VIDEO Au venit încălzite de acasă? Simona Halep și Alize Cornet au jucat cel mai spectaculos prim punct văzut recent în tenis

Simona Halep Australian Open 2022 Simona Halep Alize Cornet Simona Halep punct spectaculos Tenis
Data publicarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 05:57
Data actualizarii: Luni 24 Ianuarie 2022, 07:01

Simona Halep și Alize Cornet se duelează pentru un loc în sferturile de finală ale Openului Australian.

Confruntarea dintre Simona Halep și Alize Cornet din optimile de finală ale Australian Open 2022 a început cum nu se putea mai spectaculos.

Primul schimb de mingi al partidei a înregistrat 16 lovituri din partea celor două jucătoare, Simona Halep câștigându-l cu un forehand în cross care a traversat un unghi ascuțit.

Simona Halep și Alize Cornet au totalizat 18 lovituri direct câștigătoare în primul set

Alize Cornet a dominat prima jumătate a setului, desprinzându-se prima în partidă, la 3-1, dar Simona Halep a ripostat imediat, obținând un break alb pentru a putea egala la trei.

Același scenariu s-a repetat apoi, Cornet desprinzându-se la 3-5. Break-ul obținut de Simona Halep pentru a reduce din diferență nu a fost confirmat de un hold, iar Alize Cornet s-a impus în manșa inițială, scor 6-4, după 48 de minute de joc.