Sarbatoare fabuloasa cu 8000 de fani! Murray trimite Marea Britanie in prima finala de Cupa Davis dupa 37 de ani! Belgia a ajuns in finala dupa 111 ani

Cupa Davis Andy Murray Marea Britanie Tenis
Data publicarii: Duminica 20 Septembrie 2015, 19:02
Data actualizarii: Duminica 20 Septembrie 2015, 21:19

Andy Murray a obtinut victoria decisiva in fata Australiei care trimite Marea Britanie in finala de la Cupa Davis, unde va intalni Belgia, calificata in aceasta faza dupa 111 ani de asteptare.

Andy Murray a reusit sa castige in trei seturi meciul decisiv cu Bernard Tomic, scor 7-5, 6-3, 6-2, reprezentantul Australiei, si a obtinut prima finala pentru Marea Britanie la Cupa Davis dupa 37 de ani de asteptare.

Condusa de Andy Murray, numarul 3 mondial, Marea Britanie a eliminat pe rand formatiile Statelor Unite, Frantei si Australiei in drumul spre finala, sperand sa obtina pentru a 10-a oara in istoria sa "Salatiera de Argint", la aproape 80 de ani dupa ultimul succes in aceasta competitie, inregistrat in 1936 la Wimbledon.

La Glasgow, in fata a 8.000 de spectatori, Murray s-a dovedit inca o data omul decisiv, ca si in sfertul de finala cu Franta, aducand britanicilor cele trei puncte ale victoriei, doua in meciurile de simplu si inca unul partida de dublu, in care a facut pereche cu fratele sau, Jamie.

Rezultatele din Cupa Davis:
Andy Murray (Marea Britanie) - Thanasi Kokkinakis (Australia) 6-3, 6-0, 6-3
Daniel Evans (Marea Brtianie) - Bernard Tomic (Australia) 6-3, 7-6 (7/2), 6-7 (4/7), 6-4
Andy Murray/Jamie Murray (Marea Britanie) Lleyton Hewitt/Samuel Groth (Australia) 4-6, 6-3, 6-4, 6-7 (8/6), 6-4
Andy Murray (Marea Britanie) - Bernard Tomic (Australia) 7-5, 6-3, 6-2

Echipa Belgiei s-a calificat in finala Cupei Davis, dupa o pauza de 111 ani, impunandu-se cu scorul general de 3-2 in fata Argentinei, in confruntarea din penultimul act al competitiei. Punctul victoriei belgienilor a fost obtinut de Steve Darcis, care l-a invins cu 6-7, 2-6, 7-5, 7-6 (7/3) pe argentinianul Federico Delbonis.