Hanescu aduce victoria Romaniei!  Hanescu - Stahovski 3-0

Cupa Davis Stahovski Victor Hanescu Tenis
Data publicarii: Duminica 09 Mai 2010, 15:12
Data actualizarii: Duminica 09 Mai 2010, 17:32

Victor Hanescu l-a invins, duminica, scor 6-4, 6-2, 7-5, pe Serghei Stahovschi, in al patrulea meci al intalnirii cu Ucraina din Grupei I a Zonei Euro-africane, astfel ca Romania conduce la general cu 3-1 si va juca in barajul pentru promovarea in Grupa Mondiala.

In primul set, in game-ul al cincilea, Hanescu a avut o prima tentativa de a lua break-ul, dar Stahovski a reusit sa-i anuleze mingea de break. In game-ul al saptelea, Hanescu a reusit sa treaca in avantaj, castigand pe serviciul adversarului. Dupa 45 de minute de joc, tenismanul roman a castigat primul set, 6-4.

In cel de-al doilea set, care a durat doar 20 de minute, Hanescu a trecut in avantaj inca din game-ul 3, iar in game-ul al saptelea a castigat cel de-al doilea break al setului, incheiat 6-2.
Al treilea set a fost mult mai echilibrat. Victor Hanescu a avut o singura minge de break, in game-ul 5, insa Stahovski a anulat mingea de break a lui Hanescu. Cei doi jucatori au mers cap la cap pana in game-ul al 11-lea, cand Victor Hanescu a reusit sa castige break-ul si s-a impus in setul al treilea, cu scorul de 7-5.

Meciul, la care au asistat aproxiamtiv 2.500 de spectatori, a durat doua ore si zece minute.

Vineri, in prima zi a intalnirii, Victor Hanescu l-a invins, cu scorul de 7-6 (1), 7-5, 6-4, pe Ilia Marcenko, iar Adrian Ungur, debutant in Cupa Davis, a fost invins, scor 6-2, 6-7 (3), 7-5, 7-5, de Serghei Stahovski, scorul general devenind 1-1.

Sambata, perechea Victor Hanescu/Horia Tecau a invins, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-2, cuplul Serghei Bubka/Serghei Stahovski.

Ca urmare a rezultatelor intalnirii de la Bucuresti, Romania va juca, in septembrie, in barajul pentru promovarea in Grupa Mondiala, iar Ucraina se va lupta pentru ramanerea in Grupa I.

Sursa: Mediafax