Simona e regina la Dubai! Halep 6-4, 7-6 (7-4) Pliskova, in finala! Halep revine pe locul 3 WTA!

Simona Halep Tenis
Live Blog

Al-Halep, regina desertului

Data publicarii: Sambata 21 Februarie 2015, 18:41
Data actualizarii: Sambata 21 Februarie 2015, 18:58

18:58 21 Feb

VICTORIEEE! Simona Halep castiga meciul cu 6-4, 7-6 (7-4) si ia trofeul de la Dubai in fata Karolinei Pliskova!

18:51 21 Feb

6-6! Simona a ratat inca doua mingi de meci! Pliskova si-a castigat serviciul si ramane cu sperante pentru trofeu!

18:42 21 Feb

6-5! Simona a avut doua mingi de break, l-a facut, pana la urma!

18:39 21 Feb

5-5! Drama continua! Simona Halep a avut minge de meci, dar n-a reusit! Pliskova a reusit inca un break!

18:33 21 Feb

5-4! Break din nou pentru Simona! Serveste pentru meci!

18:29 21 Feb

4-4! Break si Pliskova! Jucatoarea din Cehia a inceput din nou sa loveasca extrem de puternic si ii pune din nou probleme lui Halep!

18:25 21 Feb

4-3! Break Halep! Castiga fara prea mari emotii inca un game si este tot mai aproape de trofeul de la Dubai!

18:21 21 Feb

3-3! Simona revine, pe serviciul sau, din nou, insa intr-un game in care ambele finaliste au cerut cate un challenge. Halep a avut dreptate, Karolina nu.

18:15 21 Feb

2-3! Karolina conduce acum, chiar daca a reusit si prima dubla greseala!

18:11 21 Feb

2-2! Simona isi castiga serviciul, dupa ce pauza s-a terminat!

18:04 21 Feb

Pliskova s-a accidentat, aparent, dupa care a cerut pauza si sa mearga la vestiare. Publicul o huiduie copios!

18:01 21 Feb

1-2! Halep face primul sau break din setul doi!

17:58 21 Feb

0-2! Break Karolina! Simona Halep pare ca s-a relaxat putin dupa primul set!

0-1! Pliskova incepe tare setul secund, isi ia serviciul!

17:51 21 Feb

6-4! Set Simona Halep, ultimul game pe serviciul sau! Game-ul 7 a fost decisiv, cand Simona a facut break-ul!

17:47 21 Feb

5-4! Halep nu a putut sa mai faca un break, pentru primul set al finalei. Game disputat, Karolina si-a castigat serviciul.

17:42 21 Feb

5-3! Simona a avut trei mingi de game, insa a reusit sa-si castige serviciul, pana la urma! E la un pas de set!

17:38 21 Feb

4-3! Break Halep! Simona joaca in ce in ce mai bine, chiar daca Pliskova este extrem de puternica!

17:36 21 Feb

3-3! Simona egaleaza din nou! Nici un break pana acum in aceasta finala.

17:30 21 Feb

2-3! Pliskova serveste in continuare extrem de puternic si castiga game-ul!

17:26 21 Feb

2-2! Revenire a Simonei, cu un rever de senzatie! A salvat break-ul, de care Karolina a fost atat de aproape!

17:19 21 Feb

1-2! Game Pliskova, dupa doua servicii foarte puternice, unul dintre ele - as.

17:16 21 Feb

1-1! Simona isi ia serviciul, dupa ce revine de la 0-15 si 15-30. Loviturile sale au facut diferenta - doua backhanduri in adancime

17:13 21 Feb

INFO: Karolina pare sa aiba un stil similar cu Simona Halep - loveste tare si sta mult pe linia de fund

17:12 21 Feb

0-1, Pliskova castiga la 15 primul game al partidei

17:10 21 Feb

HAI SIMONA! HAI ROMANIA!

17:03 21 Feb

In cateva minute va incepe finala de la Dubai.

14:56 21 Feb

Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a comentat la Realitatea TV calificarea Simoney in finala de la Dubai

"Nu am vazut meciul. S-a intamplat ceea ce stiam, meciul foarte greu pe care l-a avut cu Makarova, in sferturi, un meci in care a luptat extraordinar, a dat nastere la tot felul de ziceri si postari ale cretinilor din aceasta tara. Exista cretinei care s-au reprezit sa spuna despre ea ca e o impostoare, ca a avut noroc pana acum.

