa ce a revenit de la 3-4 in tie-break.

15:55 21 Oct

Primul set se va decide la tie-break. Sharapova si Wozniacki merg cap la cap, iar rusoaica pare sa isi fi revenit dupa inceputul mai slab.

15:24 21 Oct

Revenire spectaculoasa a Sharapovei, dupa ce Wozniacki a condus cu 3-0! Rusoaica a reusit un break extrem de important, iar acum scorul este 4-4.

14:56 21 Oct

Caroline Wozniacki a inceput foarte bine meciul cu Sharapova. A castigat primul game pe propriu serviciu si a facut break in urmatorul. Daneza conduce cu 2-0 in acest moment.

14:30 21 Oct

14:30 - Ne pregatim pentru primul meci din grupa alba de la Singapore. Maria Sharapova o va intalni pe Caroline Wozniacki.

In celalalt duel, Petra Kvitova, castigatoarea turneului de la Wimbledon, va juca impotriva Agnieszkai Radwanska.

12:17 21 Oct

Simona Halep a aflat ora la care va juca partida cu Serena Williams, maine, la Singapore. Meciul va incepe de la ora 11:00 si va fi live text pe www.sport.ro si m.sport.ro! Dupa 14.30 incepe cealalta partida din grupa, intre Ana Ivanovic si Eugenie Bouchard.

10:16 21 Oct

HALEP SE TEME DE INTUNERIC!

Simona Halep a scapat de emotiile debutului la Turneul Campioanelor. Accidentata la sold la ultima partida din China, Simona a avut un debut de vis, cu o victorie fara probleme in fata celei care a eliminat-o in semifinale la Wimbledon, canadianca Eugenie Bouchard. A fost un an lung si incarcat, iar toate finalistele de la Singapore au probleme medicale. "Chiar si sefa WTA si-a sucit glezna in drum spre Singapore", scrie site-ul WTA!

Dar Simona Halep s-a recuperat perfect la sold, iar acum e pregatita de confruntarea cu Serena Williams, un meci asteptat tot anul de lumea tenisului.

"M-am simtit pregatita sa incep meciul, sa incep turneul si sunt convinsa ca pot sa joc din nou in stilul meu, sa imi fac jocul asa cum stiu eu mai bine. Mi-am regasit agresiviitatea si pot sa lupt pentru orice punct din nou", a spus ea.

Halep s-a temut mai mult de ...public la Singapore. "Mi-a fost putin teama de, stii tu, sunete. Acolo jos e minunat pentru ca totul in jurul meu era intunecat. Nu puteam sa vad oamenii din public. E ceva special. Nu vezi asa ceva la toate turneele, la turneele normale. Sunt fericita ca sunt aici si chiar vreau sa ma bucur de acest moment. Acesta este si motivul pentru care am intrat zambind in arena", a mai spus Simona.

PROBLEME PENTRU SERENA!

Serena Williams are in schimb probleme medicale. Si ea a parasit turneul din China din cauza unor porbleme la genunchi. Nu s-a antrenat foarte mult pentru turneul Campioanelor, dar asta n-a oprit-o s-o bata pe Ana Ivanovic in primul meci, scor 6-4, 6-4.

"M-am dus in Europa dupa accidentarea din China ca sa vorbesc cu medicii mei. Am inceput sa lovesc mingea lunea trecuta. Mi-au zis ca e foarte rau pentru mine daca ma antrenez mai devreme. Dar inca mi-am simtit genunchiul in timpul meciului cu Ana. Insa in comparatie cu ce a fost la Beijing, ma simt mult mai bine. Ma simt ma bine, ceea ce e grozav. Trebuie sa imi respect programul, iar la finalul saptamanii, daca mai sunt aici, sa imi revin in totalitate", a declarat lidera mondiala.

Meciul dintre Simona Halep si Serena Williams e miercuri, live text pe www.sport.ro si m.sport.ro!

10:15 21 Oct

Azi se joaca in grupa Alba la Turneul Campioanelor

14:30 Maria Sharapova - Caroline Wozniaki

16:30 Petra Kvitova - Agnieszka Radwanska

08:09 21 Oct

Pregatita pentru Serena

Simona Halep nu mai are rabdare pana la meciul cu Serena Williams, de miercuri (n.r maine). Jucatoarea a vorbit dupa victoria cu Genie Bouchard, aceasta spunand ca vrea sa faca un nou meci mare si impotriva americancei.

"Am jucat foarte bine, sunt fericita ca mi-am regasit jocul. Am reusit cateva puncte castigatoare,a sa ca sunt foarte fericita. Imi place acest turneu si sper ca si spectatorii s-au bucurat de meci la fel ca mine. Eugenie este o sportiva de top si va ajunge o mare jucatoare! Inseamna mult sa am prietenii si familia alaturi de mine. De asemenea, sunt prezenti si facnii care anul trecut au fost alaturi de mine la Sofia. Multumesc si echipei mele care ma sustine mereu", si-a inceput Halep scurtul "discurs".

"Voi juca normal impotriva Serenei, voi incerca sa ma bucur de meciul contra ei, pentru ca anul asta nu am intalnit-o niciodata. Este cea mai buna jucatoare din lume, dar eu nu am nimic de pierdut si voi lupta pentru fiecare punct", a mai spus Simona despre intalnirea cu americanca aflata pe primul loc al topului mondial WTA.

08:01 21 Oct

"Start in zbor"

Debutul Simonei Halep la Turneul Campioanelor si victoria obtinuta impotriva canadiencei Bouchard i-a entuziasmat pe iubitorii tenisului. Si nu doar pe cei din Romania.

Site-ul WTA o lauda pe Halep, in timp ce oficialii turneului de la Singapore au titrat simplu: "Start in zbor".

"Halep si-a facut jocul ei impotriva celeilalte stele aflate in mare ascensiune, Eugenie Bouchard. Simona a fost pus si simplu prea puternica, adjudecandu-si, cu 6-2, 6-3, partida. Halep a fost la controlul meciului inca de la inceput, conducand cu 4-0.

Bouchard a iesit din scena in liniste, dupa ce a comis o dubla greseala pe mingea de meci a adversarei"
, a scris site-ul oficial al WTA.

De cealalta parte, publicatii importante precum USA Today sau L'Equipe au notat si ele: "Halep a trecut usor de Eugeniu Bouchard la marea finala a WTA" sau "Halep o surclaseaza clar pe Bouchard".

07:58 21 Oct

Simona Halep a inceput formidabil Turneul Campioanelor si a batut-o pe canadianca Eugenie Bouchard dupa un joc cu adevarat "electric". Ajunsa pe locul 4 mondial din cauza prestatiilor mai putin bune din ultimele luni, dar si a accidentarilor dese, Simona este pregatita sa obtina cea mai mare performanta la Turneul Campioanelor, turneu la care sunt prezente cele mai bune 8 jucatoare ale lumii in anul 2014.

Simona a batut-o la debut pe Eugenie Bouchard cu 6-2, 6-3, in 69 de minute, iar acum se pregateste pentru marele meci - cel impotriva Serenei Williams. Cele doua sportive se vor intalni insa abia miercuri.

Pana atunci, astazi le vom vedea la treaba pe Maria Sharapova (locul 2 WTA), Caroline Wozniacki (locul 9 WTA), Petra Kvitova (3 WTA) si Agnieszka Radwanska (6 WTA). Cele patru jucatoare se vor duela intre ele: Sharapova - Wozniacki si Kvitova - Radwanska, acestea aflandu-se in grupa alba.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »