Victorie la dublu pentru Sorana si Monica Niculescu, dar degeaba: Romania 1-3 Belgia, in Fed Cup!

Sorana Carstea fed cup Irina Begu Monica Niculescu Patricia Tig Tenis
Live Blog
Fed Cup
Data publicarii: Duminica 12 Februarie 2017, 17:56
Data actualizarii: Duminica 12 Februarie 2017, 17:56

Urmarim si comentam impreuna meciurile din cadrul intalnirii Romania - Belgia, de la Fed Cup

17:58 12 Feb

VICTORIE LA DUBLU, DAR DEGEABA | ROMANIA 1-3 BELGIA

Perechea Sorana Carstea / Monica Niculescu a castigat partida de dublu cu belgiencele Kirsten Flipkens / Maryna Zanevska, scor 6-2, 6-0.

13:14 12 Feb

Irina Begu - Elise Mertens 6-3, 5-7 5-7 \\ Romania - Belgia 0-3

Setul 3:
Irina Begu da senzatia ca incepe bine setul, dar are mari probleme pe serviciul adversare. Begu nu reuseste sa fructifice sansele de break. Profitand de blocajul romancei, Mertens se relanseaza si duce meciul la 6-5. Acolo, Mertens a ratat 3 mingi de meci, dar a castigat-o pe a patra, obtinand si victoria pentru tara sa

Setul 2:
Irina Begu cedeaza inexplicabil, in momentul in care parea sa se indrepte catre o victorie. Mertens a revenit de la 5-4 pentru Irina si a castigat setul. Begu a salvat doua mingi de set, dar nu a mai putut sa o opreasca pe belgianca si a treia oara

Setul 1:
Irina Begu a castigat primul set in 44 de minute, scor 6-3. Mertens a inceput si a terminat setul identic, cu dubla greseala

INFO | Simona Halep a sosit pentru a doua zi la Sala Polivalenta si a tinut sa o incurajeze pe Irina Begu: "Are capacitatea sa o bata pe Mertens. Cred ca fetele pot intoarce scorul de la 0-2. Ieri, a fost o zi cu tenis bun, dar mai putin buna in privinta rezultatelor. Este foarte greu si pentru mine sa nu stiu pe teren, am avut emotii mari din tribuna", a spus ea.

"Este exclus sa ma operez la genunchi", a mai spus Halep.

13:07 12 Feb
Modificari de ultima ora

Irina Begu ii ia locul Monicai Niculescu in primul meci al zilei. Irina va juca impotriva belgiencei Elise Mertens, desi initial oaspetii o desemnasera pe Yanina Wickmayer.

Begu este locul 29 WTA, iar Mertens 83.
09:33 12 Feb
E nevoie de un miracol

Nationala de Fed Cup a Romaniei este condusa cu 2-0 de Belgia dupa prima zi a intalnirii, iar sperantele pentru un loc in barajul pentru Grupa Mondiala I par sa se stinga.

Primele doua jucatoare ale Romaniei, Monica Niculescu si Sorana Carstea, au fost invinse de Flipkens, respectiv Wickmayer.

Sorana Carstea - Wickmayer 6-7; 7-5; 5-7

Sorana Cirstea a pierdut cu Yanina Wickmayer in trei seturi, scor 6-7; 7-5; 5-7. E a doua infrangere a zilei pentru Romania, care trebuie sa castige meciul de dublu de maine ca sa mai ramana in lupta pentru victoria cu Belgia.

Duminica, in al treilea meci de simplu, de la ora 13,00, Niculescu o va infrunta pe Wickmayer, iar apoi Cirstea o va intalni pe Flipkens, in timp ce meciul de dublu va opune perechile Irina Begu/Patricia Tig si Elise Mertens/Maryna Zanevska.

Wickmayer are avantaj in confruntarile cu Monica Niculescu, scor 3-2, dupa ce s-a impus cu 6-2, 6-2, in ultimul lor meci, in 2015, in sferturi la Guangzhou.

Sorana Cirstea a castigat singurul sau meci cu Flipkens, in 2008, la Atena (ITF), in semifinale, cu 6-3, 7-5.

14:53 11 Feb
Monica Niculescu, invinsa de Flipkens

Monica Niculescu a pierdut meciul de deschidere al duelului cu Belgia. Romanca a fost invinsa de Kirsten Flipkens, scor 3-6, 4-6.
10:06 11 Feb
Monica Niculescu deschide ziua

Monica Niculescu si belgianca Kirsten Flipkens vor deschide duelul din cadrul Fed Cup, care se va disputa astazi si maine la Sala Polivalenta din Bucuresti.

Niculescu (29 de ani si locul 36 in clasamentul WTA) o va intalni pe Flipksen (31 de ani si locul 74 WTA0. Cele doua s-au mai infruntat de sase ori, scorul fiind egal, 3-3.

La inceputul acestui an, Niculescu a invins-o pe Flipkens la Hobart, in Australia, scor 6-3, 6-2.

In al doilea meci al zilei de astazi, Sorana Carstea o va intalni pe Yanina Wickmayer. Carstea (26 de ani si 62 WTA) e va duela cu o jucatoare aflata cu doar doua pozitii deasupra ei in clasamentul mondial. Wickmayer, in varsta de 27 de ani, ocupa locul 60 WTA. Wickmayer are un palmares de 4-1 in fata Soranei Carstea.