Caroline Wozniacki a fost abordabila pentru Simona. Daneza are un stil de uzura. Ma surprinde ca s-a calificat in finala Pliskova. Halep are acum un moral foarte bun, se paote impune".

20:17 20 Feb

Punct, game, set si meci!!! Simona Halep castiga cu 6-1 setul decisiv si merge in finala turneului de la Dubai!

SIMONA HALEP 2-6, 6-1, 6-1 CAROLINE WOZNIACKI

Va juca finala in fata Karolinei Pliskova, sambata, dupa-amiaza.

20:12 20 Feb

5-1 Inca un break pentru Simona! Tot mai aproape de victorie!

20:07 20 Feb

4-1 acum, Halep isi ia serviciul, din nou!

20:03 20 Feb

3-1, Simona face break si e tot mai aproape de finala turneului de la Dubai!

19:59 20 Feb

Greseala dubla pentru Halep la mingea de 3-0! Asa ca daneza a revenit: 2-1 acum!

19:53 20 Feb

2-0 pentru Simona! face break, primul din acest set!

19:47 20 Feb

Halep incepe bine si setul trei: 1-0 acum, Simona isi ia serviciul.

12 - 11 la greseli nefortate pentru Simona, si in setul doi.

19:42 20 Feb

Game la 15, set la 1! 6-1 pentru Simona Halep, e 1-1 la seturi acum, intram in decisiv!

19:38 20 Feb

Simona conduce acum cu 5-1, dupa cel mai lung game din meci!

19:28 20 Feb

Wozniacki face primul game din acest set: isi ia serviciul, insa cu greu, dupa deuce! 4-1 pentru Halep

19:23 20 Feb

Din nou pe serviciul sau! Simona conduce cu 4-0, o distruge pe Caroline!

19:17 20 Feb

Alt break! GO SIMONAAAA! 3-0 acum, a castigat la 15!

19:14 20 Feb

2-0 pentru Simona, revenire, pe serviciul sau!

19:09 20 Feb

Halep incepe cu break al doilea set al meciului! 1-0 pentru Simona! SE POATE!

16-3 spune statistica primului set, la greseli personale, in favoarea Simonei

19:06 20 Feb

2-6 acum, Wozniacki face break la zero, ajutata de multe greseli ale Simonei! Primul set e castigat de daneza! :(

19:01 20 Feb

Caroline isi face serviciul, chiar daca Simona parea sa revina pentru break! 2-5!

18:57 20 Feb

2-4 acum! Simona incepe sa joace din ce in ce mai bine! A castigat un game decisiv, la 30, cel in care a servit din nou!

18:51 20 Feb

4-1 acum pentru daneza! Simona Halep a pierdut pe serviciul acesteia, trece prin momente grele acum, trebuie neaparat sa-si ia serviciul, in game-ul sase!

18:47 20 Feb

Primul break! Wozniacki conduce acum cu 3-1!

18:42 20 Feb

Wozniacki isi ia serviciul, din nou! 40-15 in game-ul trei si 2-1 pentru Caroline!

18:39 20 Feb

Go SIMONAAA! 1-1 acum, Halep isi ia serviciul fara emotii, la zero, cu un as la ultimul punct!

18:37 20 Feb

Daneza castiga primul game al partidei, pe serviciul sau. 1-0 pentru Caroline!

18:32 20 Feb

INCEPE! Halep - Wozniacki! HAI ROMANIA!

18:05 20 Feb

Pliskova merge in finala de la Dubai, dupa ce a batut-o in semifinala pe Muguruza cu 6-4 5-7 7-5

17:10 20 Feb

Muguruza castiga setul al doilea cu 7-5

16:51 20 Feb

Muguruza conduce in setul al doilea cu 4-3

16:33 20 Feb

Al doilea set este la fel de echilibrat ca primul, este 2-2 dupa primele 4 game-uri.

16:15 20 Feb

Pliskova castiga primul set cu 6-4.

