Simona poate juca doua meciuri intr-o zi! Partida de azi-noapte a fost amanata din cauza vremii si se disputa diseara, de la 18:00

Meciul Simonei a fost amanat

Duelul Simona Halep - Caroline Garcia a fost amanat din cauza vremii nefavorabile. Initial, organizatorii au amanat partida cu cateva ore, insa ulterior au anuntat ca aceasta se va disputa in ziua urmatoare.

Simona Halep si Caroline Garcia se vor intalni in jurul orei 18:00, iar castigatoarea ar putea juca tarziu in noapte (ora Romaniei).

12:42 11 Aug
Halep si-a certat fanii!

Arbitrul croat de scaun Maria Ciciak a fost nevoita sa se adreseze in limba romana fanilor Simonei Halep la meciul cu Barbora Strycova, care a avut loc, joi, pe arena centrala din Aviva Centre din Toronto. "Multumesc", a spus ea dupa ce din tribune s-a strigat "Rupe-o, tata, rupe-o!", arbitrul incercand sa linisteasca publicul pentru ca jocul sa se reia.

Dupa meci, Halep a facut apel la spectatorii romani sa dea dovada de mai mult fair-play.

"Le multumesc pentru sustinere, dar cred ca ar trebui sa se comporte cu un pic mai mult fair-play pentru adversar, pentru ca astazi, in opinia mea, s-au depasit un pic limitele", a declarat jucatoarea romana, potrivit paginii Simona Halep Band.

Halep are parte de o puternica sustinere la turneul din orasul canadian. Ea este incurajata de numerosi compatrioti din tribune si este asaltata de cereri de autografe. Dupa meciul cu Magdalena Rybarikova, din turul al doilea, Halep a fost ovationata de zeci de sustinatori la sedinta de autografe.
10:32 11 Aug
Simona Halep o va intalni pe Caroline Garcia in aceasta noapte, dupa ora 4, in sferturile de finala de la Rogers Cup. Simona era fericita, dupa meciul perfect cu Strycova.

"Ieri am facut un meci bun cu Rybarikova si am prins multa incredere. Astazi am vrut sa fiu mai agresiva, sa domin meciul. Am facut tot ce am putut si m-am descurcat destul de bine. Sunt bucuroasa ca am ajuns sferturile de finala",
a spus Simona dupa meci.
21:58 10 Aug

Halep vs Strycova 6-1; 6-0

6-0 GAME, SET si MECI! Halep s-a calificat in sferturi, acolo unde va da peste Caroline Garcia, cea care a eliminat-o pe Sorana Cirstea!

5-0: Halep serveste pentru MECI!

2-0 HALEP! Simona a inceput perfect si setul al doilea!

6-1 SET HALEP! Simona castiga primul set fara probleme!

4-1 Halep merge perfect si ataca inchiderea primului set!

1-0 Halep isi castiga serviciul fara probleme si incepe meciul bine.

Incepe meciul Simonei din optimile de la Rogers Cup!

Daca trece de Strycova, Halep se lupta cu Caroline Garcia in sferturile de la Rogers Cup. Garcia a trecut de Catherine Bellis in trei seturi, 6-4; 6-2.

11:44 10 Aug
Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, va evolua astazi, dupa ora 21.00, in optimile de finala de la Rogers Cup impotriva cehoaicei Barbora Strycova, locul 26 WTA. Aceasta partida este a treia pe arena centrala de la Avive Centre din Toronto.

Halep si Strycova s-au intalnit de 4 ori pana acum, Simona reusind sa castige ultimele 3 meciuri. Anul acesta, cele doua au jucat o singura data, in optimile de la Stuttgart, pe zgura, unde Simona a castigat cu 6-2, 6-3.
09:19 10 Aug
Simona: "N-a fost usor, sunt bucuroasa"

Simona Halep a vorbit dupa victoria obtinuta impotriva Rybarikovei. In optimi, ea se va duela cu Barbora Strycova.

"Sunt cu adevarat fericita ca am reusit sa castig acest meci. Am intalnit o adversara dificila, care a avut multa incredere dupa Wimbledon. Iti rupe ritmul, nu e usor sa joci impotriva ei. Am reusit sa raman concentrata, sa nu gresesc prea mult. Am reusit sa deschid terenul, dar a fost un meci greu. Sunt bucuroasa ca am reusit sa castig", a spus Simona dupa meci.

"Am multi suporteri, imi place sa joc in Canada. Sunt si canadieni care m-au sustinut, e o placere sa joc aici si le multumesc ca au venit sa ma sustina", a adaugat Simona.
09:14 10 Aug
Simona Halep, in turul urmator la Toronto

Simona Halep a trecut fara mari dificultati de Magdalena Rybarikova, locul 33 WTA, scor 6-3, 6-4, intr-un meci disputat la ora 02:00 AM, ora Romaniei.
11:19 09 Aug
Simona Halep va evolua in noaptea de miercuri spre joi la Turneul de la Toronto, de la ora 02:00, ora Romaniei. Halep o va infrunta pe Magdalena Rybarikova, numarul 33 WTA. Meciul a fost programat pe terenul central din Toronto, in deschiderea sesiunii de seara.

Simona si Magdalena s-au intalnit de trei ori pana in prezent, romanca avand doar o singura victorie. Rybarikova vine la turneul de la Toronto dupa perfomanta de a ajunge pana in semifinale la Wimbeldon in acest an.

19:55 08 Aug
Simona Halep, locul 2 WTA si cap de serie numarul 2, va evolua, probabil miercuri, cu jucatoarea Magdalena Rybarikova din Slovacia, locul 33 WTA, in turul al doilea al Rogers Cup, de la Toronto.

Halep este direct acceptata in aceasta faza, in timp ce Rybarikova a invins-o, marti, cu scorul de 7-5, 6-0, in 65 de minute, pe croata Mirjana Lucici-Baroni, locul 31 WTA. Sportiva din Slovacia este pe tabloul principal in Canada din postura de lucky loser. Ea a inlocuit-o pe americanca Madison Keys, locul 17 WTA, care s-a retras din cauza unei accidentari.

Halep si Rybarikova s-au intalnit de trei ori pana in prezent. Jucatoarea de pe locul 33 WTA conduce cu 2-1, dar ultima partida dintre ele a fost in 2014.

Halep este detinatoarea trofeului la Rogers Cup, competitie de categorie Premier 5, dupa ce a castigat anul trecut finala de la Montreal, chiar in fata lui Keys, scor 7-6 (2), 6-3. in 2015, la Toronto (cele doua orase alterneaza la organizarea Rogers Cup), romanca a fost finalista.