ISTORIC! Serena Williams n-a mai fost invinsa in asemenea hal de 16 ani! Cand a mai pierdut cu doar doua gameuri castigate

Serena Williams Simona Halep Turneul Campioanelor Tenis
Data publicarii: Miercuri 22 Octombrie 2014, 13:53
Data actualizarii: Miercuri 22 Octombrie 2014, 14:18

Serena Williams n-a mai trait o asemenea umilinta din adolescenta! De 16 ani n-a mai pierdut un meci cu doar doua gameuri castigate!

Liderul clasamentul mondial, americanca Serena Williams, nu a mai pierdut un meci in care sa obtina doar doua gameuri din februarie 1998, cand avea 16 ani si a fost invinsa de sud-africanca Joanette Kruger, locul 27 WTA la ora disputarii partidei, informeaza wtatennis.com.

In februarie 1998, Kruger se impunea cu scorul de 6-1, 6-1, in sferturile de finala ale turneului de la Oklahoma City.

Atunci, Serena Williams ocupa locul 42 in clasamentul mondial.

De asemenea, liderul WTA nu mai pierduse un set fara sa castige vreun game din mai 2013, de la turneul de la Madrid. Acesta a fost al optulea set pierdut cu 0-6 de Williams in cariera.

Simona Halep, locul 4 WTA, a invins-o, miercuri, cu scorul de 6-0, 6-2, in 65 de minute, pe americanca Serena Williams, in etapa a doua a Grupei Rosii a Turneului Campioanelor, de la Singapore, aceasta fiind primul succes al romancei in faţa celei mai bune jucatoare de tenis din lume.

Simona Halep ocupa locul 1 in Grupa Rosie, cu doua victorii in tot atatea meciuri, si este aproape de calificarea in semifinale. Ea va juca, vineri, ultima partida din grupa, cu sportiva sarba Ana Ivanovici, locul 7 WTA.

BNP Paribas WTA Finals, a 44-a editie a Turneului Campioanelor, reuneste cele mai bune opt jucatoare si cele mai bune opt perechi de dublu in anul in curs, care se intrec pentru premii de 6,5 milioane de dolari. in semifinale se califica ocupantele primelor doua locuri din fiecare grupa de patru jucatoare.

Sursa: Mediafax