16:02 20 Feb

A inceput a doua semifinala, intre Pliskova si Muguruza. Scorul dupa primele 6 game-uri este egal, 3-3.

14:05 20 Feb

Simona Halep a avut parte de o intalnire surpriza la turneul de la Dubai. Dan Petrescu a fost alaturi de fiica si sotia sa la vestiar, acolo unde s-a pozat alaturi de numarul 4 WTA.

Dan Petrescu si-a incheiat recent aventura in Qatar, unde a antrenat pana in urma cu 2 luni de zile. Acesta a fost prezent si la venirea lui Keseru la Al Gharafa din Qatar, ajutandu-l pe fostul jucator al Stelei sa se acomodeze la noua echipa.

09:32 20 Feb

Caroline Wozniacki are probleme de sanatate inainte de meciul cu Simona Halep. Aceasta este racita si sufera in urma unor dureri la genunchi.

"Febra mi-a mai scazut, dar am in continoare probleme cu tusea. Simt ceva imbunatatiri totusi. Mai am si probleme la genunchi, din pacate. Sunt batrana, ma chinui de ceva vreme. De fapt, mi-e mai bine la maraton decat la tenis. Nu stiu daca asta e vreun semn", a declarat Wozniacki.

Meciul dintre cele doua din semifinale la Dubai este astazi la 17:00, live text pe www.sport.ro

19:58 19 Feb

Chiar daca ultimul sfert de finala, Wozniacki - Penetta, se va juca in aceasta seara, Simona isi va afla abia maine adversara din urmatoarea partida: "Ma duc la somn!"

"A fost un meci incredibil, am jucat bine, dar si Ekaterina a facut o partida buna. Am avut o revansa de luat, sunt bucuroasa si fericita ca am castigat. Sunt o luptatoare pe teren, ma simt foarte bine aici, la Dubai. Le multumesc romanilor prezenti, care sunt foarte multi, ii astept si maine! Am fost nervoasa pe final, am avut multe mingi de meci. M-am simtit putin obosita pe final, dar am ramas concentrata si in final am reusit sa castig! Ma duc sa ma odihnesc, nu voi urmari sfertul dintre Wozniacki si Penetta. Voi vedea maine cu cine voi juca", a spus Simona Halep la finalul meciului cu Makarova.

19:53 19 Feb

Game, set, meci! Simona Halep se califica in semifinalele turneului de la Dubai dupa un meci dramatic. Romanca a ratat patru mingi de break in game-ul decisiv pana sa obtina punctul victorios.

Simona si-a luat revansa in fata sportivei care a eliminat-o in sferturile de finala de la Australian Open.

In semifinale, Simona Halep o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Caroline Wozniacki si Flavia Pennetta.

19:41 19 Feb

Setul trei, 6-5: Simona isi castiga serviciul si mai are nevoie de un break pentru a obtine calificarea in semifinala.

19:38 19 Feb

Setul trei, 5-5: Makarova egaleaza situatia in setul decisiv dupa un game castigat la 0

19:36 19 Feb

Setul trei, 5-4: Makarova reuseste imediat rebreakul; dupa ce a condus cu 40-0 pe serviciul Simonei, rusoaica a castigat game-ul la 15.

19:33 19 Feb

Setul trei, 5-3: Dupa sapte mingi de break ratate, Simona castiga primul game pe serviciul Makarovei intr-un moment excelent. Romanca serveste pentru castigarea meciului

19:24 19 Feb

Setul trei, 4-3: Simona ajunge la 7 greseli nefortate si isi castiga cu mari emotii serviciul, dupa ce a salvat o minge de break.

19:19 19 Feb

Setul trei, 3-3: Simona pierde cel mai dramatic game din decisiv, dupa ce a condus cu 40-0 pe serviciul rusoaicei. Makarova a castigat cinci puncte consecutive si a pastrat echilibrul in acest set.

19:13 19 Feb

Setul trei, 2-2: Makarova salveaza doua mingi de break si isi castiga cu mare dificultate serviciu.

19:01 19 Feb

Setul trei, 2-1: Inceput echilibrat in setul decisiv, ambele jucatoare si-au castigat serviciul.

