Simona Halep se califica fara emotii in sferturi la Doha: victorie lejera cu Sevastova, scor 6-4, 6-3

Simona Halep Anastasija Sevastova Halep - Sevastova Qatar Total Open Turneul de la Doha Tenis
Data publicarii: Joi 15 Februarie 2018, 16:00
Data actualizarii: Joi 15 Februarie 2018, 17:30

Simona Halep joaca azi in optimile de finala de la Doha.

Set 2

3:6: Simona Halep castiga in doua seturi si se califica in sferturi la Doha.
3-5:
Break pentru Simona care va servi pentru castigarea meciului.
3-4:
Doua game-uri consecutive la zero castigate de Halep.
3-3:
Re-break la zero izbutit de Halep dupa interventia lui Andrei Pavel.
3-2:
Sevastova reusese break-ul si preia conducerea pentru prima data in setul secund.
2-2:
Niciuna dintre cele doua sportive nu pare capabila sa se desprinda in acest set.
1-2:
Halep revine rapid in avantaj.
1-1:
Sevastova revine dupa un game decis la "avantaj".
0-1:
Halep castiga primul game din setul al doilea.

Set 1

4-6: Break la zero al Simonei care castiga primul set.
4-5:
Sevastova se mentine in set. 5-4 si va sportiva si Letonia va servi.
3-5:
Simona reuseste un game alb si serveste pentru castigarea setului.
3-4:
Simona, pentru a doua oara la conducere in acest meci.
3-3:
Sevastova isi castiga serviciul si revine.
2-3:
Halep, pentru prima data la conducerea meciului. Simona a revenit de la 0-2.
2-2:
Halep revine si egaleaza dupa un inceput ezitant.
2-1:
Primul game al Simonei Halep. Sevastova conduce cu 2-1.
2-0:
Inceput greu pentru Simona. Sevastova conduce cu 2-0.
1-0:
Sevastova castiga primul game al meciului.

Revenita dupa accidentarea de la Australian Open, Simona Halep inca nu e refacuta 100%. Ea spune ca medicii i-au transmis ca nu risca o recidiva, astfel ca va putea sa joace fara probleme azi in meciul cu Sevastova, de la ora 17:00, live pe www.sport.ro.

"Glezna este ok, dar piciorul inca ma doare. Am inceput sa vorbesc prea mult despre accidentare, este o problema la picior si atat. Doctorul mi-a spus ca nimic rau nu se poate intampla, nu o sa se rupa sau ceva.

Oricum, cand voi simti o durere puternic ma voi gandi ce trebuie sa fac si voi lua cea mai buna decizie", a afirmat Simona la conferinta de presa.

PROGRAMUL DE JOI

Simona Halep, Sorana Cirstea, Monica Niculescu si Mihaela Buzarnescu se lupta pentru sferturile de la Doha. Monica Niculescu joaca impotriva liderului mondial si a detinatoarei trofeului de la Australian Open, Caroline Wozniacki. Daca Niculescu o eliminat pe Wozniacki si Halep o bate pe Sevastova, Simona redevine lider mondial.