Moment EMOTIONANT pentru Simona Halep! Gestul facut dupa victoria cu Wickmayer i-a adus aplauze din partea tuturor! FOTO

Tenis
Data publicarii: Duminica 25 Ianuarie 2015, 11:56
Data actualizarii: Duminica 25 Ianuarie 2015, 12:19

Simona Halep 6-4, 6-2 Yanina Wickmayer in optimile de finala de la Australian Open! - DETALII AICI

Meciul cu Wickmayer a insemnat prima victorie in fata belgiencei, dupa trei intalniri in care Simona a cedat fara sa castige vreun set.

Mai mult, Simona a recunoscut dupa partida si dupa calificarea in sferturile de finala de la Australian Open ca si-a luat revansa, in sfarsit, dupa atata timp.

Halep are garantata prezenta in top 3 WTA, indiferent ce se intampla mai departe, iar daca o ajuta si jocul rezultatelor, ea poate ajunge chiar pe primul loc in lume!

Calificarea in sferturi este egalarea performantei de anul trecut, cand a ajuns tot pana in aceasta faza la Australian Open.

Statistica partidei:

5-0 a fost raportul asilor in favoarea Simonei
5-2 a fost bilantul break-urilor, tot pentru Halep
79% dintre mingile jucate cu primul serviciu au fost castigate de romanca (23 din 29)
24 de greseli nefortate a comis Wickmayer, fata de doar 13 ale romancei

La finalul partidei, Simona a facut un gest care i-a adus aplauze din partea tuturor: ea s-a uitat spre cer si s-a inchinat, zambind, fericita pentru o victorie importanta la Australian Open.