18:55 19 Feb

Ekaterina Makarova a castigat setul doi, scor 6-1. Simona a gresit mult si a dat semne in mai multe randuri ca nu se simte bine. Romanca trebuie sa uite acest set, sa se reseteze si sa joace tenisul din prima parte a meciului.

18:42 19 Feb

Setul doi, 1-5: Simona pierde inca un game pe propriul serviciul si soarta acestui set pare decisa.

18:37 19 Feb

Setul doi, 1-4: Makarova isi castiga serviciul si se distanteaza la trei gameuri; rusoaica a inceput sa joace mai bine, este un set foarte dificil pentru Simona, care nu apeleaza inca la ajutorul antrenorului Victor Ionita.

18:34 19 Feb

Setul doi, 1-3: Simona ajunge la a 6-a dubla greseala, deja cu una mai mult decat in meciul cu Pironkova. Rusoaica reuseste inca un break si reface diferenta de doua game-uri.

18:24 19 Feb

Setul doi, 0-2: Inceput dificil de set pentru Simona; multe erori nefortate si Makarova reuseste breakul.

18:15 19 Feb

Simona Halep a castigat primul set, scor 6-3. In ultimul game al setului, Simona a inceput cu trei mingi castigatoare, apoi a facut doua duble greseli.

Dupa punctul castigator, Simona a cerut cateva minute de pauza si s-a dus in fuga la vestiare.

18:10 19 Feb

Primul set, 5-3: Replica formidabila a Simonei, care face imediat rebreakul. Romanca serveste pentru castigarea primului set.

18:06 19 Feb

Primul set, 4-3: Makarova face breakul si poate fi un moment cheie al acestui set. Rusoaica a condus cu 30-0, apoi cu 40-15 si a castigat game-ul care o readuce in joc.

18:03 19 Feb

Primul set, 4-2: Simona este aproape de un nou break, Makarova isi castiga cu mari emotii serviciul.

17:58 19 Feb

Primul set, 4-1: Makarova forteaza pentru a reveni in lupta pentru primul set, dar serviciul Simonei functioneaza perfect. 4-1, insa romanca are un singur break in fata.

17:55 19 Feb

Primul set, 3-1: Makarova castiga primul game, pe propriul serviciu.

17:51 19 Feb

Primul set, 3-0: Simona Halep incheie cu as un game perfect, castigat la zero in fata Makarovei.

17:49 19 Feb

Primul set, 2-0: Simona incepe excelent al doilea game al meciului, conduce cu 30-0 dar apoi trei greseli nefortate duc scorul la 40-30 pentru Makarova. Romanca pare foarte concentrata, castiga trei mingi consecutive si reuseste primul break al partidei.

17:44 19 Feb

Primul set, 1-0: Simona Halep a servit prima si, spre deosebire de ieri, serviciul i-a functionat din prima.

17:30 19 Feb

Karolina Pliskova - Gabrine Muguruza este prima semifinala de la Dubai.

Daca trece astazi de Makarova, Simona Halep o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Caroline Wozniacki si Flavia Pennetta.

In primul sfert de finala, Karolina Pliskova (locul 18 WTA si cap de serie numarul 17) a invins-o pe Lucie Safarova (cap de serie numarul 11 si locul 15 WTA) cu scorul de 6-3, 7-6 (7/5), 6-1.

In cel de-al doilea meci al zilei, Garbine Muguruza (24 WTA) a trecut cu scorul de 6-7 (4/7), 6-3, 6-3 de Carla Suarez Navarro (Spania, locul 13 WTA si cap de serie numarul 13).

17:11 19 Feb

Partida Simona Halep - Ekaterina Makarova incepe dupa meciul dintre Muguruza si Suarez Navarro, care se disputa la aceasta ora.

Muguruza si Navarro sunt la egalitate dupa primele doua seturi. (6-7, 6-3, 4-3)

Sferturile de finala de la Dubai:

Simona Halep - Ekaterina Makarova
Caroline Wozniacki - Flavia Penetta
Lucie Safarova - Karolina Pliskova
Gabrine Muguruza - Carla Suarez Navarro

13:22 19 Feb

Simona Halep o intalneste pe Ekaterina Makarova azi, de la ora 17.00. Romanca are sansa revansei dupa eliminarea surprinzatoare de la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului. Rusoaica s-a impus cu 6-4; 6-0 la Melbourne. Romanca e favorita principala la Dubai si daca va castiga va reveni pe locul 3 WTA.

