Din nou la tenisul jucat cu zambetul pe buze | Simona Halep, la primul trofeu din 2016, dupa o finala in care a fost la ANI LUMINA de Cibulkova: 6-2, 6-4

Simona Halep Irina Begu Monica Niculescu Sorana Carstea WTA Madrid Tenis
Live Blog

Turneul de la Madrid

Data publicarii: Sambata 07 Mai 2016, 19:04
Data actualizarii: Sambata 07 Mai 2016, 20:38

Urmarim si comentam impreuna parcursul romancelor la Turneul de la Madrid pe www.sport.ro si Facebook/Sport.ro

19:11 07 May
Simona Halep - Dominica Cibulkova 6-2, 6-4

- SET, MECI SI TITLU | Simona Halep o invinge pe Dominika Cibulkova cu 6-2, 6-4, dupa un meci in care a fost la mare distanta de adversara sa. Halep a facut 10 erori nefortate, fata de cele 23 ale Cibulkovei.

- Break! Simona reuseste sa castige iar pe serviciul adversarei! 4-1

- Simona si Dominica isi castiga serviciile si la jumatatea setului este 3-1 pentru Halep.

- Break! Simona incepe meciul castigand pe serviciul adversarei!

15:00 07 May
19:00 Halep - Cibulkova, finala de la Madrid!

Simona Halep a facut cel mai bun turneu din 2016, iar acum are sansa castigarii primului trofeu. Simona nu s-a mai impus de mai bine de un an intr-un turneu si ajuns pe locul 6 in topul WTA. Romanca o intalneste pe surpriza turneului de la Madrid, slovaca Dominika Cibulkova.

Halep a primit si o veste proasta in ziua finalei de la Madrid. A aflat tabloul de la Roma, turneu ce incepe saptamana viitoare. Halep are liber in primul tur, iar in turul al doilea se va confrunta cu castigatoarea partidei dintre Sabile Lisicki si Daria Gavrilova.

Daca ajunge in optimi, Simona se poate intalni cu Svetlana Kuznetsova sau cu Samantha Stosur, iar in sferturi poate da peste Serena Williams. In semifinale, Halep o poate intalni pe Victoria Azarenka.

22:07 06 May

Este a doua finala pe care Simona Halep o joaca la Madrid. In 2014, Simona a pierdut finala in fata Mariei Sharapova, in anul in care acest duel a fost reeditat si in finala de la Roland Garros, cu acelasi deznodamant.

22:06 06 May

Simona Halep: "Ma bucur foarte mult ca am ajuns pana in finala. Vreau sa va multumesc tuturor pentru sustinere. Acest turneu este foarte special pentru mine si sper sa castig finala!"

Halep i-a cucerit pe spectatori cu cateva cuvinte rostite in limba spaniola.

21:12 06 May
Halep - Cibulkova, finala turneului de la Madrid

Victorie impresionanta a Simonei, 6-2, 6-0!! Romanca se bate cu Dominika Cibulkova pentru marele trofeu.

50 de minute a durat meciul

5-0 / Impresionat! Simona Halep serveste pentru calificarea in finala, dupa al treilea break reusit in acest set. Razvan Rat o sustine pe Simona din tribuna.

3-0 / Inca un break Simona, Stosur pare resemnata deja.

2-0 / Excelent a inceput Simona setul doi. Un break, apoi un game castigat fara probleme pe serviciul ei, si finala e tot mai aproape.

Simona Halep castiga fara nicio emotie primul set si este aproape de finala turneului de la Madrid. Cristiano Ronaldo a fost in tribuna pe terenul central la meciul precedent, cel dintre Rafael Nadal - Joao Sousa (Portugalia), castigat de spaniol in trei seturi.

5-2 / Inca un break Simona. Romanca serveste pentru castigarea setului.

4-2 / Moment bun pentru Simona, care isi castiga serviciul si se distanteaza la doua game-uri.

3-2 / Simona reuseste primul break al meciului si se poate distanta.

