PERSONAL BEST! Ziua pe care Simona nu o va uita prea curand! Ce s-a intamplat dupa victoria din sferturile de la Miami:

Tenis
Data publicarii: Joi 02 Aprilie 2015, 07:30
Data actualizarii: Joi 02 Aprilie 2015, 07:48

Simona Halep 6-1, 7-5 Sloane Stephens | Serena Williams este adversara din semifinale - DETALII AICI

Simona Halep a facut inca un meci mare la Miami, acolo unde a trecut de Stephens si a obtinut a 14-a victorie la rand, plus o calificare in semifinalele turneului.

Doar 75 de minute a avut nevoie Simona ca sa treaca de sferturile de finala de la Miami si de 'noua Serena', asa cum e poreclita Stephens. Atat de bine a jucat Halep, inca a reusit o premiera: un meci fara nicio dubla greseala, cel mai bun serviciu pentru ea pe 2015.

Iata cum a aratat statistica:

Calificarea in semifinale este recompensata la Miami Open cu un premiu de 220.230 de dolari si 390 de puncte WTA.

Daca trece de Serena Williams in semifinalele din Miami, Simona are sansa sa castige turneul. Trofeul american inseamna automat avansarea pe locul 2 WTA, in dauna Mariei Sarapova, eliminata devreme la Miami, in turul doi.

Simona Halep are o sansa rara: sa devina a treia sportiva din tenisul mondial, all-time, care sa castige dubla Indian Wells-Miami, consecutiv, dupa Steffi Graf si Kim Clijsters.