11:19 19 Feb

Simona Halep a avut parte de o vizita surpriza la Dubai din partea lui SuperDan Petrescu. "Bursucul" este unul dintre cei mai mari fani din fotbal ai Simonei Halep, iar fiica sa face tenis de un an si viseaza sa o ia pe urmele Simonei. Cei doi nu au ezitat sa o viziteze dupa ultimul meci. Fotografia a fost postata de WTA, pe Twitter:

18:49 18 Feb

Simona Halep, imediat dupa meci: "Makarova joaca foarte bine, la Australian Open m-a invins, insa atunci nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Dar am sansa mea maine, voi lupta sa castig. Ma astept la un meci greu. Ma simt foarte bine, sunt prima oara in sferturi aici. Daca am astfel de sprijin din tribuna, nu am cum sa pierd. As putea vorbi si in romana la cati romani sunt aici. Multumesc!"

18:35 18 Feb

Simona Halep se califica in sferturi dupa 6-4, 6-3 cu bulgaroaica Pironkova. Victorie muncita, Simona a revenit fantastic in finalul primului set, cu patru game-uri castigate la rand. Romanca a inceput cu stangul setul secund, pierzand primul game pe propriul serviciu, dar experienta romancei a anihilat-o pe Pironkova.

In meciul urmator, Simona Halep o intalneste pe Ekaterina Makarova, cea care a eliminat-o in sferuri la Australian Open.

18:20 18 Feb

Setul doi, 4-2: Inca un break castigat de Simona, care e la doua jocuri de calificarea in sferturi

18:17 18 Feb

Setul, 2-1: Simona revine cu un game castigat pe serviciul bulgaroaicei.

18:03 18 Feb

Setul doi, 0-1: Simona a inceput setul secund asa cum l-a inceput si pe primul - cu game pierdut pe propriul serviciu.

17:56 18 Feb

Ce revenire! Simona Halep a castigat patru game-uri consecutive si a incheiat setul cu un break, scor 6-4.

17:48 18 Feb

Primul set, 4-4: Simona Halep face break-ul in cel mai lung joc al setului; a fost un game dramatic, cu romanca ajungand la cinci meci de break ratate in acest set.

17:28 18 Feb

Primul set, 2-3: Simona Halep ii cere ajutorul antrenorului sau, Victor Ionita. Un lucru rar intalnit la meciurile Simonei, care simte de data aceasta nevoia de a comunica in timpul partidei.

Iata dialogul celor doi:

-Tot meciul asta o sa faca, o sa loveasca puternic. Trebuie sa te misti mai repede si, cand lovesti, da in cross prima data. Trebuie sa schimbi, ca ea da tare si tu vrei sa dai in lung de linie, ce rost are? Mai ales cu reverul, unde poti face treaba. impinge in picioare la serviciu. Te deranjeaza reverul ei mult?
-Da.
-Stai jos pe picioare. Stai mai jos.
-Si cand loveste moale?
-Cu dreapta alterneaza, ba loveste puternic, ba moale. Cand intra in raliu pe cross, nu mai poate da tare. Atunci trebuie sa folosesti lungul de linie.

17:27 18 Feb

Primul set, 1-3: Simona a condus cu 40-0, dar n-a reusit sa profite de cele trei mingi de break.

17:20 18 Feb

Primul set, 1-2: Simona Halep si-a reglat serviciul, revine si castiga primul game al acestui meci. Pironkova are in continuare breakul in fata.

17:15 18 Feb

Primul set, 0-1: Simona Halep pierde primul game pe propriul serviciu fara sa castige niciun punct. Un lucru mai putin obisnuit - Simona si-a schimbat racheta dupa doar trei schimburi, apoi a incheiat game-ul cu o dubla greseala.

17:11 18 Feb

Meciul incepe cu Simona Halep la serviciu. Miza acestei partide este calificarea in sferturile de finala ale turneului de la Dubai.

