Finalele turneului de la Bucuresti se joaca luni. Meciul lui Tecau si Mergea a fost intrerupt dupa un set si se va relua maine, la 9:30

Nastase Tiriac Trophy florin mergea Horia Tecau Tenis
Data publicarii: Duminica 24 Aprilie 2016, 18:32
Data actualizarii: Duminica 24 Aprilie 2016, 18:36

Finalele turneului Nastase Tiriac s-au amanat pentru luni din cauza vremii ploioase.

Finala de dublu a turneului de tenis Nastase Tiriac Trophy, dintre perechile Florin Mergea/Horia Tecau si Chris Guccione (Australia)/Andre Sa (Brazilia), se va relua luni, la Arenele BNR din Bucuresti, de la ora 09:30, au anuntat organizatorii competitiei dotate cu premii totale de 463.520 euro.

Mergea si Tecau, principalii favoriti ai probei de dublu, au castigat cu 7-5 primul set al confruntarii, dupa 40 de minute, dar apoi meciul s-a intrerupt din cauza ploii. Organizatorii au amanat de mai multe ori luarea unei decizii, dar in cele din urma meciul nu a putut fi reluat duminica si va continua luni, de la 09:30.

Perechea romana a condus in permanenta. Cei doi au reusit break-ul la 1-1 si apoi s-au desprins la 3-1. Mergea si Tecau au avut 4-2, 5-3, adversarii au reusit sa egaleze, 5-5, dar apoi a urmat un nou break, favoritii castigand cu 7-5.

Finala de simplu, dintre spaniolul Fernando Verdasco si francezul Lucas Pouille, va incepe luni, nu inainte de ora 10:00.

Biletele de duminica sunt valabile si pentru luni, au anuntat organizatorii.