1-2 / Halep pierde game-ul pe serviciul australiencei si da semne de nervozitate - loveste cu racheta in pamant dupa o minge pierduta la limita.

1-1 / Game castigat la 15 de romanca

0-1 / Samatha Stosur a servit prima si a castigat lejer game-ul

17:21 06 May
Dominika Cibulkova, prima finalista!

Simona Halep si-a aflat in urma cu putin timp posibila adversara din finala turneului de la Madrid.

Dominika Cibulkova, jucatoarea care a eliminat-o pe Sorana Carstea in sferturi, a invins-o pe Louisa Chirico in semifinale, scor 6-1, 6-1.

09:55 06 May

Simona Halep are sanse mari sa castige turneul de la Madrid. In cealalta semifinala se intalnesc Cibulkova, care a scos-o cu greu pe Sorana Cirstea, si Louisa Chirico, jucatoare aflata pe locul 130 WTA.

00:26 06 May
Samantha Stosur - Patricia Tig 6-3, 6-4

Romania ramane cu o singura reprezentanta in semifinale! Simona Halep se bate cu Samantha Stosur pentru finala turneului de la Madrid.

17:59 05 May
Cibulkova - Sorana Cirstea 4-6 6-3 6-3

Cibulkova se impune si in setul decisiv, cu acelasi scor.

Cibulkova ia setul 2, cu 6-3.

Sorana a castigat primul set cu 6-4!

Cibulkova este cu aproape 100 de pozitii mai sus in clasament fata de Sorana!

16:57 05 May

"Imi cer scuze pentru atitudinea mea la acest meci, vreau sa joc cat mai bine. Nu conteaza peste cine dau in semifinala, sper sa joc tenisul meu obisnuit", a spus Simona Halep dupa meci.

13:03 05 May
Simona Halep vs Irina Begu 6:3 0:6 6:1

6-1 Meci Simona Halep!

5-1 BREAK Simona Halep, care serveste pentru meci!

4-1 Halep isi castiga serviciul si se apropie de castigarea meciului!

3-1 Irina Begu reuseste sa-si castige serviciul, iar acum ataca break-ul!

3-0 Begu cere interventia antrenorului ei!

2-0 BREAK Simona Halep, care arata ca isi revine dupa caderea din setul al doilea!

1-0 Simona Halep reuseste in sfarsit sa-si castige serviciul.

0-6 SET BEGU! Irina se impune la 0 in setul al doilea, iar meciul va fi decis in setul decisiv!

0-4 Begu on fire! Irina defileaza pe teren in acest moment!

0-3 BREAK BEGU! Al doilea break obtinut de Irina, care se distanteaza in setul al doilea! Simona Halep cere interventia antrenorului Darren Cahill pentru prima data in aceasta partida.

0-2 Begu isi castiga serviciul la zero si se distanteaza in inceputul setului al doilea!

0-1 BREAK Begu! Setul al doilea incepe cu un avantaj important pentru Irina!

6-3 SET Simona Halep!
Simona a surprins-o pe Begu cu cateva lovituri excelente si a reusit sa se impuna lejer in primul set, deschis cu un break!

4-3 Halep si Begu merg cap la cap in acest moment, iar Begu cere interventia antrenorului.

3-2 Ambele sportive isi castiga serviciul, iar Halep conduce in continuare cu un break avans.

2-1 Begu isi cstiga serviciul si ia primul punct din acest meci!

2-0 Simona Halep isi castiga serviciul si se distanteaza in startul partidei!

1-0 BREAK Halep
in primul punct al meciului!

- Incepe meciul dintre Simona Halep si Irina Begu! Cele doua jucatoare se incalzesc pe arena centrala in acest moment!

- Startul meciului dintre Halep si Begu a fost amanat cu 15 minute!

- Simona Halep si Irina Begu, acum 10 ani la un turneu de junioare din Barcelona. Cele doua se cunosc extrem de bine, dar Halep s-a impus de fiecare data pana acum. Fosta numarul 2 mondial conduce cu 3-0 scorul pe intalniri.