Bulgaroaica Pironkova ocupa locul 54 in clasamentul WTA.

16:38 18 Feb

Petra Kvitova (3 WTA), a doua favorita a turneului Premier 5 de la Dubai, a fost eliminata in turul trei al competitiei dotate cu premii in valoare totala de 2.513.000 de dolari, informeaza site-ul oficial al competitiei.

Kvitova a fost invinsa cu 6-3, 4-6, 6-3 de jucatoarea Carla Suarez Navarro (Spania, locul 13 WTA), cap de serie numarul 13.

In urma eliminarii in optimi, Kvitova ar putea pierde a treia pozitie mondiala in favoarea Simonei Halep, in cazul in care romanca va castiga turneul.

Simona Halep joaca, miercuri, in turul trei al competitiei, impotriva jucatoarei tvetana Pironkova (57 WTA). Partida este programata sa inceapa in jurul orei 17.00.

Sursa: Mediafax

12:50 18 Feb

Garbine Muguruza e in forma maxima la Dubai si se transforma in una din favoritele competitiei. Muguruza s-a calificat in sferturi dupa ce a invins-o pe Agnieszka Radwanska, favorita numarul 5 a turneului.

Garbine Muguruza a castigat partida cu scorul 6-4, 6-2, intr-un meci ce a durat putin peste o ora si 15 minute.

In sferturile de finala, Muguruza o va intalni pe castigatoarea disputei dintre Petra Kvitova (a doua favorita) si Carla Suarez Navarro.

Muguruza a invins-o pe Halep saptamana trecuta, la intalnirea dintre Romania si Spania din Fed Cup. Cele doua jucatoare se pot intalni doar in finala.

Muguruza era pe locul 23 WTA inaintea startului turneului, insa ea va intra in top 20 daca va ajunge in fazele finale ale competiei.

08:33 18 Feb

Simona Halep a reusit punctul zilei, ieri, la Dubai. Site-ul WTA a publicat cea mai spectaculoasa reusita a turneului de pana acum.

Simona Halep se pregateste acum pentru meciul de astazi, din optimi, cu Pironkova, de la 17:00.

"Am jucat foarte bine in ultimul an, am inceput bine si acest an. Ma simt aici ca acasa cu atatia romani in tribune. Le multumesc ca au venit sa ma sustina."

"Astazi (n.r: marti) am jucat bine, dar cred ca adversara mea a fost putin obosita dupa ce a castigat la Pattaya. Dar totul a mers bine pentru mine, am jucat un tenis bun si vreau sa ma bucur de acest turneu deoarece este atat de frumos aici"

"Pironkova joaca bine pe suprafete rapide, asa ca trebuie sa fiu foarte atenta, sa fiu agresiva si sa deschid unghiurile foarte mult. Sper sa castig si acest meci, dar va fi unul greu
", a declarat Simona Halep dupa victoria de marti, cu Hantuchova, 6-2, 6-0.

20:35 17 Feb

Traseul Simonei pana in acest moment:

Optimi: Pironkova
Sferturi: Makarova - Diyas
Semifinale: Cel mai probabil Wozniacki sau Kerber
Finala: Venus Williams, Ivanovici, Radwanska sau Kvitova sunt favoritele pe partea cealalta a tabloului

20:34 17 Feb

GAME SET MECI. 6-2 6-0 pentru Halep, care joaca cu Pironkova in optimi.

20:30 17 Feb

6-2 5-0. Al saptelea game castigat la rand de Halep. Daca isi castiga serviciul termina meciul.

20:28 17 Feb

6-2 4-0. Halep isi castiga serviciul fara emotii si se apropie de victorie.

20:22 17 Feb

6-2 3-0. Simona reuseste inca un break. Hantuchova nu pare in stare sa ii tina piept romancei.

20:11 17 Feb

6-2 2-0. Halep merge perfect in acest meci. A castigat ultimele 5 game-uri la rand.

20:07 17 Feb

6-2 1-0. Simona reuseste inca un break, al treilea in acest meci.

20:03 17 Feb

6-2. SET. Simona reuseste sa castige primul set cu 2 breakuri.

5-2. Simona reuseste inca un break si e aproape de castigarea setului.

