Meci dramatic, Federer ramane in cursa spre al 18-lea trofeu de grand slam al carierei! Cum arata semifinalele la US Open:

Roger Federer Novak Djokovic US Open Tenis
Data publicarii: Vineri 05 Septembrie 2014, 09:55
Data actualizarii: Vineri 05 Septembrie 2014, 10:02

Roger Federer s-a calificat in semifinale la US Open, la capatul unui meci dramatic. A fost condus cu 2-0 la seturi de Gael Monfils, dar a revenit si a castigat cu 6-2 in decisiv.

Federer ramane in cursa pentru cel de-al 18-lea trofeu de grand slam al carierei, dupa victoria in cinci seturi, scor 4-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2 in fata francezului Gael Monfils.

Federer se bate pentru un loc in marea finala cu Marin Cilic, al 14-lea favorit al turneului.

In cealalta semifinala, Novak Djokovic il intalneste pe japonezul Kei Nishikori.

Pe tabloul feminin, Serena William pare a avea cale libera spre cel de-al 6-lea trofeu US Open.

Americanca, numarul 1 mondial, o intalneste in semifinale pe Ekaterina Makarova. In cealalta partida, Caroline Wozniacki joaca cu chinezoaica Shuai Peng.

Nicolae Frunza, in semifinale la dublu juniori

Perechea Nicolae Frunza/Viktor Durasovici (Romania/Norvegia) s-a calificat, joi, in semifinalele probei de dublu juniori de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Frunza si Durasovici au invins in sferturile de finala, cu scorul de 7-5, 6-4, in o ora si 8 minute, cuplul Taylor Harry Fritz/Tim van Rijthoven (SUA/Olanda), cap de serie numarul 5.

In urmatoarea runda, Nicolae Frunza si Viktor Durasovici vor intalni perechea braziliana Rafael Matos/Joao Menezes.