- Startul partidei se poate amana! Meciul dintre Murray si Simon a fost intrerupt minute bune dupa ce un spectator a lesinat in tribune.

Sfert romanesc azi la Madrid! Simona Halep o intalneste pe Irina Begu, iar Romania va avea o jucatoare in semifinale. Sorana Cirstea si Patricia Tig sunt si ele in sferturi intr-o zi istorica pentru tenisul romanesc.

Simona Halep a devenit favorita principala de la Madrid, in urma rezultatelor de pana acum. Fosta numarul 2 mondial e pe afisele de promovare ale turneului din Madrid.

10:09 05 May

S-a stabilit programul zilei la Madrid. Simona Halep o intalneste pe Irina Begu pe terenul central, de la ora 15:00, live text pe www.sport.ro.

Particia Tig o intalneste pe Samantha Stosour de la ora 22:30, tot pe terenul central.

Sorana Cirstea va o va intalni pe Dominika Cibulkova pe terenul numarul 3, de la ora 17:00.

Primul sfert de finala si singurul in care nu se afla o romanca incepe la ora 13:00, intre Louisa Chirico si Daria Gavrilova.

Halep vs Begu, de la ora 15:00

"Mi-am dorit mult sa castig astazi, o revansa buna. Am facut un joc solid si chiar ma bucur ca maine sunt in sferturi aici, la Madrid. E o provocare pentru mine sa merg in continuare la acest turneu.

Ma astept la un meci foarte dificil, pentru ca Irina joaca foarte bine pe zgura. Meciul e deschis, dar cu siguranta voi lupta sa castig partida",
a declarat Simona Halep.

"O romanca in semifinale, nu? Este bine pentru Romania, este bine pentru turneu, tinand cont ca si domnul tiriac este patronul. Este bine si pentru noi. Va fi un meci interesant", a declarat Irina Begu.

Sorana Cirstea vs Dominika Cibulkova, ora 17:00

Inainte de meci, Sorana a dezvaluit care este secretul revenirii ei in top 100 mondial.

"Secretul este domnul Marius Comanescu. Dansul este cel caruia trebuie sa-i multumim pentru rezultatele pe care le am, dansul a reusit sa ma puna pe linia buna. Sa speram ca pot sa continui.

Cred ca este o performanta extraordinara, la un turneu atat de mare si ma bucur enorm sa pot sa fac parte dintr-un asemenea grup de jucatoare",
a precizat Sorana.

06:41 05 May
Patru romance in sferturi!

Patricia Tig s-a calificat in sferturile turneului de la Madrid dupa o victorie senzationala cu Madison  Keys, scor 6-3; 6-4. Irina Begu, Simona Halep si Sorana Cirstea s-au calificat ieri.

Sunt cele mai multe romance calificare vreodata in faza sferturilor la un turneul Premier Mandatory.

Programul sferturilor

Tig a reusit performanta carierei cu Madison Keys si o va intalni pe a doua favorita, Stosur.

18:24 04 May
Laura Siegemund - Sorana Cirstea

VICTORIEEEEEEEE SORANA CIRSTEA! Romanca se impune dramatic cu 11-9 in tie-break si ajunge in sferturile de finala! E cea mai importanta performanta in ultimii ani pentru Sorana si cea mai buna performata din cariera in turneele Premier Mandatory. Sorana va juca in turul urmator cu invingatoarea dintre Cibulkova si Pavlyuchenkova.

6-6 Sorana isi pierde serviciul si este din nou egalata! Ce final de meci la Madrid!

5-6 BREAK SORANA! Romanca serveste pentru meci in aceste momente!

5-5 Se merge cap la cap, finalul este incendiar la Madrid!

4-4! Ce revenire pentru Siegemund, care trage cu dintii de setul al doilea! Sorana lupta pentru castigarea ultimelor puncte si victoria din aceasta partida!

3-3 Revenire spectaculoasa pentru nemtoaica Laura Siegemund!

0-3 Si Sorana ia o optiune serioasa pentru castigarea partidei!