19:55 17 Feb

4-2. Simona isi castiga rapid serviciul.

19:50 17 Feb

3-2. Hantuchova salveaza o minge de break si isi castiga serviciul cu emotii.

19:43 17 Feb

3-1. Simona isi pastreaza serviciul si se distanteaza la 2 game-uri.

19:40 17 Feb

2-1. Simona reuseste primul break al meciului.

19:31 17 Feb

1-1. Simona isi castiga cu greu primul serviciu.

19:26 17 Feb

Hantuchova castiga primul game al meciului.

19:22 17 Feb

A inceput meciul Simonei Halep de la Dubai! Hantuchova serveste in primul game.

17:01 17 Feb

Simona Halep joaca in aceasta dupamiaza cu Hantuchova, jucatoare care a primit un wild card din partea organizatorilor. Daca va trece mai departe, Simona o va intalni pe Pironkova.

Turul 2: Hantuchova

Cotele la meciul cu Hantuchova:
Victorie Halep - 1,11
Victorie Hantuchova - 6,50

11:33 17 Feb

Simona Halep joaca azi, de la 18:30, impotriva slovacei Daniela Hantuchova, pe care a mai batut-o in 2013, la New Haven.

Halep a spus ca nu se gandeste la faptul ca e favorita principala a turneului. "Vreau sa ma bucur de acest turneu. Nu vreau sa ma gandesc ca sunt principala favorita. Trebuie sa joc meci cu meci, indiferent de ce cap de serie sunt sau daca Serena Williams este sau nu aici", a spus Halep.

20:24 16 Feb

Slovaca Daniela Hantuchova a trecut in primul tur de Mona Berthel in trei seturi, scor 7-6, 3-6, 6-3. Aceasta ar trebui sa joace maine impotriva Simonei Halep, daca romanca va putea sa intre pe teren.

Simona a acuzat astazi dureri in zona coastelor si urmeaza sa efectueze un RMN (MAI MULTE DETALII AICI).

Halep si Hantuchova s-au mai duelat in 2013, atunci cand Simona a invins cu 6-2, 6-1 la New Haven.

09:29 16 Feb

"Cand esti in Dubai... calaresti o camila. Simona, tine-te bine!", a scris WTA pe Twitter dupa ce a publicat prima fotografie cu Simona Halep inaintea turneului din Dubai.

12:25 14 Feb

Simona Halep poate castiga turneul de la Dubai. Romanca este principala favorita la trofeu dupa ce Serena Williams s-a retras din competitie. De asemenea, Maria Sharapova si Eugenie Bouchard sunt si ele absente de la acest turneu.

Halep se va lupta cu Wozniacki, Kerber, Radwanska, Kvitova, Ana Ivanovici si Venus Williams pentru castigarea trofeului, norocul romancei fiind ca majoritatea dintre acestea sunt pe partea cealalta a tabloului.

Simona poate sa isi ia revansa si pentru eliminarea de la Australian Open, in sferturi, acolo unde va juca cel mai probabil cu Petkovici sau Makarova, aceasta din urma fiind cea care a scos-o la Melbourne, tot in sferturi.

Vezi mai jos tot traseul Simonei la Dubai:

Turul 1: liber
Turul 2: Barthel/Hantuchova
OPTIMI: Peng / Castigatoarea dintre Pironkova - Koukalova
SFERTURI: cel mai probabil cu Petkovic sau Makarova
SEMIFINALA: cel mai probabil cu Wozniacki sau Kerber
FINALA: cele mai bune jucatoare de pe partea cealalta a tabloului sunt Radwanska, Kvitova, Ivanovici si Venus Williams

De asemenea Monica Niculescu este si ea calificata direct pe tabloul principal. Aceasta va juca impotriva Sabinei Lisicki iar apoi o va intalni pe Ana Ivanovici, in caz ca trece de primul tur. Dulgheru joaca si ea in calificari la Dubai, astazi, cu Lucic-Baroni din Croatia, urmand a intra pe tabloul principal in caz de victorie.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »
300x250
ULTIMELE STIRI
300x250
Ursula von der Leyen avertizează: Putin îşi concentrează atacurile hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi