FANTASTIC! Mergea, in semifinale la Turneul Campionilor! Tecau poate sa devina numarul 1 mondial inaintea Simonei Halep

florin mergea Novak Djokovic Turneul Campionilor Tenis
Live Blog

Turneul Campionilor

Data publicarii: Marti 17 Noiembrie 2015, 15:52
Data actualizarii: Marti 17 Noiembrie 2015, 15:53

Urmareste aici tot ce se intampla la Londra!

15:51 17 Nov
Mergea, in SEMIFINALE!

Perechea alcatuita din tenismanul roman Florin Mergea si indianul Rohan Bopanna s-a calificat, marti, in semifinalele Turneului Campionilor de la Londra, dupa ce a invins cu 6-3, 7-6 (5) cuplul Jamie Murray (Marea Britanie)/John Peers (Australia), in Grupa Ashe/Smith.

11:23 17 Nov
Tecau poate ajunge nr. 1 mondial!

Horia Tecau poate obtine o performanta remarcabila la Turneul Campionilor! Romanul poate trece pe locul 1 in clasamentul ATP la dublu, daca va obtine cu o victorie mai mult decat fratii Bryan la Londra. Tecau si Rojer au castigat primul meci din grupa, in timp ce americanii au fosti invinsi de perechea lui Mergea. Tecau s-a accidentat insa la prima partida,

"Sunt foarte fericit ca am reusit sa obtin aceasta victorie. Turneele pregatitoare au decurs foarte bine, chiar daca nu am obtinut rezultatele pe care ni le doream. Stiam ca aici vom fi in forma. Am urmarit meciul pe care l-am jucat impotriva lor la Wimbledon si ne-am luat cateva repere care au contat azi in planul pe care l-am facut. Mereu e un pic greu sa intri in acest turneu, joci pe o scena atat de mare dupa mult timp.

Apar emotii, dar le-am gestionat foarte bine. Am inceput meciul agresiv si am reusit break-ul",
a spus Horia la Digi.

"A fost un punct foarte important. M-am ciocnit de coechipierul meu si am simtit o durere, ca si cum s-ar fi dus degetul peste cap. Leziunea a fost destul de puternica, m-am gandit ca e mai bine sa vad unul dintre fizioterapeutii turneului. Am luat un time-out si am reusit sa castigam meciul. Voi urma un tratament azi si maine, pentru ca degetul s-a umflat putin", a mai zis campionul nostru.

"Ne gandim la locul 1 inaintea tureelor, dar cand incep meciurile ne gandim doar la castigarea partidelor. Nu simt o presiune in plus, daca vom juca bine si vom castiga partide, vom obtine si punctele necesare", a conchis Tecau.

13:18 16 Nov
Victorie pentru Tecau si Rojer!

Perechea formata din tenismanul roman Horia Tecau si jucatorul olandez Jean-Julien Rojer a castigat meciul sau de debut la Turneul Campionilor de la Londra, 6-2, 6-4 cu cuplul Marcin Matkowski (Polonia)/Nenad Zimonjic (Serbia), luni, in Grupa Fleming/McEnroe.

Tecau si Rojer, favoritii numarul doi ai competitiei, au obtinut victoria dupa 67 de minute de joc. Cei doi si-au adjudecat primul set fara probleme, cu 6-2, si l-au inceput bine si pe al doilea, in care au condus cu 2-0. Matkowski si Nenad Zimonjic au avut o revenire, castigand trei ghemuri la rand, dar apoi Tecau si Rojer si-au regasit ritmul si s-au desprins la 5-3. Horia a dat ceva emotii, dupa ce a acuzat dureri la un deget de la mana stanga, in urma unei ciocniri cu Rojer, dar a putut continua meciul si a inchis conturile cu 6-4.

Cele doua perechi erau la egalitate, 1-1, inaintea acestei confruntari. Tecau si Rojer au obtinut victoria in sferturi la Wimbledon (apoi au castigat titlul), cu 6-4, 6-3, 7-6 (2), iar Matkowski si Zimonjic si-au luat revansa la Mastersul de la Cincinnati, in sferturi, cu 6-3, 6-4.

Tecau si Rojer si-au asigurat prin acest succes un cec de 106.000 dolari si 200 de puncte ATP.

in celalalt meci al grupei se vor intalni cuplurile Ivan Dodig (Croatia)/Marcelo Melo (Brazilia) si Pierre-Hugues Herbert/Nicolas Mahut (Franta).

Duminica, perechea romano-indiana Florin Mergea/Rohan Bopanna a invins cu 6-4, 6-3 cuplul alcatuit din gemenii americani Bob si Mike Bryan, principalii favoriti, in Grupa Ashe/Smith.

Marti, vor avea loc meciurile din etapa a doua a Grupei Ashe/Smith, Mergea si Bopanna urmand sa joace contra cuplului britanico-australian Jamie Murray/John Peers (cap de serie numarul 4).

Sursa: Agerpres

20:24 15 Nov

LIVESCORE

GAME/SET/MECI! Victorie uriasa pentru Florin Mergea si Rohan Bopanna la Turneul Campionilor! I-au invins pe fratii Bryan cu 6-4/6-3!

SET MERGEA/BOPANNA! Perechea romanului a intors scorul dupa un inceput bun al americanilor si a reusit sa-si adjudece setul cu 6-4!

A inceput meciul dintre Mergea si Bopanna si perechea formata din fratii Bob si Mike Bryan.

20:14 15 Nov

Turneul Campionilor de la Londra incepe astazi cu meciuri tari, atat la simplu, cat si la dublu.

Prima partida, care va incepe la ora 16:00, ii va pune fata in fata pe Novak Djokovici si Kei Nishikori. De la ora 22:00, cealalta confruntare din grupa "Stan Smith" va fi intre Roger Federer si Tomas Berdych.

Insa pana atunci, Florin Mergea debuteaza in proba de dublu, alaturi de Bopanna, si va da peste principalii favoriti ai turneului, fratii Bryan.

Din grupa lui Mergea mai fac parte si perechile J. Murray / Peers si Bolelli / Fognini.

In cealalta grupa de dublu, Horia Tecau, alaturi de Jean-Julien Rojer, vor da peste perechile Matkowski / Zimonjic, Dodig / Melo si Herbert / Mahut.

In grupa de simplu care ii poarta numele lui Ilie Nastase se vor juca luni primele doua partide: Andy Murray - David Ferrer (16:00) si Stan Wawrinka - Rafael Nadal (22:00).

300x250
Israelul a atacat Iranul. Presa iraniană anunță că „nu au fost raportate daune sau explozii la scară largă”