0-1 Sorana incepe bine si setul al doilea, reuseste un break si serveste pentru majorarea diferentei!

4-6 SET SORANA! Romanca se impune in primul set in urma unui joc excelent!

4-5 Sorana lupta excelent si face o partida mare in fata unei adversare puternice!

3-3 Sorana si-a recuperat serviciul, dupa ce il pierduse si era condusa de Laura Siegemund.

2-1 Sorana isi pierde serviciul si este condusa de adversara ei la inceputul partidei.

A inceput meciul dintre Sorana Cirstea si Laura Siegemund de la Madrid!

17:16 04 May

Halep castiga lejer si al doilea set, scor 6-3, si va juca cu Irina Begu in sferturile de finala ale turneului de la Madrid.

Alte doua romance se bat astazi pentru sferturi: Sorana Carstea, Patricia Tig.

16:42 04 May

Simona Halep a castigat fara probleme primul set cu Bacsinszky, scor 6-2. Romanca a atacat, s-a aflat in permanenta la controlul jocului si a gresit foarte putin.

15:50 04 May

Irina Begu a invins-o pe McHale in trei seturi, 7-6, 6-4 6-4. Romanca isi asteapta adversara in semifinale, care poate fi Simona Halep, daca romanca o bate pe Bacsinszky.

10:00 04 May

Sorana Cirstea s-a calificat in sferturi la Madrid, dupa 5-3 7-5 cu Kovinic.

17:03 03 May
Sanse mari pentru un duel romanesc in sferturi

Simona Halep joaca in optimi la Madrid cu Timea Bacsinszky. Daca va trece de elvetianca, Halep poate juca in sferturi cu Begu, care are un meci usor cu McHale, locul 59 WTA.

Si mai frumoasa ar fi insa o semifinala romaneasca. Halep si Begu pot juca impotriva Patriciei Tig, daca una din ele ajunge in semifinale, insa Tig are un traseu foarte greu, trebuind sa treaca de Keys iar apoi, cel mai probabil, de Carla Suarez Navarro.

Daca exageram putin, putem spera chiar la o finala romaneasca, pe partea de sus a tabloului fiind Sorana Cirstea :)

10:01 03 May
Halep - Knapp, 6-1; 6-1

VICTORIEEEE SIMONA HALEP! Romanca se impune in doua seturi identice, scor 6-1; 6-1 la Madrid!  Simona Halep se va duela in optimile de finala cu Timea Bacsinszky. Cele doua s-au duelat de trei ori, iar romanca are doua victorii. In ultimul meci, in sferturi la Miami, Bacsinszky s-a impus, scor 4-6, 6-3, 6-2.

6-1; 5-1
Simona isi castiga serviciul, iar acum primeste pentru set!

6-1; 4-1 Simona Halep pierde primul punct din acest set, iar acum serveste pentru desprinderea finala.

6-1; 2-0 Simona Halep incepe perfect si setul al doilea si se indreapta spre o victorie meritata la Madrid.

6-1 SET SIMONA HALEP!
Romanca se impune fara problema, dupa ce a pierdut primul punct al partidei pe propriul serviciu!

5-1 Al treilea break pentru Simona Halep, care conduce fara probleme aceasta partida!

2-1 Simona isi recupereaza serviciul si trece la conducerea partidei!

0-1 Simona Halep incepe prost meciul! Romanca si-a pierdut serviciul si este condusa de adversara!

Ora 13:00 Incepe meciul dintre Simona Halep si Karin Knapp de la Madrid.

Organizatorii au anuntat programul zilei. Simona Halep joaca azi de la ora 13:00 cu Karin Knapp (Italia, 75 WTA), in primul meci de pe terenul principal de la Madrid.

Sorana Cirstea incheie ziua, avand ultimul meci de pe terenul principal. Sorana o va infrunta pe sportiva din Muntenegru Danka Kovinic, locul 52 WTA, nu inainte de ora 22.30.

23:55 02 May

VICTORIE PENTRU BEGU! A ajuns in optimi la Madrid, dupa 5-7, 7-6, 6-3 cu Muguruza

21:15 02 May

1-0! Start perfect de meci pentru Begu! Si-a castigat serviciul cu Muguruza fara probleme.

14:36 02 May

Patricia Tig, o noua calificare superba

Patricia Tig s-a calificat astazi in turul 3 al turneului de la Madrid, dupa ce a eliminat-o pe americanca Sloane Stephens, cea poreclita "mica Serena Williams".

Tig s-a impus cu 6-2, 6-3 in fata americancei aflate pe locul 21 mondial.

Patricia Tig ocupa locul 134 WTA in acest moment.

22:58 01 May

Irina Begu a eliminat-o pe Bouchard

Irina Begu s-a calificat si ea in turul al doilea dupa ce a invins-o in trei seturi pe canadianca Eugenie Bouchard, scor 6-4, 3-6, 6-4

19:59 01 May

Simona Halep - Misaki Doi 6-0, 6-3

20:54 SET Simona Halep | Halep castiga fara emotii meciul impotriva japonezei Misaki Doi, scor 6-0, 6-3, si merge in turul urmator

20:43 Misaki Doi a revenit in joc, dar Halep, dupa doua gameuri mai putin agresive, incepe sa loveasca din nou puternic: 3-3

20:30 Simona Halep se indreapta catre o victorie categorica, desi japoneza Doi a reusit sa ia si ea un game. 2-1 in setul al doilea pentru Halep

20:15 SET Simona Halep | Romanca a avut nevoie de 20 de minute pentru a-si adjudeca primul set: 6-0

20:10 Halep pare dezlantuita in fata japonezei Doi. Al doilea break facut de romanca

20:04 Simona reuseste sa castige pe propriul serviciu si conduce cu 2-0 in primul set

19:59 Simona Halep a inceput excelent meciul si a facut primul break

19:51 01 May

Simona Halep a iesit la incalzire, meciul cu Misaki Doi sta sa inceapa

18:28 01 May

Sorana Carstea a eliminat-o pe Jankovic

Victorie mare pentru Sorana Carstea, care reconfirma ascensiunea de forma. Romanca a eliminat-o pe Jelena Jankovic dupa o victorie in doua seturi: 6-4, 6-3.

Irina Begu o va intalni pe Bouchard de la 18:45, iar Halep pe Misaki Doi de la 19:00.

18:07 01 May

Monica Niculescu, eliminata

Monica Niculescu a fost invinsa in primul tur al turneului de la Madrid de cvasinecunoscuta Louisa Chirico, locul 133 mondial.

Chirico a trecut cu 7-5, 6-1 de Niculescu.

17:12 01 May

Kerber, eliminata

Campioana de la Australian Open si Stuttgart si ocupanta locului 3 mondial, germanca Angelique Kerber a fost eliminata de la Madrid inca din primul tur.

Keber a fost invinsa de cehoaica Barbora Strycova, locul 33 WTA, scor 4-6, 2-6.

Patricia Tig, pe tabloul principal

Patricia Tig s-a calificat astazi pe tabloul principal al turneului, dupa ce a invins-o surprinzator pe Daria Kasatkina, scor 6-3, 4-6, 6-2.

Tig va juca in turul urmator impotriva americancei Sloane Stephens.

In varsta de 21 de ani, Patricia Tig ocupa locul 134 WTA in acest moment.

17:07 01 May

Simona Halep, a sasea favorita, o va intalni pe japoneza Misaki Doi in runda inaugurala a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari.

Begu (25 ani, 35 WTA) o va infrunta in primul tur pe canadianca Eugenie Bouchard (22 ani, 46 WTA), cea care a castigat singurul meci direct, anul trecut, la Australian Open, cu 6-1, 5-7, 6-2, in optimile de finala.

Monica Niculescu (28 ani, 31 WTA) va intalni o adversara venita din calificari, in timp ce Sorana Carstea (26 ani, 131 WTA), beneficiara unui wild card, va avea un meci dificil cu sarboaica Jelena Jankovic (31 ani, 23 WTA).

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »