Kerber a ratat sansa de a trece peste Serena! A fost invinsa de Pliskova in finala de la Cincinnati, 6-3; 6-1

Simona Halep Cincinnati Tenis
Live Blog

TURNEUL DE LA CINCINNATI

Data publicarii: Luni 22 August 2016, 09:14
Data actualizarii: Luni 22 August 2016, 09:16
09:13 22 Aug

Angelique Kerber a ratat sansa de a urca pe primul loc in clasamentul WTA dupa ce a pierdut finala de la Cincinnati.

Jucatoarea din Germania a fost invinsa de Karoline Pliskova, numarul 17 WRA, cu 6-3; 6-1.

Kerber a ratat o sansa uriasa de a trece peste Serena Williams si va ramane pe locul 2 WTA si in aceasta saptamana. Pliskova urca pe locul 11 in urma acestui rezultat.

Saptamana aceasta, jucatoarele de top vor participa la turneul de la New Haven, iar de saptamana viitoare incepe ultimul turneu de Mare Slem al anului, US Open.

23:37 21 Aug

Tecau pierde PRIMA FINALA dupa argintul de la Rio: Tecau si Rojer vs Ivan Dodig si Marcelo Melo, 6-7, 7-6, 6-10, la Cincinnati

20:04 21 Aug

Tecau si Rojer joaca finala la dublu cu Ivan Dodig si Marcelo Melo la Cincinnati, de la 21:30

00:14 21 Aug

Simona Halep e eliminata de Kerber in semifinale la Cincinnati, 3-6, 4-6. Kerber poate ajunge nr 1 mondial daca va castiga turneul. In finala, Kerber o va intalni pe Pliskova.

23:26 20 Aug

Halep pierde primul set cu 3-6

23:18 20 Aug

Meciul a fost reluat!

22:44 20 Aug

Meciul Simonei cu Kerber este intrerupt la 4-3 pentru jucatoarea din Germania din cauza ploii

14:57 20 Aug

Halep - Kerber incepe la 21:30 in semifinalele de la Cincinnati!

06:06 20 Aug

Simona Halep isi continua drumul catre al 4-lea trofeu din 2016! Este in semifinale la Cincinnati, dupa victoria in doua seturi, 7-5, 6-1, cu Radwanska.

Halep a avut un inceput prost de meci. A fost condusa cu 4-0 in primul set de Radwanska, dar a revenit incredibil si a castigat setul cu 7-5.

In setul doi, Halep n-a mai avut nicio problema si a spulberat-o pe poloneza. Numarul 5 mondial nu i-a mai luat decat un singur game Simonei. 7-5, 6-1 si Halep este in semifinale la Cincinnati, unde o va intalni pe campioana de la Australian Open, nemtoaica Kerber. Daca trece de Kerber, Halep va juca in finala cu invingatoarea dintre Muguruza si Pliskova.

08:37 19 Aug

Halep - Radwanska, la 02:00

Simona Halep va juca in sferturi impotriva Radwanskai. Poloneza a trecut de Konta in 3 seturi, 6-7 6-4 6-0. Meciul va avea loc sambata dimineata la 02:00.

21:06 18 Aug

"Soarele ma incomoda, a fost foarte greu. Stiam ca trebuie sa fiu agresiva, ca vine bine in teren. Primul serviciu a functionat bine, chiar si al doilea. Mai am ceva de lucrat la retur. Le multumesc celor care au venit la meci, e foarte placut sa joc la Cincinnati, mereu am parte de sprijin.", a declarat Simona Halep dupa victoria cu Gavrilova.

20:06 18 Aug
Halep vs Gavrilova

SET 2: 6-2

6-2 GAME, SET si MECI! Halep se califica in sferturi si va juca cu Radwanska.

5-2 BREAK HALEP! Simoan serveste pentru meci!

4-2 Halep reia conducerea partidei si ataca inchiderea meciului!

2-2 RE-BREAK Gavrilova! Setul este relansat dupa acest game.

2-1 BREAK SIMONA! Halep se impune din nou pe serviciul adversarei.

1-1 Simona egaleaza dupa un nou as. Serviciul romancei s-a imbunatatit vizibil in ultima perioada.

0-1 Gavrilova isi castiga serviciul si conduce pentru prima data in acest meci.

SET 1: 6-1

6-1 SET SIMONA HALEP! Romanca se impune in 30 de minute in fata australiencei!

5-1 Gavrilova isi castiga in sfarsit serviciul!

5-0 GAME Simona, care va forta acum castigarea setului!

4-0 Start perfect de meci pentru Simona, cu un nou break!

3-0 GAME Simona! Halep incheie punctul cu un as!

2-0 BREAK Simona Halep! Romanca se impune pe serviciul adversarei si ia avans inca din start!

1-0 Halep isi castiga serviciul dupa ce a fost egalata la 40!

Incepe meciul dintre Simona Halep si Daria Gavrilova din turul 3 de la Cincinnati.

09:37 18 Aug

Gavrilova va fi adversara Simonei Halep din turul trei la Cincinnati

20:50 17 Aug

In turul urmator, Halep da peste invingatoarea dintre Svitolina si Gavrilova.

20:49 17 Aug

Halep: "Imi place sa joc aici, la Cincinnati, am revenit cu placere. Am inceput mai slab meciul, vin dupa doua saptamani fara meciuri. Trebuie sa ma relaxez, sa fiu mai agresiva, vreau sa lovesc mingea mai tare!"

20:48 17 Aug

Victorie in 54 de minute pentru Halep, care nu i-a dat nicio sansa adversarei sale. 6-3, 6-1!

20:26 17 Aug
ACUM Halep - Beck

SET SIMONA! Halep se impune cu 6-3 dupa 30 de minute!

19:50 17 Aug

Ploaia s-a oprit, meciul lui Halep va incepe in cateva minute dupa o amanare de aproape doua ore.

18:10 17 Aug

Programat sa inceapa la 18:00, meciul dintre Halep si Beck intarzie din cauza ploii. Partida va incepe imediat dupa ce inceteaza ploaia.

17:59 17 Aug
Kerber poate sa treaca peste Serena!

Moment istoric in circuitul WTA! Serena Williams s-a retras de la Cincinnati, iar nemtoaica Angelique Kerber poate sa treaca pe primul loc in clasament, daca va castiga turneul american. Halep va incerca sa o opreasca. A ajuns pana in finala anul trecut, iar anul acesta si-a propus sa castige turneul. A avut timp de pregatire. Romanca a fost singura din top 10 mondial care nu a participat la Rio.

16:56 17 Aug

Simona Halep, numarul patru mondial, o va infrunta pe germanca Annika Beck in runda a doua a turneului de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.503.250 dolari. Meciul este live text pe www.sport.ro de la ora 18:00.

Beck, venita din calificari, a dispus in primul tur de kazaha Iulia Putinteva cu 6-2, 6-3.

Halep, finalista anul trecut si cap de serie numarul trei anul acesta (devenita a doua favorita dupa retragerea Serenei Williams), si Beck (44 WTA) s-au mai intalnit de patru ori pana acum, scorul fiind de 3-1 pentru romanca. Singurul esec al Simonei s-a inregistrat in 2014 la s-Hertogenbosch, cand a fost nevoita sa abandoneze in optimile de finala.

Marti, in primul tur la dublu, perechea romano-ceha Raluca Olaru/Renata Voracova a fost invinsa cu 6-3, 6-2 de cuplul italiano-spaniol Sara Errani/Carla Suarez Navarro.

Alte rezultate inregistrate marti, zi in care programul a fost perturbat de ploaie: